Gallup: Pahin riski?

Hyvät palstalaiset, kertokaapa mikä mielestänne on asuntovelallisen pahin riski tällä hetkellä?

- nousevat korot
- lama tai merkittävä taantuma
- hintojen romahdus
- työttömyys
- pitkäaikainen sairaus
- ero puolisosta
- isot remontit
- muu, mikä?
191665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

mitoitettu, niin yhdestä noista vaihtoehdoista pitäisi vielä selvitä.
Sitten jos/kun noista vaihtoehdoista osuu samaan aikaan kaksi/kolme kappaletta, niin se on menoa, mutta sehän nyt varmaan on selviö monellekkin.

Äänestä

Äänestysehdotukseni ovat monenkertaiset vastikkeet!

Asuntovelallinen, joka ottaa henkilökohtaista täystakauslainaa MINIMImyyntihinnan verran sekä maksaa lisäksi
- rahoitusvastiketta (nousee korkojen noustessa)
- tonttivastiketta ja
- hoitovastiketta
saattaa joutua korkojen nousun myötä tai minkä tahansa henkilökohtaisen kriisin vuoksi pulaan.

Lisätään tuohon vielä tilanne, jossa rahoitusvastikkeesta maksetaan parin ensimmäisen vuoden ajalta vain korot ja lyhennykset alkavat vasta sitten.

Äänestä

Se, että hinnat jatkaisivat nousuaan. Silloin olisi piru irti.

Äänestä

Vastaus:

nousevat korot, mistä seuraa hintojen romahdus ja joka johtaa myös lamaan. Kun tähän yhdistetään putki- ulkoseinä- ja peräreikäremontit, on avioero lähes todennäköinen ja työttömyyskin kolkuttaa ovelle.

Äänestä
  • että miten asuntohintojen laskeminen (tai se kuuluisa romahdus) aiheuttaisi laman?
    Se on tietysti selvää että laman tulo (yhdistettynä korkeisiin korkoihin) tiputtaisi asuntojen hintoja.
    Mutta miten tämä talousopillisesti menee toisinpäin?
    Tietysti rakennuspuolella uusien asuntojen rakantaminen vähenisi rajusti, hintojen laskun seurauksena, mutta mikäli hintojen lasku ei siirry asunnoista teollisuus- ja liikerakentamiseen ja asuntojen saneeraustoimintaan niin ei se vaikutus rakennusmarkkinoilla niin valtaisa ole, pikemminkin nyt oleva ylikuumentunut tilanne hieman vain rauhoittuisi, kuin nyt uudisasuntorakentamispuolella toimivat firmat ja työntekijät siirtyisivät noihin edellämainittuihin rakentamisen osa-alueisiin.

    Äänestä

  • santtu kirjoitti:

    että miten asuntohintojen laskeminen (tai se kuuluisa romahdus) aiheuttaisi laman?
    Se on tietysti selvää että laman tulo (yhdistettynä korkeisiin korkoihin) tiputtaisi asuntojen hintoja.
    Mutta miten tämä talousopillisesti menee toisinpäin?
    Tietysti rakennuspuolella uusien asuntojen rakantaminen vähenisi rajusti, hintojen laskun seurauksena, mutta mikäli hintojen lasku ei siirry asunnoista teollisuus- ja liikerakentamiseen ja asuntojen saneeraustoimintaan niin ei se vaikutus rakennusmarkkinoilla niin valtaisa ole, pikemminkin nyt oleva ylikuumentunut tilanne hieman vain rauhoittuisi, kuin nyt uudisasuntorakentamispuolella toimivat firmat ja työntekijät siirtyisivät noihin edellämainittuihin rakentamisen osa-alueisiin.

    toimi meillä täysivaltaisilla.

    Jälkikäteen todennetut sattumat voidaan selittää aina suurempina syy-yhteyksinä, vaikka ne eivät ole sattumia kummempia. Tuhuttelija taitaa väittää, että joku tuttavan-kaiman-siskon-kummin-tuttava oli silloin edellisessä alamäessä kokenut just näin. Mutta kun se on vain mikrotalouden yksi ilmentymä perskohtaisella tasolla. Ei sen enempää, ei vähempää.

    Tuhnuttelijoille tämä vain näyttää olevan ainut totuus ja reaalimaailman ilmiöille voi nakata niskoja. Niistä kun eivät ymmärrä. Maailmankuva ja ajatuksen laaja-alaisuus kun eivät vain riitä.

    Äänestä

  • Vittu mikä pellegrino...

    Tämä mies luulee hintojen laskun johtavan auttamatta lamaan.

    BUBUBUAHAHAHAHHA

    Olet viikon tuhnupellegrino, se palkinto nimittäin myönnettiin juuri N.Y.T. sinulle.

    Äänestä

Ylivarojen eläminen yleensäkkin,

Äänestä

mikä lama, niin jos on töitä niin ei ole hätäpäivää. Olen elänyt lama-aikana aikuisuutta, ja kaikki, joilla oli töitä, oli myös asiat hyvin. Asuntoa maksettiin ihan samalla tavalla kuten ennenkin.

