Vahingossa voi joskus tulla tehtyä tai sanottua jotain, mikä ei ole tarkoitettu loukkaukseksi. Tiedät, etten koskaan haluaisi satuttaa sinua tai etten muutenkaan koskaan haluaisi sinulle mitään pahaa. Olen pahoillani, jos olen nyt taas toiminut jotenkin väärin. Minulle parasta varmaan olisi olla eristyksissä jossain poissa toisten ihmisten läheisyydestä, niin en aiheuttaisi enempää harmia kenellekään.
Enhän loukannut
sinua?
434434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
loukata, mutta tiedän ettet tarkottanut kaikkea. saat anteeksi...
varmaankaan, kun en ole tuntemilleni ihmisille loukkaantunut. Mutta sanoisin, että sydän tietää hyvin asiat, kun kuuntelee sydäntään, niin se kertoo totuuden. Täällä keskusteluissa saattavat asiat mennä sekaisin, varsinkin kun tulee joskus vastailtua ventovieraiden viesteihin. Yleisesti ottaen kuitenkin viestit ovat aika hauskoja :)
En nyt tiedä, oletko hän jota ajattelin kirjoittaessani tuon tuherruksen, mutta voihan olla että hän lukee tämän pullopostin. Kun yritin kirjoittaa lyhyesti tuli tekstistä näköjään epäselvää.
Sydämen tietämisellä tarkoitin sitä, että hän jota ajattelin kirjoittaessani on hienotunteinen, eikä halua loukata minua
http://youtube.com/watch?v=lbcltLf2VHo
aivan kylmät väreet meni!! Siis ihan minulleko tämän lähetit, ihanaa!! Turhan dramaattista vaan! Mutta sinähän oletkin niin "dramaattinen"!
ihan kiva kuitenkin jos kelpasi.
(Tämä ei sitten ole vaalealle nallekarhulle)
Kuinkahan moneen lopetuksia on tullutkaan? En tietääkseni ole ollut loukkaava, vaan enemmän minua on täällä loukattu. Tunteitani ja ulkonäköäni on irvailtu hyvin näkyvästi. Vaikka niistä viesteistä minua ei tunnista muut kuin minä itse, niin ne satuttavat. Itse olen pyrkinyt välttämään tyhmää ja lapsellista irvailua.
Kun kerran elämässään tapaa ihmisen, joka iskee tajuntaan heti ensi silmäyksellä, ei sitä voi unohtaa. Minulle se on Hän. Siitä ei pääse yli eikä ympäri. Olen sen tainnutkin useampaan kertaan jo mainita.
En yleensäkään ole käyttänyt nettiä vapaa-aikoinani, koska töissä käytän mikroa ihan tarpeeksi. Minulla ei ollut aavistustakaan siitä, että tuollaisia nettipelejä on edes olemassakaan. Kuvittelin asioivani hänen kanssaan koko ajan. Olisihan minun pitänyt ymmärtää, että hän ei olisi minua ajanut niin loppuun, kuin mitä sinä teit. Kun jossakin välissä mainitsin, että "resurssit ovat loppuneet" sinä vastasit "hyvä". Hän taas heti tiesi mistä on kysymys ja pelastuin hermoromahdukselta.
Toivoisin todella, että vihdoin viimein tämä sotkeminen loppuisi, koska se on ihan turhaa todellakin.
En usko ollenkaan, että olet mitenkään ikävissäsi tai katkeroitunut. Se on vain osa peliäsi, jolla yrität herättää myötätuntoa. Minun empatiavarastoni ovat nyt loppuunkäytetyt, niitä ei riitä enää jaettavaksi muualle. Tämän tähden en edes ystävyyttä voinut ajatella (toinen syy on se, että ajattelen sen kuuluvan sinun palapeliisi)
onnea tulevaisuudellesi sinne Manseen, olkoon voima kanssasi
Kiitos vielä tästä tämän päivän parhaasta, toivottavasti se helpotti oloasi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000407&posting=22000000027310351
hattua nostaa,on se aika nokkela poika keksimään :D
ja sitkeä kuin mikä,tuon tarmon jos siirtää työelämään,niin eihän sitä pidättele mikään.
ps.hyvää matkaa pelurille,älä muistele pahalla.
osaat sä olla hyväkin heppu.
moikataan jos tavataan.
T;vaalea nalle :)
todellinen :)
ehdin jo hieman epäillä.
ei sinussa mitään vikaa ole,päinvastoin.
tavataan joskus :)
t;vaalea nalle
pusuista :) samoja takaisin jos nyt olet hän.
