Xantia 1995?

stryker

Olen katsellut Xantia 2.0 8v 1995 aj. 227tkm.Jako hihna,puslat,kaasupallot sekä jarruputket juuri vaihdettu.

Onko järkevä ostos? Ne kilometrit vähän huolestuttaa. Onko se 2.0 kestävä kone?

Asun Norjassa ja pitäisi saada auto jolla uskaltaa ajaa Suomen lomalla.

Tässä linki kyseiseen autoon:
http://www.finn.no/finn/car/object?finnkode=10393369&si d=xz7apvLsVvI449382

5

844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokainen auto on toki yksilö, eli pidosta riippuu, mutta kaikki tuossa kuulostaa hyvältä. Nuo kilsat ovat vielä pienet, tuo 2.0 8v kestää toisen mokoman avaamatta jos öljyt on vaihdettu. Ja kun vaikuttaa hyvin pidetyltä autolta niin noilla kilsoilla pitäisi olla sopivasti jo kuluvia osiakin uusittu, kytkimestä voisi kysäistä ... ajotyylistä riippuen on joko uusittu tai se on kohta edessä.

      Ja tsekkaa pyöränkulmat takana, eli niiden pitää takaa katsoen olla II eikä /\ ... eli jotakuinkin prikulleen pystysuorassa, sallittu camber ei ole kuin asteen-parin luokkaa. Jos on vähän kenollaan pyörät, on vielä kohtuuhinnalla korjattavissa mutta jos on pahasti niin menee tukivarsien vaihdoksi, muistaakseni reilu 300 per puoli.

      • stryker

        Niin unohdin, tukivarret myös vaihdettu.


      • xxy
        stryker kirjoitti:

        Niin unohdin, tukivarret myös vaihdettu.

        Yleisesti Xantia on osoittautunut luotettavaksi. Edellyttäen, että on huolta pidetty ohjelmien mukaisesti. Jos ei, niin sitten itse tekemään. Ei maksa paljon. Kauppoja tehdään paljon enemmänkin ajetuista.


    • erossa siitä!

      Elä ihmeessä laita sitä. Minulla samanlainen, täysi riesa koko katiska. Ajettu alle 150 tkm ja jättänyt tielle viimeisen kolmen vuoden aikana ainakin viisi kertaa. Viime viikolla meni vesipumppu kesken matkan, eikun tilata hinausauto taas kerran. Annan hyvän neuvon, pysy erossa ranskalaisista! Ei ainakaan tällaisen keskituloisen varat riitä aina korjata autoa! Olenhan minä vaihdatellutkin, mutta ei tahdo kelvata vaihdossa. Kun joku onneton tämän riesan minulta ostaa, niin seuraava autoni on kyllä Nipponin pojan tekemä!

      • xxy

        Citroen- omistaja pitäisi tiedostaa huoltoon kuuluvat asiat. Esim. jos vesipumppua ei uusita viimeistään toisen jakohihnan vaihdon yhteydessä, niin...Samoin jousitussysteemi vaatii omat huoltonsa. jos sitä ei käsitetä, ymmärretä, tai ei viitsitä, niin.......Kukaan ei kiistä kaasunestejousituksella varustetun auton ajomukavuutta. Sitä kun tahtoo, niin pitää hyväksyä myös sen huollot. Eivät ole kummoisia ajallaan tehtyinä, eikä aiheuta murhetta. Mutta jos laiminlyödään, niin silloin alkaa tulla harmeja kello kaulassa. Ja silloin on turha alkaa valittaa auton kehnoutta. Itse asiassa Xantia on, varsinkin huollettuna varsin luotettava kapistus. Viattomia autoja ei olekaan! Ja "huulilasin" jutut sitikasta pitää laittaa omaan arvoonsa. Ne kun ovat paljolti mielipiteitä.Tai pitää lukea oikein, rivien välistä, kuten diplomaattikieltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5134
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      25
      4308
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2461
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2234
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      1998
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1908
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1587
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1521
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1247
    10. Kerranki asiat oikein

      Ilkka ja muut pienpuolueeet...teitte hyvän työn kun valitsitte pätevän henkilön virkaan eikä kepulle passelia!! Jatkakaa
      Haapavesi
      10
      1164
    Aihe