Elovena Plus-kaurahiutaleet...?

Elovena-tyttö

Voiko keliaakikko syödä noita Elovena Plus (tai pelkkä Elovena)-kaurahiutaleita? Tyhmä kysymys kai, mutta on uusi asia mulle tää sairaus! Kiitos, jos joku osaa vastata :)

3

1804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • , vaikka

      suositus kai on, että pitäisi käyttää vain noita tuotteita, jotka sisältää taatusti puhdasta kauraa. Tutkimuksissa ei kuitenkaan Elovenastakaan ole mitään muiden viljojen jäämiä löytynyt ja ennen se oli sallittua kauraa, joten minä ainakin syön sitä. Hinta on vain viidenneksen esim. Provenaan verrattuna ja kyllä mulla ainakin on pysynyt maha kunnossa ja vasta-aineet loitolla, vaikka Elovenaa syönkin. Mutta vaikka minä en Elovenasta mitään oireita saakaan, niin joku toinen voi olla herkempi. Keliakialiiton mukaan Elovena-kaurahiutaleet eivät sovi keliaakikoille, mutta kyllä niitä vaan aika moni taitaa siitä huolimatta syödä.

    • nhl98

      Mä en syö kuin puhdasta kauraa, jota elovena ei tietääkseni ole.Mä en ota riskejä, koska väärällä ruokavaliolla on pitkällä tähtäimellä huonot seuraukset... Keliakiliitto tutkii ja päivittää aina näitä ruokajuttuja niin mun ei tarvi urheilla niiden kanssa.

      • tässä, terve

        Elovenaa ei suositella, Myllyn Paras on saanut gluteenittoman tuotteen merkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe