Elovena Plus-kaurahiutaleet...?

Elovena-tyttö

Voiko keliaakikko syödä noita Elovena Plus (tai pelkkä Elovena)-kaurahiutaleita? Tyhmä kysymys kai, mutta on uusi asia mulle tää sairaus! Kiitos, jos joku osaa vastata :)

3

1819

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • , vaikka

      suositus kai on, että pitäisi käyttää vain noita tuotteita, jotka sisältää taatusti puhdasta kauraa. Tutkimuksissa ei kuitenkaan Elovenastakaan ole mitään muiden viljojen jäämiä löytynyt ja ennen se oli sallittua kauraa, joten minä ainakin syön sitä. Hinta on vain viidenneksen esim. Provenaan verrattuna ja kyllä mulla ainakin on pysynyt maha kunnossa ja vasta-aineet loitolla, vaikka Elovenaa syönkin. Mutta vaikka minä en Elovenasta mitään oireita saakaan, niin joku toinen voi olla herkempi. Keliakialiiton mukaan Elovena-kaurahiutaleet eivät sovi keliaakikoille, mutta kyllä niitä vaan aika moni taitaa siitä huolimatta syödä.

    • nhl98

      Mä en syö kuin puhdasta kauraa, jota elovena ei tietääkseni ole.Mä en ota riskejä, koska väärällä ruokavaliolla on pitkällä tähtäimellä huonot seuraukset... Keliakiliitto tutkii ja päivittää aina näitä ruokajuttuja niin mun ei tarvi urheilla niiden kanssa.

      • tässä, terve

        Elovenaa ei suositella, Myllyn Paras on saanut gluteenittoman tuotteen merkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      201
      1953
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1146
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      171
      1031
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      74
      692
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      329
      646
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      23
      637
    Aihe