Sääli on sairaus

Sääli on sairaus,
joka mädättää
niin kohteen
kuin tekijänkin.

Se on syöpä,
rutto, influenssaepidemia.
Homehtunut,eltaantunut
juusto jääkaapin perällä.

Älä jumalauta sääli!
Sinä onneton, kurja,
perkeleen,
riivattu tekele.

Hyvästi.

Sano vain
yksi
sana.

Hyvästi.
2200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sääli on sairaus?:(säälihän on hyvä asia ja kaikilla pitäisi olla sitä.

Äänestä

Kyllä, sääli on sairaus, yhtälailla itsesääli. Se minun olisi pitänyt tajuta viimeistään kaksi vuotta sitten.
Hieno runo, arvostan kovasti. Tässä ei ainakaan ole yhtään sääliä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viaton kirjoitti:

Sääli on sairaus,
joka mädättää
niin kohteen
kuin tekijänkin.

Se on syöpä,
rutto, influenssaepidemia.
Homehtunut,eltaantunut
juusto jääkaapin perällä.

Älä jumalauta sääli!
Sinä onneton, kurja,
perkeleen,
riivattu tekele.

Hyvästi.

Sano vain
yksi
sana.

Hyvästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu