Oli jonkun aikaa sitten paha iskiasvaiva,joka nyt on rauhoittunut "tavalliseen" tilaansa.Eli vasemman jalan takareisi melko kiree,etureidessä tuntohäiriöitä sekä vajaa lihasvoima.Vaihtelevaa kipuilua selän,pakaran,nivustaipeen ja reisien alueilla.Kipulääkkeitä on syöty vuosikausia ja tullaan syömään,jos kivut ei lähde.
Uskaltaisiko tässä tilanteessa mennä kiropraktikolle hoitoa saamaan?Mietityttää,ettei väännetä niin pahasti,että tulee uusia repeämiä välilevyihin ja joudu uudestaan hyvin kipeäksi?Mutta kun lääkäreiltäkään ei muuta apua saa,kuin tabuja,niin voisihan niitä vaihtoehtojankin miettiä.
Uskaltaako mennä kiropraktikolle?
11
2220
Vastaukset
- Hoitoa saanut
Voi siitä apua olla. Mutta kannattaa valita tarkasti kenen käsittelyyn menee. Suomen kiropraktikko liiton sivuilta löydät Suomen laillistetut kiropraktikot.
- hoidettu
Sillä Suomen kiropraktikkoliiton listalla on paljon huonoja kiropraktikoita. Otathan sen huomioon.
Esimerkiksi Porvoossa toimiva varsin osaava ja vuosikymmeniä alalla toiminut laillistettu DC-kiropraktikko Maarit Holmström ei ole sillä listalla. Miksiköhän? - No siksi
hoidettu kirjoitti:
Sillä Suomen kiropraktikkoliiton listalla on paljon huonoja kiropraktikoita. Otathan sen huomioon.
Esimerkiksi Porvoossa toimiva varsin osaava ja vuosikymmeniä alalla toiminut laillistettu DC-kiropraktikko Maarit Holmström ei ole sillä listalla. Miksiköhän?jos ei ole kiropraktikkoliiton jäsen, ei nimeä löydy listaltakaan
- hoidettu
No siksi kirjoitti:
jos ei ole kiropraktikkoliiton jäsen, ei nimeä löydy listaltakaan
Mutta miksi hän erosi siitä...?
- käynyt
hoidettu kirjoitti:
Sillä Suomen kiropraktikkoliiton listalla on paljon huonoja kiropraktikoita. Otathan sen huomioon.
Esimerkiksi Porvoossa toimiva varsin osaava ja vuosikymmeniä alalla toiminut laillistettu DC-kiropraktikko Maarit Holmström ei ole sillä listalla. Miksiköhän?Maarit Holmströmin vastaanotolla useamman kerran ja olen todella tyytyväinen hänen hoitoonsa.
- No siksi
hoidettu kirjoitti:
Mutta miksi hän erosi siitä...?
Kerro sinä kun vihjaat tietäväsi. Kai vastaat että kaikki muut olivat niin paskoja hoitajia ette hän kehdannut kuulua enää edes samaan liittoon. Tunnetko ko. henkilön vai mistä tiedät että hän on edes koskaan kuulunut tähän kiropraktikko-liittoon?
- hoidettu
No siksi kirjoitti:
Kerro sinä kun vihjaat tietäväsi. Kai vastaat että kaikki muut olivat niin paskoja hoitajia ette hän kehdannut kuulua enää edes samaan liittoon. Tunnetko ko. henkilön vai mistä tiedät että hän on edes koskaan kuulunut tähän kiropraktikko-liittoon?
Olen jutellut hänen kanssaan monesti. Hänhän on koulutettu ammattilainen, joka ymmärtää kuinka yleistä SI-nivelen virheasento/lukkiuma ihmisillä on ja mihin kaikkeen se vaikuttaa...
Mutta en voi kertoa enempää. Juttu on kesken...
- hoidettu
Katselin just lopun TV1:n sarjasta Murhasta tuli totta.
Siinä päänäyttelijä "Jessican" mies, joka on lääkäri, kärsi noidannuolimaisesta iskiaksesta. Ainakin kipuja oli maatessa, istuessa ja kävellessä. Jessica yritti miestään suostutella kiropraktikolle, mutta eihän lääkäri sellaiselle voinut mennä.
No se mies meni sit lopulta kävi kirolla ja tuli iloisena ja kivuttomana takaisin ja totes, että saattaahan se auttaa jos sellaiseen uskoo.
Hauska. - kerran käynyt
Älä mene, itse kävin laillistetulla: ei apua vain huonommaksi meni. Avun sain sen sijaan pehmeäähoitomuotoa edustavalta OSTEOPAATILTA. Itsellä eri vaiva, mutta olen kuullut paljon hyvää nimenomaa iskiasvaivaisilta.
- Auttoi minulla
Minä sain apua iskiavaivoihin kiropraktikon hoidossa. Selässä oli välilevynpullistuma, se otettiin huomioon hoidossa.
Maarit on auttanut minua PALJON.... ja monessa vaivassa.
Mukavaa jaksamista myös sinulle Maarit jos satut näkemään vielä näin 2012 kun viestiketju vuodelta 2007 mutta olihan sitäkin ennen aikaa..
kymmeniä vuosia tuntenut ja tunnen edelleen.....
Jorma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743153
- 922895
- 512135
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201595Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..61369- 151359
- 191324
Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131321Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein141297Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241242