Olen kuullut tänä kesänä useammaltakin vl-seudulla asuvalta tuttavaperheeltä vl-lasten käytöksestä koulussa (itse en asu vl-seudulla). On tavallista, että vl-perheiden lapset tuomitsevat muiden uskovien perheiden uskovia lapsia helvettiin. Kyse on siis alakouluikäisistä lapsista, jotka keskustelevat keskenään. Helvettituomioksi riittää vaikkapa 3-luokkalaiselle tytölle ilmestyvät korvanapit.
Mielestäni kyse on henkisestä väkivallasta ja koulukiusaamisesta. Jotkut lapset kokevat sen rankkana, vaikka heille omassa kodissaan kyllä kerrotaan, että jokainen Jeesukseen uskova ja häntä elämässään seuraava pelastuu. Minun mielestäni vl-perheiden tulisi ajatella, että kyse on lapsista, joilla on lapsentasoinen psyyke ja käsityskyky. On aika lailla eri asia ladella aikuisten kesken, että olet menossa helvettiin.
Toivoisin nyt vl-perheiden asiallisia kommentteja tähän asiaan. Mitä ajattelette tästä asiasta väkivallan näkökulmasta ja lasten käsityskyvyn näkökulmasta? Tätä palstaa lukevat tietävät kyllä teidän mielipiteenne siitä, mitä mieltä olette tästä helvetti-kysymyksestä, joten voisitteko ystävällisesti keskittyä tähän psyykkiseen puoleen.
Mielestäni kyse on henkisestä väkivallasta ja koulukiusaamisesta. Jotkut lapset kokevat sen rankkana, vaikka heille omassa kodissaan kyllä kerrotaan, että jokainen Jeesukseen uskova ja häntä elämässään seuraava pelastuu. Minun mielestäni vl-perheiden tulisi ajatella, että kyse on lapsista, joilla on lapsentasoinen psyyke ja käsityskyky. On aika lailla eri asia ladella aikuisten kesken, että olet menossa helvettiin.
Toivoisin nyt vl-perheiden asiallisia kommentteja tähän asiaan. Mitä ajattelette tästä asiasta väkivallan näkökulmasta ja lasten käsityskyvyn näkökulmasta? Tätä palstaa lukevat tietävät kyllä teidän mielipiteenne siitä, mitä mieltä olette tästä helvetti-kysymyksestä, joten voisitteko ystävällisesti keskittyä tähän psyykkiseen puoleen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
minä olen sanonut lapsilleni ettei kenellekään kuulu sanoa että sinä et pääse taivaaseen. ei lapsi kestä tuollaista. eikä meille ei ole annettukaan tuomitsijan tehtävää.
on tosiaan eri asia keskustella aikuisten kanssa raamatun valossa asiasta.
koulukiusaamisen vois kuitenkin pitää erillään tästä asiasta. miten koulu tähän liittyy vaikka tuo koulunpihalla tapahtuiskin. se voi sattua sinun ja minunkin pihalla.
Olet siis vl-perheen äiti? Miksi annat toisenlaisen kuvan itsestäsi?
Ei täällä ole pakko paljastaa taustaansa, mutta tietoinen valehtelu ja vedätys on erikseen. Se tuntuu pahalta ja väärältä.
"koulukiusaamisen vois kuitenkin pitää erillään tästä asiasta. miten koulu tähän liittyy vaikka tuo koulunpihalla tapahtuiskin. se voi sattua sinun ja minunkin pihalla."
Opettaja? Kysyn kun muistaisin sinun jossain maininneen asiasta, ja jotain oppilaistasi?
Se on nimenomaan koulukiusaamista, jos lapsia pilkataan, ja kiusataan kouluaikana. Koulupihakin on koulualuetta, ja silloin ollaan koulussa.
Opettajan tehtävä, ja velvollisuus on aina puuttua koulukiusaamiseen, jos olet opettaja niin tiedät varmasti tämän!
Sinä yrität tuoda (opettajana?) sitä, esille, että koulunpihalla tapahtuva pilkka ei ole koulukiusaamista?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000027283398
Siellä on kommenttia sinulle. Etkö ole huomannut?
"Se tuntuu pahalta ja väärältä."
Ja varsinkin ei voi olla kun surullinen heidän vl-uskovaisten puolesta, jotka arvostavat rehellisyyttä, ja avoimuutta asioissa.
Sitten täällä monet ihmettelevät totisena, ja vakavissaan, miksi ihmisillä on ennakkoluuloja vl-ihmisistä? Eipä sitä syytä kai tarvitse pitkältä hakea.
