Mihin asti Forssasta?

Kiinnostaisi pienen veneen osto, kun ollaan muuttamassa vorssaan ja joki on lähellä. Vaan mihinkäs asti Pyhäjärveltä pääsee vai pitääkö jäädä tammelaan? Toinen suunta Loimijokea on tukossa Vierämän myllyn kohdalta, entäpä jos löytää venepaikan myllyn pohjoispuolelta, pääseekö sitä kautta pidemmäs?


t. maakrapu
5872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

aika kivuttomasti kartasta katsomalla.

Äänestä

Jos vettä pitkin kuljet, niin Pyhäjärvelle pääset, mutta et pidemmälle.

Äänestä
  • Veneellä pääsee Kuivajärvelle asti Saarensalmen kautta, joka yhdistää Pyhäjärven ja Kuivajärven. Kuivajärven kaakkoiskolkasta pääsee Turpoonjokea ylöspäin idylliseen Portaan kylään asti. Voi olla, että Turpoonjokea pääsee parhaiten ainoastaan kanootilla, mutta silloin jopa Liesjärvelle asti. Jotkut ovat kulkeneet kanootilla Liesjärveltä Poriin asti. Kts. linkki http://koti.mbnet.fi/tapsakoo/heinakuu_99.htm

    Äänestä

  • Olkku kirjoitti:

    Veneellä pääsee Kuivajärvelle asti Saarensalmen kautta, joka yhdistää Pyhäjärven ja Kuivajärven. Kuivajärven kaakkoiskolkasta pääsee Turpoonjokea ylöspäin idylliseen Portaan kylään asti. Voi olla, että Turpoonjokea pääsee parhaiten ainoastaan kanootilla, mutta silloin jopa Liesjärvelle asti. Jotkut ovat kulkeneet kanootilla Liesjärveltä Poriin asti. Kts. linkki http://koti.mbnet.fi/tapsakoo/heinakuu_99.htm

    Paljon kiitoksia! Karttapaikka.fista katselinkin, että ehkä Portaaseen (Porrakseen?? :-) asti pääsisi. Aika vähäiseksi kuitenkin jää mahdollisuudet Vorssanseudun venematkailuun. Tai saahan sen paatin tietty vaunulla isommille vesille...

    Äänestä

Vorssasta ei ole kokemusta, mutta jos konevoima kiinnostaa, niin esimerkiksi Porista pääsi ihan kivasti Tampereelle kumiveneellä.

Vajaan neljän metrin vene ja 9.9 hp kone painavat n. 70 kg. Perälautaan saa ruuvattua tankojen päässä olevat pyörät, joilla käy patojen ja täysin ajokelvottomien koskien kierto.

Hissukseen kulkee vaikka 4-5 henkeä mukavasti ja pari täysikasvuista plaanaa lähelle 20 solmua. Polttoainetta menee pahimmillaan jokunen litra tunnissa. Jos kyllästyttää veneenomistamisen riemut välillä, niin paketin voi kääriä rullalle ja unohtaa kellariin.

Kokemusta on yli 20 vuoden ajalta ja peli on yhä ajokunnossa, kun ei ole seissyt kesiä ympäriinsä auringonvalossa.

Jos ei konevoima kiinnosta, niin kanootti on vielä näppärämpi, niin kuin joku jo todisti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uteloittaa kirjoitti:

Kiinnostaisi pienen veneen osto, kun ollaan muuttamassa vorssaan ja joki on lähellä. Vaan mihinkäs asti Pyhäjärveltä pääsee vai pitääkö jäädä tammelaan? Toinen suunta Loimijokea on tukossa Vierämän myllyn kohdalta, entäpä jos löytää venepaikan myllyn pohjoispuolelta, pääseekö sitä kautta pidemmäs?


t. maakrapu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu