Eräänä päivänä kun olin liikennevaloissa autoni päälle lensi ( lähinnä konepellille ) jotain puhdistusainetta kaupungin puhtaanapitolaitoksen traktorista joka pesi liikennevalopylvään valoja. En silloin ajatellut että se olisi jotenkin haitallista maalille. Nyt olen pessyt autoni kaksi kertaa autoshampoolla ja konepelti on silti täynnä vaaleita laikkuja. Auton väri on punainen ja muuten tosi hyvässä maalissa, harmittaa niin helvetisti. Eikä varmana johdu omasta lasinpesunesteestä.
Auttaisiko värivaha? En taida enää pystyä mitään korvausta saamaan kaupungilta vai mitä olette mieltä.
Auttaisiko värivaha? En taida enää pystyä mitään korvausta saamaan kaupungilta vai mitä olette mieltä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
myllytä konepelti joko itse marketin halpiskiillotuskoneella ja hienojakoisella hioma/kiillotustahnalla, tai anna homma ammattilaiselle.
Punainen väri menettää väripigmentin jos sille ruiskutetaan voimakasta pesuainetta.
Maalaus on ainoa keino.
Eikä keskellä päivää kun on ruuhka ja roiskia sitä paskaa autojen päälle. Tai kattoa vähän kun pesee, helvetin amatöörit.