Ihottumaa käsivarsissa, olkapäissä, selässä,

kaulassa ja rinnassa

Minulla on vuosien ajan ollut kiusallista ihottumaa, välillä vähemmän ja välillä enemmän. Aluksi sitä oli rinnassa ja oikeassa käsivarressa sekä oikeassa olekapäässä. Myöhemmin se levisi yläselkään sekä niskaan ja nyt hiljattain myös vasempaan käsivarteen ja olkapäähän.
Ihottuma alkaa yleensä niin, että ihoon tulee punainen kutiseva/kuumottava hieman koholla oleva paukama. Se näyttää ja tuntuu hyttysen pistolta. Keskellä paukamaa saattaa olla reikä. Myöhemmin rakkula puhkeaa ja sieltä tulee verta. Tämä saattaa johtua myös raapimisesta. Kuvuttuaan näppylöistä jää kuivat ruvet, joiden parantuminen kestää kauan ja joskus ne myös ikään kuin tulehtuvat uudestaan. Inhottavinta tässä kaikessa on se, että minulla on oikea käsivarsi ja olkapää täynnä arpia. Häpeän käyttää hihattomia paitoja, koska arvet ovat niin näkyviä.
Olen käynyt ihottumani takian useammallakin lääkärillä. Ihokeliakiaa epäiltiin, mutta testi oli negatiivinen. Toinen ihotautilääkäri diagnosoi ihottumani johtuvan kaupunkihyttysten pistoista. Siihen en jotenkin jaksa uskoa. Eräs lääkäri taas totesi näppylät märkäruveksi ja määräsi antibioottikuurin, josta ei myöskään ollut apua. Olen myös kokeillut erilaisia kortisoni- ja antibioottivoiteita eikä mistää ole ollut merkittävää apua.

Olisin todella kiitollinen neuvoista. Alan olla tähän lopen kyllästynyt. Olisin myös kiitollinen kuulemaan miten arvista voi päästä eroon. Kiitos etukäteen :)

6

3917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Ihottumasi saattaa olla punajäkälää, se tulee yleensä stressistä ja se kestää aikansa ennenkuin häviää. Mitään hoitoa siihen ei ole. Siitä saattaa tulla suuhun valkeaa verkkomaista kuviota. Googleta punajäkälä ja katso voisiko se olla sitä.

    • -sama vaiva-

      Kylläpä kuulostaa niin samanlaiselta tuo sinun ihottumasi. Mulla on tuollaista samaa koko selkä, olkapäät ja puolet käsivarsista. Arpia ja tummia läikkiä on mulle jäänyt runsaasti. Mulla on todettu atooppinen iho. Päivittäinen suihkussa käyminen pahentaa mulla ihon kuntoa. Olen hakenut sisäistä (luontaishoitoa) iho parantumiseen. Hitaasti mutta aikanaan kaikki vähitellen paranee.

      • alkuperäinen kirjoittaja

        Kiitos vastauksista. Googletin tuon punajäkälän, ja hieman epäilyttää että minun ihottumani olisi sitä kuitenkaan. Noissa kuvissa se oli nimittäin niin näkyvää ja läsikämäistä. Minulla ihottumat ovat pienempiä ja tavallaan erillään toisistaan, erillisiä näppylöitä/rakkuloita. Luin myös tältä palstalta keskustelua punajäkälästä. Joku oli maininnut helokkiöljykapseleista. Voisin tietenkin niitäkin kokeilla, vaikka minun ihottumani ei jäkälää olisikaan.


    • saattaa

      onko sulla lemmikkejä? jos on, ne saattaa kantaa mukanaan lintukirppuja, jotka ovat vaarattomia, mutta voivat ihollesi päästyään aiheuttaa tuollaista ihottumaa. itselläni myös.

    • usvaliekki

      Mun kaveri on tuskaillut samojen ongelmien kanssa pitkään. Hänellä on atooppinen ihottuma, ihan niinkuin joku tuossa jo vastailikin.
      En tarkalleen tiedä, mitä kaikkea ystäväni on kokeillut, mutta ainakin tv-shopista osti jossain vaiheessa jotain pirun kallista tuotetta, jota kaiken maailman julkkikset kehuivat. Yllättävintä oli, että se todella tehosi. Mutta aine oli kallista.
      Kannattaa selvittää hyviä tuotteitta atooppiselle ihottumalle. Ystäväni on allerginen myös eläimille, ja eläinpöly lisää myös atooppista ihottumaa. Saunassa hän ei juurikaan oleile, koska iho kuivuu ja pitää läiskiä kaikenmaailman tököttejä.
      Älä lannistu, kaikilla meillä on omat ongelmamme. Itselläni diabetes ja toistuva savipuoli.

    • liisa13

      Minulla on ollut pari vuotta kutiavaa ihottumaa olkapäissä, käsivarsien yläpuolella, ei taipeissa ja selässä vyötärön kohdalla. Joku ajatteli sen johtuvan pesuaineista, mutta ei se sitä ole. Joku tekstiili ei sovi minulle. Esimerkiksi jostain idästä ostetut sukat, joissa mainitaan niiden olevan puuvillaa on riisuttava aika pian. Ne kuumottavat ja pistelevät yms.
      Käytän Decubalia, en juurikaan enää kortisonvoiteita. Rasvailen useita kertoja päivässä. Antihistaminitableteilla ei suurtakaan vaikutusta kuin nukuttavat. Olen 78- vuotias vanha nainen ja hoitelen omat asiani ja vähän toistenkin. Uskon hiukan sressiinkin ja mielipahaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe