Varsinkin USA:n ulkopuolella. Ja tätä ei ole hinnoiteltu vielä läheskään oikealle tasolle koroissa. Korkojen nousu on siis vuorenvarmaa jatkossakin.
http://www.arvopaperi.fi/article/id=22947/
http://www.arvopaperi.fi/article/id=22947/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vanhat hyvät ajat palaavat jälleen ja inflaatio tuo velallisen paras ystävä tulee apuun. Sehän tarkoittaa sitä että tuhnun haaveet karkaa yhä kauemmas.
.. tuhnun "korkeakorkoisella" tilillä olevat säästöt alkavat sulaa aika vauhdilla.
Vanhojen hyvien aikojen odottelun voit lopettaa, koska emme elä enää sääntelytaloudessa. Rahamarkkinat vapautettiin jo 15 vuotta sitten , jos sinulta on jäänyt huomaamatta.
USA:ssa inflaatiouhkaa on saatu hälvennettyä yli 5% ohjauskorolla, mutta sen kääntöpuoli ei ole asuntojen ikuinen arvonousu vaan tähän mennessä 10 kuukautta jatkunut hintojen lasku, jolle ennustetaan jatkoa , ja monet jopa uskovat että pahin on vielä edessä.
Onko vielä sellaisia jotka uskovat inflaation olevan velallisen paras ystävä??
Korot nousevat ja ainakin alkuun myös asuntojen reaalihinnat laskevat. Onpa paha yhdistelmä.
Sielläkin varmaan kannattaa tällä hetkellä ottaa halpakorkoista valuuttalainaa. Käy pian niin kuin Suomessa ennen lamaa. Suomessakin tuettiin valuutan arvoa korkeilla koroilla tunnetuin seurauksin.