Voihan olla ettei omppu todellakaan ole vl, muuten vaan puhuu vl-uskon puolesta. Mutta samalla tahraa vl-uskovaisten mainetta.
on mielestäni ikävää kiusataanpa lapsia sitten koulun pihalla tai omalla pihalla, ja puutun asiaan aina jos koen olevani se aikuinen jonka vastuulla tilannne milloinkin on.
mutta jos lapsi, kuka tahansa ja minkälaisesta taustasta tahansa, puhuu kavereilleen kotinsa opetuksen mukaan, ei todellakaan ole kyse kiusaamisesta. sanoisin että lapsellisuudesta tai vielä oikeammin ymmärtämättömyydestä.
mut kyllä yassä on vanhemmat vastuussa, mitä lapselleen opettaa.
"mutta jos lapsi, kuka tahansa ja minkälaisesta taustasta tahansa, puhuu kavereilleen kotinsa opetuksen mukaan, ei todellakaan ole kyse kiusaamisesta."
Että myös kodin, ja vanhempien kasvatuksessa voi olla vikaa? Onko sellainen oikeaa kasvatusta, että pienelle lapselle opetetaan se, keitä saa pilkata ja keitä ei, ja lapset opetetaan toteamaan tämä ulkoisen olemuksen perusteella?
Ihan yhtälailla on väärin, jos kotona opetetaan, että kaikki mustalaiset, mustaihoiset jne. ovat huonompia kuin me, ja heitä saa pilkata koska heidän ulkoinen olemus poikkeaa meistä.
"sanoisin että lapsellisuudesta tai vielä oikeammin ymmärtämättömyydestä.
mut kyllä yassä on vanhemmat vastuussa, mitä lapselleen opettaa."
Lapsi kun pilkkaa niin kyse on todellakin ymmärtämättömyydestä, ja lapsi ei tee sitä tahallaan. Mutta jos lapselle on opetettu, että korvisten takia voi pitää toista epäuskoisena helvettiin menijänä, niin lapsihan luulee tekevänsä oikein, koska hänelle on niin kotona opettu. Hän ei tiedä tekevänsä väärin, vaikka oikeasti tekeekin väärin pilkatessaan toista.
Vastuu on todellakin vanhemmilla, mutta jos opettaja ei puutu koulukiusaamiseen, niin miten vanhemmat osaavat neuvoa ja ohjata lastaan toimimaan oikein? Juuri siitä syystä opettajan velvollisuus on puuttua koulukiusaamiseen, ja ilmoittaa siitä lasten vanhemmille, että kotona voitaisiin asia korjata. Miten vanhemmat saisivat koulukiusaamisen loppumaan, jos heille ei siitä kerrota ja eivät ole tietoisia siitä?
En ole itse opettaja, mutta kyllä yleensä opettajat puuttuvat koulukiusaamiseen, ja ilmoittavat siitä lasten vanhemmille. Ja jos muutosta ei tapahdu vaan kiusaaminen jatkuu, niin silloin koulu ilmoittaa siitä jonnekkin sosiaaliviranomaisille.
Lasten parastahan siinä ajatellaan, etteivät sorru siihen toisen pilkkaamiseen ja kiusaamiseen, sillä siitä voi olla sille kiusatulle hyvin ikäviäkin seurauksia. Jotkut lapset ovat koulukiusaamisen takia ajautuneet jopa itsemurhiin. Ja henkiset vammat ovat monella syvät vielä aikuisenakin.
Nyt tapasimme taas täällä. Korkeatasoisen keskustelun merkeissä ja meille tutuista aiheista! ;D
Jos olet kollegani, niin ymmärrät puheeni.
Vastaan Sinulle lähinnä tuohon seuraavaan viestiisi.
Kun jotain tapahtuu kouluaikana koulun pihalla, ME KAIKKI AIKUISET olemme siitä vastuussa ja meidän pitää puuttua jopa kiusoitteluun, saati kiusaamiseen! Et voi laistaa siitä tehtävästä. Teet virkavirheen, jos et puutu kiusaamiseen työpaikallasi työaikanasi.
Turha vedota valvontavuoroihin tms. Vastuu on meillä kaikilla. Etkö muka tiennyt sitä?
Tuosta epäilen, ettet ole ainakaan virkasuhteessa oleva opettaja. Jos olet avustaja, niin virkavastuu ei tietenkään ihan samanlaisena kuulu Sinulle. Paitsi aikuisena ihmisenä ja äitinä tajuat varmasti puuttua lasten asiattomiin tekemisiin ja sanomisiin.