Tämänpäiväisen pelin kohteena olit sinä rassukka, en minä. Sen takia se päivän parhaan sanamuoto oli mitä oli. Minuthan jo tässä yksi päivä yritettiin häätää täältä kokonaan pois, kun liian hyvin juonista saan kiinni.
MRS
siihen sanatkin. Sori muuten se eilisiltainen, turhaan sinua syytin:(. Mä olen joo dramaattinen. Mut siksi sovitaankin niin hyvin yhteen..
"Seems like it was yesterday when I saw your face
You told me how proud you were, but I walked away
If only I knew what I know today
Ooh, ooh
I would hold you in my arms
I would take the pain away
Thank you for all you've done
Forgive all your mistakes
There's nothing I wouldn't do
To hear your voice again
Sometimes I wanna call you
But I know you won't be there
Ohh I'm sorry for blaming you
For everything I just couldn't do
And I've hurt myself by hurting you
Some days I feel broke inside but I won't admit
Sometimes I just wanna hide 'cause it's you I miss
And it's so hard to say goodbye
When it comes to this, oooh
Would you tell me I was wrong?
Would you help me understand?
Are you looking down upon me?
Are you proud of who I am?
There's nothing I wouldn't do
To have just one more chance
To look into your eyes
And see you looking back
Ohh I'm sorry for blaming you
For everything I just couldn't do
And I've hurt myself, ohh
If I had just one more day
I would tell you how much that I've missed you
Since you've been away
Ooh, it's dangerous
It's so out of line
To try and turn back time
I'm sorry for blaming you
For everything I just couldn't do
And I've hurt myself by hurting you."
mustasukkaisuutta? Kukahan teidätkin rassukat korjaa?
kannattaisi unohtaa tämä palsta.
en ole varma oletko oikea,oikeastaan epäilen sitä.
täällä on niin monia samanlaisessa elämäntilanteessa.
en haluaisi turhaan pahoittaa ventovieraiden mieliä.
yritetään päästä irti tästä,jookos?
tää palsta on yks helvetti :/
jos tää jatkuu,niin hullujenhuone kutsuu,usko pois.
t;yks vaalea.
mä en kaipaa mitään holhoojaa!! Edellisten viestien kirjoittaja kaipaa kyllä tehohoitoa, en minä!
voiko näin olla?
t. brunette
Tiedän sen ,että sovitaan hyvin yhteen! Vain sinä voit,löytää juuri oikeat sanat..Ihanaa ja tunteellista!! Halit sinulle kulta!...;)
koska aijon päästä susta yli muutenkin. Aika parantaa kaiken. Aika on ainoa, mikä auttaa.
kaikki teot ovat harkittuja alusta loppuun saakka
tahallasi satuttaa jotain ihmistä, miksi?
että silleen.
ollakin se joka loukkasi mua monta kertaa. Ainoa mitä jäljellä on, on viha sua kohtaan. Et pysty enää satuttamaan kun tunteet on kuolleet.
mitkä ihmeen tunteet???
ja toivo läheisyydestä kun sut näkee on poissa. Aika ja sun käytös teki tehtävänsä.
minultakaan!
läheisyyttä multa ennenkään halunnut.
olla sitten oikea ihminen. Se oliski sattumaa.
tullut keskustelemaan kanssani esim. täällä sätissä tai irl, niin hän tietäisi syyn käytökseeni. Tällä tavalla, kun ei pitkään aikaan olla keskusteltu mistään(viime syksynä viimeksikö), kaikki jää arvailujen varaan, ja silloin tulee juuri niitä väärinkäsityksiä. Toisin sanoen hän on varmaankin tulkinnut minua väärin monessa asiassa ja monessa kohtaa. Jos tämä nyt menee oikealle, niin mitään negatiivista en häntä kohtaan tunne. Hänen kanssaan olisi mukava joskus kahvikupin ääressä keskustella tästä kaikesta, voi niin paljon on tapahtunut..Mutta rohkeuttahan se vaatisi molemmilta. Lasten koulukäynnistä ja kaikesta :)). Ystävä haluan olla. Hän, ystävättäreni itse, on halunnut sitä etäisyyttä. Vaikka hän, jolle tämän osoittaisin, tuskin edes näitä lukee, mutta toivoahan aina voi. Hyvää kesänjatkoa sinulle! Milloin muuten sinun lomasi on? Voitaisko vaikka nähdä silloin?
Mä tunnistin sinut heti tuosta sun runollisesta tyylistäsi. Huomaa heti, että olet "kirjanoppinut". Mitä noista vanhoista kalaveloista! Unohda jo! Muuten kaffeelle voit tulla koska vaan piipahtamaan, asutaan saman kadun varrella tiälä niinku ennenkin.
