Kun on ruvennut viihtyilemään paremmin,lähellä olevassa naapurissa. tiedän et kissaa ruokitaan ja hyvitään. kun kissa on ihana lössykkä mikä tykkää hellimisestä ja rapsuttelusta. :)Olen kertonut etten pidä asiasta ja koittanut saada ymmärtämään, itselläni loppuu rahkeet ja ideat... Onko hyviä keinoja miten saan ymmärtämään ettei toisen kissaa omia saa vaikka kissa on hellyyttävä pakkaus :)
mitä tekisin kissan kanssa
ninneroinen
5405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että ulos sen päästät. ihan hyvä vain että naapurisi pitävät huolta kun itse et.
Kissa sisäkissaksi. Ulkoilua vain valjaissa,tai suljetussa ulkotarhassa ja tietenkin sinun itsesi pitää alkaa kissaasi hellittelemään kotona. Kyllä ihminenkin mieluummin on siellä missä saa ruokaa ja hellyyttä.
Ja kissan irti ulos päästäminen on vastuutonta, siitä koituu vahinkoa kissalle itselleen, luonnolle ja muille ihmisille. Kissat lisääntyvät holtittomasti, mistä seuraa satoja kodittomia kissoja ja kissavihaa lietsovat ihmiset riemuitsevat kun saavat siitä vettä myllyynsä.
Sillä on koti missä saa ruokaa ja rapsutuksia :)Siitä täs ei ollu kysymys vaan et kaveri omiii kissaa, vaikka itsellä on eläintarhan verran elukoita.
keinoa kuin opettaa kissasi sisäkissaksi ja ulkoiluttaa sitä valjaissa.
en ymmärrä tollasta että annetaan juosta kissojen yksinään.
itse ulkoilutan kissojani valjaissa ja yksi on niin kiltti että se saa juosta takapihalla ilman valjaita irrallan perhosten ja muitten perässä minä tietty olen kokoajan seuraamassa sen touhuja. :)
on tietynlaista kaksipiippuisuutta - sanot, ettet ymmärrä, että kissat juoksee vapaana, mutta siitä huolimatta annat kiltin kissasi juosta vapaana perhosten perässä. Vaikka kuinka vahtisit, kissa on niin itsenäinen, että ku halut on lähteä (esim. toinen kissa näköpiirissä), silloin se lähtee ja mitä sä sitten teet...?