on sampola ja impola? koivisto?
kertokaa.
olen muuttamassa poriin 1.9 opiskeleen.
ja kertokaa myös muista asuin alueista.
kertokaa.
olen muuttamassa poriin 1.9 opiskeleen.
ja kertokaa myös muista asuin alueista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tällä palstalla tapellaan vähän väliä näistä alue eroista. Itse Sampolassa asuneena tykkäsin siellä asua ja olla. Koskaan ei ollut mitään häiriötä. Joka kaupunginosassa omat ns.hyvät ja huonot taloyhtiöt/tiet. Elikäs tuuri meillä silloin kävi kun osakkeen ostimme Sampolasta että pääsimme hyvään yhtiöön. Onnen kaupalla eteenpäin!!=)
lukutaidottomuudesta, ei osata rullata vanhoja keskusteluja esiin.
Sampola menettelee. Impola täysin poissuljettu siellä saa pelätä henkensä puolesta kerrostaloalueella. Ehdottomasti asumisviihtyvyydeltään paras ratkaisu on koivisto eli uusikoivisto, koivula, herralahti..
PÖHLÖ.
Impola on osa Koivistoa. On olemassa uusi-koivisto, vanha-koivisto ja impola.
noista vaihtoehdoista toi sampola on kaikenparas.. impola ihan persiistä, siellä asuu enimmäkseen juoppoja( siellä on sossun talo), ja venakoita. taikka jos uuttakoivistoo tarkoitit niin se ehkä onkin se paras. sampolassa on kaikensorttista väkee.. niinko on joka lähiössä porissa, ja muuallakin... samanlaista joka paikassa.. minne vaan meet on juoppolaisii, venäläisii ja mustalaisii... ja meikäläisii... perheellisii, hörhösii, papparaisii... jnejne... heh =))
Haluan korostaa, että Impolan omakotitaloalue on todella rauhallista seutua eikä kukaan häiritse ketään.
Noi kerrostalot on kyl kauheita, varsinkin rajalantiellä olevat talot.
Moi!
Mihin koulun olet menossa?
Mun mielestä kuukkari, käppärä, liinaharja ja vähärauma ovat kivoja asuinalueita. Ja suht rauhallisia ja palvelut lähellä.
Kannattaa huomioida joukkoliikennemahdollisuudet, jos olet keskiverto-opiskelija, joka ei omaa autoa. Sampolasta on käsittääkseni huonommat vuorot kuin esim. Käppärän ja Kuukkarin suunnasta. Muutoinkin ovat mukavia alueita ja palvelut lähellä. Tervetuloa!
"Pahamaineisissa" Sampolassa & Impolassa on myös hyviä taloja. Pääasiassa rauhatonta on vain kaupungin vuokrataloissa. Paljon ovat rauhoittuneet nämäkin asuinalueet viime aikoina. Opiskelijalle (koulusta riippuen) parhaita asuinalueita (mm. liikenneyhteydet, vuokrataso ym. huomioiden) lienevät keskustan tuntumassa oleva Riihiketo, Isosanta ja Käppärä sekä Vähärauma.
Kuukkari eli Kuudes osa, Käppärä, Vähärauma, Musa, Liinaharja: hyvät liikenneyhteydet oppilaitoksiin, rauhallista seutua, kauppoja lähellä, lyhyt matka urheilukeskukseen yms. yms.