Ei kodin uskonnollinen kasvatus saa olla 'loukkauskivenä' lasten leikeissä! Vai saako esim. muslimeja osoitella sormella ja ojentaa heitä uskonnollisessa mielessä, jos he rukoilevat Allahia tai juutalaisis, jotka kieltäytyvät syömästä suomalaista kinkkukiusausta uskonsa takia?
Olet outo, ei vastaa 'henkeen' tällä maallisella työtasolla.
"mut muistakaa se et syyllisyydelläkin on oma tehtävänsä. se saa ihmisen miettimään onko tehnyt oikein. esim palauttamaan varstetun tavaran.
mun kokemus lestadiolaisista oppilaistani on et totuutta kunnioitetaan, halutaan olla aitoja, myös eriuskoisia kunnioitetaan. he ovat iloisia ihmisiä, keskimäärin."
Omia sanoja. Ehkäpä hän ottaa tuosta omasta neuvostaan vaarin, ja jos tuntee pienen pistoksen, että ei ole tarvittaessa puuttunut koulukiusaamiseen, niin osaa jatkossa toimia toisin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000027178650
Tuossa avuksessa omppu moittii palstaa matalasta tasosta, siis palstaa ei keskustelijoita. Mutta keskustelijathan juuri sen palstan tason tekevät.
Siinä puhutaan myös siitä kuuluisasta palstan alkeellisuudesta. Mutta nyt on ompullekkin esitetty kysymyksiä, ja ilmeisesti ei koe tärkeäksi niihin vastata.
Mutta kysymys kuuluu, eikö se ole juuri alkeellisuutta, vai mitä se on, jos ei edes yritä vastata esitettyihin kysymyksiin? Tai sitten jos vastaa, niin vastaa miten sattuu, ja ohi aiheen, vastaamatta kuitenkaan itse asiaan.
Ja eihän se paranna keskustelujen, ja palstan tasoa mitenkään, että jättää kysyjille vastaamatta.
Kotona , koulussa eikä missään muuallakaan saa lapselle sanoa että hän ei pääse taivaaseen jos tekee "syntiä"!
Koulun pihalla lasten kesken se on koulukiusaamista ja kotona vanhempien suusta henkistä perheväkivaltaa.
Lapselle pitää opettaa oikea ja väärä ilman minkäänlaista pelottelua.
Ja oikeaa on ettemme aiheuta kärsimystä ja tuhoa toisillemme emmekä ympäristöllemme!
ole kaikki se kiusaaminen, mikä tapahtuu kouluaikana tai koulumatkalla? Näin olen ymmärtänyt.
nykyään puhutaan jo liikaa koulukiusaamisesta. Nämä ed.mainitut asiat mielestäni ei ole koulukiusaamista. Ehkäpä jotkut vanhemmat provosoivat lapsia siihen että joka sanominen tallennetaan korviin ja tuodaan kotia julki. itse opetan lapseni keskustelemaan asiat siellä missä ne tapahtuu... joten toiv.heistä ei tule juorukelloja. t. ei vl
härnääminen ovat mielestäni kiusaamista, pilkkaaminen on PAHAA kiusaamista. Ei kiusaajien kanssa voi yleensä keskustella. Jos heidän uhrinsa yrittää sitä, he kiusaavat entistä pahemmin. Siihen on aikuisten puututtava.
Eri asia on tietysti, jos lapset turvautuvat aikuisiin joka pikku risauksesta ja kantelevat tyhjästä. Aikuisten tehtävä on pitää tässä asialliset rajat ja opettaa lapsia sopimaan keskenään asioita silloin, kun se on mahdollista.
"Sitten täällä monet ihmettelevät totisena, ja vakavissaan, miksi ihmisillä on ennakkoluuloja vl-ihmisistä? Eipä sitä syytä kai tarvitse pitkältä hakea. "
Se pilkka mitä vl:ien lapset saavat osakseen uskonsa puolesta ei-vl:en lasten taholta koulussa, ei varmaankaan ole ainakaan yhtään vähäisempää.
Mutta aina löytyy tälle asialle puolusteluja kuten tuossa yllä. Näyttää että vastuun kantajia ei ainkaan vielä ole löytynyt ei-vl;ien taholta. Ei ainakaan tältä palstalta.