Äänestä
  • kun puoli kansaa menetti työpaikkansa, menettivät asunnot myös arvonsa. Ne kenellä oli varma työpaikka, ostivat halvalla.

    Näin on käyvä nytkin.

    Äänestä

Pahinta mitä voi tapahtua on se että tulot laskevat niin että menettää maksukykynsä, eikä pysty hoitamaan itse asumiskulujaan, jolloin omistusasuja joutuu luopumaan asunnostaan, kun taas vuokralainen saa paremmin asumistukea.

Riskin realisoituessa joutuu siis pahimmassa tapauksessa vuokralle ja sehän on aivan hirveää.

Äänestä

Myyty! Myin ajoissa reilulla alennuksella -20% pyyntihinnasta. Pyyntihintakin oli jo huimasti alakanttiin. Kohta mennään alas -50% ja ostan omani takaisin.

Myymällä omani sikamaisen halvalla annoin signaalin, joka saa rommauksen lopultakin liikkeelle. Jonkunhan se on se halvalla myyminen aloitettava.

Äänestä
  • En myy takaisin!

    Äänestä

Korot nousussa ja "tosi halpa" raha on taas 10 vuodeksi kiven alla.

Vain harvalla on uusi asunto, Suurin osa kiinteistöistä tulee tarvitsemaan seuraavan 20 vuoden sisällä kalliita remontteja. Remppamiesten kysyntä nousee taivaisiin ja hinnat perässä.

Noin puolet avioliitoista päätyy eroon. Koska eroavat ovat useimmiten 1. avioliittonsa peruvia niin kyseessä ovat nuoret parit ja perheet - juuri se poppoo joka on joutunut ottamaan pirusti lainaa - asuntoon, autoon ja kulutukseen. Taloudelliset ongelmat lisäävät eroriskiä (ks. nousevat korot ja remontit).

Lamaa ei tarvita.

Mutta jos taantuma/lama tulee, niin se tulee ulkomailta käsin. Elämmehän globaalissa taloudessa jossa ei voi väittää etteivätkö muun maailman tapahtumat muka vaikuta meihin. Kyse on vain viiveestä kauanko kestää kun aallot ranatutuvat tännekin. Ulkomaillakaan ei periaatteessa ole nyt merkkejä taantumasta. Mutta jos velalle rakennettu USAn talousveturi alkaa yskimään (ikäviä merkkejä jo havaittavissa) niin se vaikuttaa välillisesti meihin ja Aasiaan joka vaikuttaa välillisesti edelleen meihin.

Positiivisena seikkana nähtäköön että jos taantuma iskee niin korot lähtevät taas laskuun - toisaalta silloin työllisyys on vaarassa.

Maailman talous on aina ollut aaltoliikettä, ja mitä korkeammalle on noustu, sitä alemmas on myös pudottu, kunnes on noustu jälleen.

Äänestä

Se on tuo:
- pitkäaikainen sairaus

Mutta sehän ei tietenkään vuokralalla olijaa mitenkään koskettaisi?

Äänestä

niin elämä jatkuu, paitsi kuoleman koittaessa. Joten riskejä ei ole.

Äänestä

Jos vain korkoja pitää pelätä, menee hyvin.

Euro-alueella ainoastaan omaisuuserien hinta voi vahdella, kaikki muuhan alkaa olla Suomen kannalta muuttomattomia, ulkosia tekijöitä.

Ei se 90-luvun alunkaan lama ollut niin paha, kuin mitä me ensin kuvittelimme. Elämä jatkuu. Tuhnu tuhnuttaa ja spekulantti käärii voittoja menivät markkina sitten mihin tahansa.

Äänestä

Ylimitoitettu ostohinta verrattuna maksukykyyn.

Äänestä

- nouseva korko on 2 v aikana nostanut lainanhoitomenoja n 50 e/kk, joten ei ihan heti vaikuta mihinkään
- lama, ei mitään vaikutusta
- hintojen romahdus, ei mitään vaikutusta, koska en ole myymässä
- lainassa vakuutus työttömyyden varalle vielä 3v ja sen jälkeen lyhentäminen onnistunee ansiosidonnaisellakin, mut kun se loppuu niin sit voi olla tiukkaa
- vakuutus vielä 3v ja jos sairastun vakavasti niin asunnosta saatava myyntivoitto/tappio ei liene ainut murhe
- eroa ei voi tulla kun ei ole puolisoakaan eikä aikomus ole lähivuosina kenenkään kanssa yhteisasumista harkita
- kaikki remontit tehty mutta julkisivu tulossa ensi kesänä, niin katotaan miten perse kestää, voi olla että maksan kerralla kun on hiukan jo säästössä valmiiks???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymyksen asettaja kirjoitti:

Hyvät palstalaiset, kertokaapa mikä mielestänne on asuntovelallisen pahin riski tällä hetkellä?

- nousevat korot
- lama tai merkittävä taantuma
- hintojen romahdus
- työttömyys
- pitkäaikainen sairaus
- ero puolisosta
- isot remontit
- muu, mikä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu