Lääkäri kirjoitti mirtazapiiniä 30mg/illalla masennuksesta johtuvan unettomuuden hoitoon ja hyvin on tullut nukuttua, mutta itse masennusta se ei oikein ole lievittänyt, vaikka lääke on ollut käytössä jo noin 4 viikkoa. Sain cipralex lääkkeen 10mg/aamuisin tämän mirtazapiinin lisäksi, mirtazapiiniannos kylläkin pienennettiin 15mg/illalla suuruiseksi. Olen käsittänyt niin, että kahta mielialalääkettä ei suositella käytettäväksi samaan aikaan, mahdollisen, joskin harvinaisen serotoniinisyndrooman vuoksi. Pelottaa vähän alkaa käyttää tätä cipralexiä. Onko kenelläkään ollut näitä kahta lääkettä käytössä samaan aikaan ja millaisia sivuvaikutuksia nämä keskenään ovat aiheuttaneet?
mirtazapin+cipralex
serotiniinisyndrooma
66301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä olen käyttänyt...söin viime vuoden puolella remeron 30mg ja 20 mg sepram, kuulemma tehosti vaikutuksia. Mulla itellä pelkkä sepram ei vaikuttanut mitenkään. ei sivuvaikutuksia ainakaan mulle tullut "yhteiskäytöstä". Syksyllä siirryin efexorin pariin, pelkästään remeronin aiheuttaman painon lisäyksen vuoksi.
lääkettä samanaikaisesti, viimeisen puolen vuoden ajan. Toissa viikolla lääkkeitä päätettiin vaihtaa sivuvaikutusten (seksuaalinen haluttomuus, ankara väsymys) vuoksi.
Annokseni ovat olleet tuntuvasti pienempiä kuin sulla, mutta toisaalta en kärsikään masennuksesta vaan ahdistuneisuudesta, jonka hoitoon pienempikin annos riittää.
Aluksi mulle määrättiin mirtazapin vain siksi, että saisin varmasti illalla unen.
En pelkää kahden psyykelääkkeen samanaikaista käyttöä, koska lääkäri kyllä tietää, mitä lääkkeitä määrää.
Cipralex on lääkkeenä toiminut erinomaisesti ja ahdistuneisuuteni on vähentynyt.
Aluksi minullekin määrättiin Cipralexia masennusoireisiin, myöhemmin lisättiin Mirtazapin varmistamaan yöunia. Viimeksimainitun
kohdalla ongelmaksi muodostui painon nousu, josta syystä luovuin lääkkeen käytöstä pienin askelin. Nyt siis enää Cipralex 20 mg päivässä ja elämä alkaa olla mallillaan. Muutama kuukausi näitä pitänee vielä napsia, jotta päästään normaalitilanteeseen ja ehkäistään tulevaa. Cipa on, sikahinnastaan huolimatta, erinomainen lääke. Vähäiset sivuvaikutukset, mutta toimii..
Tai siis käytän näitä kahta rinnakkain. :) No eipä ainakaan vielä mitään tutinoita ole tullut, vaikka eilen illalla nappasin sen mirtazapiinipillerin "petikaveriksi" ja aamulla nielaisin cipralexin kahvin kera. Sattui vain silmiini kauhukertomus jostain netin keskustelupalstalta, kun joku ihmispolo oli syönyt kahta mielialalääkettä samaan aikaan ja hän sai sellaisen serotoniinimyrkytyksen vai mikä syndrooma se oli. Hän oli vajonnut jonkinasteiseen koomaan sairaalassa. Hui! Muutenkaan en pidä lääkkeistä, en edes särkylääkkeitä ole pahemmin käyttänyt, mutta nyt on pakko, kun ei jaksanut enää valvoa ja öisin murehtia maailmaa ja omaa kurjaa oloa.
painonnousu Mirtazapinista?
Olen syönyt sitä n. 2,5 kk, ja aikamoinen läskipanssarin alku on vyötärölle tullut. Onneksi oon lopettanut sen käytön :)
Mirtazapinia sain juuri äskettäin ja käyttänyt vasta vajaan viikon. Olen saanut sen avulla nukuttua jopa useamman tunnin katkeamattoman yöunen, mutta ruokahalun kasvu on myös ollut melkoinen. Ennen lääkitystä ei ruokahalua juurikaan ollut. Nyt alkaa huolestuttaa tuo painon mahdollinen (liian suuri) nouseminen. Olen vielä toistaiseksi normaalipainoinen, mutta lisäläskiä en haluaisi...