Mitähän pitäisi tehdä, että saisi luonnosta otetan 20-40 cm korkean männyntaimen kasvamaan pihassa.
Olen sen verran säästänyt luontoa, että olet ottanut taimet varsin hiekkaisesta maasta lähinnä maantien varrelta, jossa niillä ei olisi paljoakaan kasvumahdollisuuksia.
Olen kaivanut pienen montun ja pannut ne siihen kaupasta ostettuun puutarhamultaan ja kastellut ja lannoittanut, mutta ei ole onnistunut, vaan taimi on nuukahtanut ja kuivunut.
Miten pitäisi menetellä, vaiko eikö asia onnistu lainkaan? Ei kai sitä kuitenkaan hiekkaan voi istuttaa. Onko tuollainen multa liian vahva ravintoympäristö?
mänty luonnosta pihaan?
8
15766
Vastaukset 8
- luonnollisesti****
Istutusvaiheessa ei saa lannoittaa..
- havuja
muutenkaan kannata lannoitella.
Luultavasti olet "hoitanut" ne hengiltä.
Itse olen istuttanut vastaavanlaiset männyt siihen maahan mitä pihassa sattuu olemaan. En ole parantanut ostomullalla enkä lannoittanut koskaan. Istutuskesänä kastelin hyvin. Hienosti lähtivät. - Uunimies71
havuja kirjoitti:
muutenkaan kannata lannoitella.
Luultavasti olet "hoitanut" ne hengiltä.
Itse olen istuttanut vastaavanlaiset männyt siihen maahan mitä pihassa sattuu olemaan. En ole parantanut ostomullalla enkä lannoittanut koskaan. Istutuskesänä kastelin hyvin. Hienosti lähtivät.sillai puut parhaiten lähtee
- muuten erimieltä
Uunimies71 kirjoitti:
sillai puut parhaiten lähtee
tuosta kevät istutuksesta,koska keväällä aurinko ja tuuli kuivattavat maan joutuu kastelemaan paljon.Istutanut olen kaikki ikivihreät elokuun puolen kuun jälkeen taimet ovat kerinneet hyvin juurtumaan ja keväällä suojannut sitten auringon paisteelta.
- suojataan
Uunimies71 kirjoitti:
sillai puut parhaiten lähtee
kaikki uudet havut täytyy suojat varjostuskankaalla keväällä, ja muutaman vuoden vielä alkutalvestakin, elleivät ole lumen alla suojassa. Havupuiden lepoaika loppuu paljon aikaisemmin kuin lehtipuiden. Heti kun (tammikuussa) alkaa aurinko paistamaan niin havut alkavat haihduttaa eivätkä jäisestä maasta saa tilalle haihduttamaansa kosteutta. Varjostuskangas tai vaikka vanha vaalea lakana (ei muovia) ehkäisee liiallisen haihduttamisen ja suojaa ahavalta muutenkin. Mäntyä ei tosiaankaan tarvitse paljon lannoitella, hiekansekainen maa on parempi kuin tiukka multa, joka monesti on vielä kalkittuakin.
- Ironmade
Itse katsoin hiekkamaan taimen ja siirsin 40cm pituisena savikkotontille ja komeesti kasvaa. Tarkoitus on kasvattaa siitä Bonsoi-mänty ja alku on lupaava. Minun neuvoni sinulle:Ota mieleisesi taimi,joko suora tai vänkkyrä mikä sopii parhaiten sulle. Pituus n.30-50cm.Ota taimi paakkuun pituus/2 ja kaiva kunnos istutusmonttu jonka täytät multa/kasvuturveseoksella sekä vettä 5L.Seos monttuun ja taimelle potero siihen ja maanpintaan saakka lisämultaa.Älä kastele enää.
Varaudu siihen että mänty "juroo" jopa 2vuotta ennenkuin alkaa kasvaa jopa 30cm vuosikasvua jota on todella ilo seurata.Mänty tarvitsee kasvaakseen rihmastojuuret joka vie aikaa mutta palkitsee.Olen nyt leikannut puuta joka on 80cm jo kaksi kertaa jopa katkaissut latvan mutta kasvu senkuin yltyy ja tekee uusia latvasilmujakin useitakin. Jos leikkaat niin leikkaa viimeistään keskikesällä jotta uutta silmua ennättää kasvaa talvelle. Pitkiä vuosikasvuja toivotellen!! - siirtämisestä
Moi! Olen siirtänyt muutaman männyn ja hyvin ovat lähteneet. Tuntuu, että mitä pienemmän siirtää, sen varmemmin lähtee kasvamaan. Yritä matkia luontoa, ei siis missään nimessä lannoitusta! Multakin mieluusti hyvin hiekansekaista ja kastella toki pitää ahkerasti. Onnea yritykseen!
- Terhen1234
Kastelu, kastelu kastelu. Maan kunnollinen tiivistäminen juurien ympäriltä uudelleenistutuksen jälkeen ehdoton. Monta suurtakin 3-4m puuta siirtäneenä tiedän että kastelu seuraavina viikkoina on kaikkein tärkein tekijä. Kastelu jätetään päälle ja pidetään huoli että vettä menee litrakaupalla syvälle juuristoon. Pintakastelu ei siis auta mitään, päinvastoin. Siirto tehdään aikaisin keväällä, tai myöhään syksyllä. Lähes kaikki suuretkin puun siirrot onnistuvat näillä keinoilla, olettaen että mahdollisimman paljon juuria on saatu mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861426
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä371115Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk21891Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154735Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13710- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja196664Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558