Sydänsurua kyllä vähän pukkaa täällä päässä, nimittäin mies lähti justiinsa lipettiin, tarkoitan siis Liperiin.
Kesänjatkoa sulle! Moi!
sillä ei ollut koskaan alunperinkään merkitystä
näkemään sitä lämpöä silmistäni sen pohjattoman surun takaa, joka silmissäni oli.
Sinä oikein vakuuttelit että kaikki on ohi!! Etkö muista enää??! Miten voit odottaa naiselta lämmön tunnetta sen jälkeen? Hänhän yrittää olla niin viileä kuin mahdollista ja poissa tieltäsi, ettei vain loukkaa sinua mahdollisilla tunteillaan, jotka eivät sinulle kelvanneet!!!
Ei tämä nyt varmaan matsaa, mutta mun viesti menee miehelle Pohjois-Suomeen:).
En ihmettele että lämpö on kadonnut, niin se on minullakin viilennyt kun tässä on aikaa kulunut..
Miks meidän pitäiskään enää nähdä, kun en kerran kelvannut sinulle silloin?!! Toisen sisimpää kun loukkaa osuvasti, on mun mielestä turha ajatella et voitais olla pelkkiä kavereita ja kenties joskus jotain enemmänkin. Kaikkea hyvää sinulle sinne Pohjoiseen kaikesta huolimatta!!! :)
mutta olet ollut tahditon ja ajattelematon. Mutta ei sillä ole enää väliä, sillä ratkaisut on jo tehty aikoja sitten. Nyt vain eletään hiljaisia hyvästejä ja hautajaisia.
multa.En pidä mistään hautajaistunnelmasta enkä hyvästeistä, enkä omassa elämässäni koe eläväni sellaisessa tilanteessa.
Onnellinen hän (m/n ?) jolle tekstisi kirjoitit.
kaikkia naisia joitten kanssa olet missään tekemisissä ollut, taitaa mennä rutiinilla.
minua loukkaamaan. Tyydyn vähään, kunhan vain luonasi olla saan. Tämä pitkä välimatka ja aika ovat tehneet tehtävänsä. Nyt olen varma tunteistani. Sinut haluan en muuta. Toivottavasti sinulla on edes vähän tunteita jäljellä minua kohtaan.
Onneksi täällä kirjastossa voin käydä kirjoittelemassa näitä viestejä, kun tavalliset kirjeet kulkevat niiiin hitaasti.
Kaipaan lähellesi.
iiiikkkkäääävvvvööööiiiinnnn ssssiiiinnnnuuuuaaaa
kirjoittajalle...
Voi että toivoisin erään minulle tärkeän ihmisen ajattelevan minusta noin. Mutta tuskin olet hän. Tunteita minulla on jäljellä ja paljon onkin.
vaaleaa mieshenkilöä 40 ajattelen aivan liikaakin ja hänelle olin kirjoittavinani vastauksen.
Olinpas kovin lohduton tuota kirjoittaessani. Onneksi jokainen päivä ei ole yhtä synkkä : )
Toivossa on hyvä elää (sanoi se lapamatokin)
Saisin kuulla vastaavaa sinulta.
Jos vielä asuisit täällä, oltaisiin varmasti jo yhdessä, ja ne tunteet olisivat viimein saatu kokea.
Valotatko miten mielestäsi loukkasit, ja miksi teit sen? Yleisesti kiinnostaa.
Itseltäni pyydettiin anteeksi, ja luulen ettei myöskään haluttu loukata. Minua ei tilanne kuitankaan loukannuta vaan satutti, satutti ehkä enemän kuin mikään tähän astisessa elämässäni. Ja helppoa se elämä ei tällä hetkellä muutenkaan ole.
Nyt taistelen elämässäni tuulimyllyjä vastaan, ja aijon voittaa ne. Vaikka ei tämä menetetty ystävyys itsetuntoani kauheasti nostata. Tuokin oli asia jonka tuo yhdessä vietetyt hetkemme sai siksi pieneksi ajaksi nousemaan. Nyt sitä itsetuntoakaan ei juuri ole.
Tämänkin takia jo olisin kaivannut tuon toisen ystävyyttä... paljon. Ihmistä jonka seurassa on hyvä olla.
Säilytä yhteys tähän mainitsemaasi ihmiseen, jos yhtään hänestä pidät. Voit säästää hänet monelta ja tukea jo tietämättäsikin. Toivottavasti vielä näette.
Luovuttaa ei saa : ) ?