Uusimmassa EVO lehdessä oli kolmiovisten sporttiautojen vertailu. Mukana oli Audi S3, BMW 130i M Sport, Mazda 3 MPS ja Alfa Brera V6.
Loppuarvostelussa Audi ja Bemari saivat neljä, Mazda kolme ja puoli ja Alfa kolme tähteä. Kaikista löytyi omia hyviä ja huonoja puolia. Fiilis pohjalta Bemari oli rankattu parhaaksi kaunis moottoriääni yms. Audissa oli paras suorituskyky, jarrut, ratanopeus, ajettavuus…
Kierrosajat Bedfordin moottoriradalla
Audi S3 1:30.40
Mazda 3 MPS 1:31.30
BMW 130i M Sport 1:31.70
Alfa Brera 1:35.90
Kiihtyvyys 0-100 mph
Audi S3 13,6 s
Mazda 3 MPS 14,3 s
BMW 130i M Sport 15,3 s
Alfa Brera 19,1 s
Jarrutus 100-0 mph
Audi S3 325 ft
BMW 130i M Sport 327 ft
Alfa Brera 327 ft
Mazda 3 MPS 336 ft
Audi, BMW ja Mazda ovat ilmoitetun teho/paino-suhteen kannalta samanveroisia ja Alfa selvästi heikoin. Mitattujen tulosten perusteella voisi todeta BMW:n hevosvoimien olevan vielä hieman keskenkasvuisia mitä ennen vanhaan ilmeni monesti Japanilaisten autojen yhteydessä, mutta maailma muuttuu.
Audi S3
8
1133
Vastaukset
- Toyota mies
menettelee jos tehoa on runsaasti, mutta jos nyt puhutaan vaikka tuollaisista max 200hv autoista niin ennemmin kyllä haluaisin takavetoisen BMW:n saatikka etuvetoisen audin.
Oma mielipiteeni on että yli 150hv autot pitäisi jo vetää takapäästä, sekä yli 250hv pitää olla nelivetoja tai painojakauma pitää olla just eikä melkein.
Sen verran kyllä täytyy sanoa että audi ei kyllä etuvetona kiinnosta pätkääkään, yhtä hyvin voin ostaa Avensiksen. BMW tai Lexus olisi valintani jos joskus on ylimääräistä rahaa = asuntovelka maksettu.- tämmöinen
Lexus IS200 "Suuntavakavuus ja ohjaustunto ovat kateissa. Lexusta joutuu koko ajan "ajamaan" vaikka tiessä ei olisi uriakaan. Ohjaus ei käytännössä keskitä lainkaan ja jyrkissä kaarteissa sen palautuskyky on huono. Kuski joutuu palauttamaan pyörät suoraan."
- Toyota mies
tämmöinen kirjoitti:
Lexus IS200 "Suuntavakavuus ja ohjaustunto ovat kateissa. Lexusta joutuu koko ajan "ajamaan" vaikka tiessä ei olisi uriakaan. Ohjaus ei käytännössä keskitä lainkaan ja jyrkissä kaarteissa sen palautuskyky on huono. Kuski joutuu palauttamaan pyörät suoraan."
Pääsee poikkeusetta rengasvalinnoilla ja rengaspaineilla. Sitäpaitsi harvoin mukavuuspainotteiset autot tuntuu rata-autoilta.
- sitten minullekin
Toyota mies kirjoitti:
Pääsee poikkeusetta rengasvalinnoilla ja rengaspaineilla. Sitäpaitsi harvoin mukavuuspainotteiset autot tuntuu rata-autoilta.
sitten mitä pitää tehdä rengaspaineille, että autoa ei joudu koko ajan ohjaamaan tai ohjausta käsin palauttamaan jne.? Mitkä ovat hyvät paineet ja poistavatko ne kaikki ongelmat vai tuleeko jossain ominaisuudessa lisää ongelmia?
- Toyota mies
sitten minullekin kirjoitti:
sitten mitä pitää tehdä rengaspaineille, että autoa ei joudu koko ajan ohjaamaan tai ohjausta käsin palauttamaan jne.? Mitkä ovat hyvät paineet ja poistavatko ne kaikki ongelmat vai tuleeko jossain ominaisuudessa lisää ongelmia?
mukaan tuollaiseen johdatteluun, tiedän kyllä mitä haet noilla takaa, omat kokemukset noista autolehtijutuista ovat kyllä vähän erilaiset, olen ajanut montaa autolehtien mukaan "huonoa autoa" joista itse olen tykännyt. Varsinkin kotiin johtava viimeinen 4km soratietä karsii jyvät akanoista.
- tavis bemari
Tuo bmw on valitettavasti laitettu vähän väärään seuraan. Kaikki muut autot tuossa porukassa on valmistajien "viritys" malleja. Tuo bemu on ihan tavallinen henkilöauto isoimmalla moottorivaihtoehdolla. Toisaalta tuon bemarin mukana olon ymmärtää, koska bemulla ei ole vielä erikoisversiota tuosta 1 sarjalaisesta. Mielenkiinnolla odotan M pajan 1-sarjan tekelettä. Se vois jo ehkä pärjätä tuossa sarjassa.
- mainita
vielä moottorien sitkeysarvoja, eli käytännön suorituskykyä mittaavia kiihtyvyysaikoja esim. nelos-, vitos- ja kutosvaihteilla 60-120km/h, -140km/h tai 80-160km/h.
Siinä käy luokan muille autoille paitsi ahdetuille Audille ja Mazdalle hassusti. Audi on tehnyt perinteisesti todella sitkeästi vääntäviä koneita ja siksi myös S3 teho-painosuhteensa avittamana jättää monen "oikean" urheiluauton motarinopeuksista kiihdytettäessä kuin seisomaan.
Esimerkiksi 416-heppaisen Jaguar XKR:n tai vielä ruudikkaamman isoveljensä RS4:n...Onkikaa tiedot esiin, jos ette usko tai tiedä. Esimerkiksi saksalaisen Sport Auton numero 12/2006 valaisee asiaa kiitettävästi.
- rataautoilua
tässä vertailussa olisi mielestäni pitänyt olla golf r32 koska sehän on tehoykkösen lähin kilpailija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932215Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561828- 1751360
- 233826
- 65764
- 62759
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10751Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49607
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591