Itse olen kuullut aivan kamalia puheita ja pilkkaa ei-vl:ien taholta vl:istä.
Mitä te itse aiotte tehdä tälle asialle?
Kiinnostais vähän tietää?
Tämä parannushan pitäis olla molemmin puolista.
Niin, että ei unohdettais tätä toista puolta asiasta?
Ja tällä palstallakin näkyy, että jos vl:ät jotakin sanoo, niin nämä toiset ei jää ainakaan toiseksi eikä häviölle.
Se on aivan kuin kunnia-asia, että osaa sanoa vähän paremmin kuin vl:ät. Eikä siinä kyllä välitetä vähääkään miltä vl:istä tuntuu. Vaan ammutaan niin kovilla kun vain pystytään.
Olen huomannut senkin, että kyllä vl:ät on kuitenkin sen verran viisaampia näissä asioissa, että jos joku ei huomaa lopettaa ajoissa. Niin toiset vl:ät alkavat jarruttaa tältä vauhtia.
Päinvastoin kun ei-vl:ät lyövät vaan vauhtia toisille vastaavissa tapauksissa.
Kuinka sivistynyttä tämä sitten on?
Mitenkähän nämä asenteet sitten vaikuttaa lapsiin ja lasten asenteisiin, ei ole kovin vaikeaa arvata?
Yhtä kovalta se vl-lapsestakin tuntuu ei-vl:ien suhtautuminen.
Mutta kuka heitä ymmärtää.? Varmaan hekin tarvitsevt tukea.
"Ja tässäkin on kysymys sentään vaan lasten puheista."
Eiköhän ole paljon terveellisempi ajattelutapa, että suhtautuu asioihin, että molemmat osapuolet ovat lapsia. Ja varmaan yhtä herkkiä.
Terv. eräs vl, joka on saanut parannuksen armon maailmasta, ja joka on nähnyt molemmat puolet asioista.
Minua häiritsee kun kirjoitat niin kärkevästi ja itsekeskeisesti. Rakkaudella asioita voidaan viedä eteenpäin. Ja vielä; opettelisit kirjoittamaan oikeaa ja sujuvaa Suomen kieltä. Ei sinun kommenttejasi jaksa kukaan lukea...
aikuisilta! eli tätä vl aikuinen toitottaa omille lapsillee mahtaako tällaista harha opetusta olla vl,pyhäkoulussa lapsille?
sitä pelkoaan he vievät viestikapulan lailla eteenpäin. Kun heitä on peloteltu, että jos et aina ole vl-yhteisössä, joudut helvettiin niinkuin naapurin Maija, niin lapsi saattaa sen kertoa myös naapurin Maijalle koska pelkää Maijan puolseta! Näin se homma etenee..
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000027273034
Linkki aiheeseen.
"Mikä tuossa kummstuttaa? Puhuttahan tekin vl:istä sellaista mikä ei edes ole totta. Ja paljon pahempaa.
Ja kun tuo asia on kuitenkin totta. Pitäiskö kuusivuotiaalle lapselle valehdella? Sitä tässä ihmettelen."
Ihmettelen, että uskovatko vl-uskovaiset siten, että ei-vl vanhemmat valehtelevat lapsilleen, ja muista ihmisistä puhutaan pahaa, ja se opetaan lapsille?
Kyllä ainakin meillä, ja tuntemissani perheissä opetetaan siten, että kaikki ihmiset ovat arvokkaita, ja ketään ei saa pilkata vaikka hän poikkeaisikin itsestä jotenkin ulkoisesti. Ja pilkata ei saa muutenkaan, vaan jos on jotain huomauttamista, niin ne asiat pitää selvittää, että miksi niin on.
Ja ei voi kun ihmetellä, jos lapselle opetaan, että korvakoruista erottaa uskovaisen ja epäuskoisen. Mielestäni se on valhe, ja suurta valehtelua lapselle, jos niin opetetaan, eikä totuus, vaikka sen asian opettaja niin sanookin.
Muistan lapsena ITSE tuominneeni erään leikkitoverini helvettiin, koska tämä ei ollut vl eikä heidän perheensä käynyt seuroissa. En usko kuitenkaan, että tuomiohenki oli peräisin kotoani, koska meillä eri hengellisyydet kuuluivat ikäänkuin "sukuun". Vaikutusta lienee ollut joillakin tiukempiotsaisilla vl-kavereillani ja heidän vanhemmillaan tai kenties seurapuheilla?
Toisen tapauksen lapsuudesta muistan kuinka olimme jostain tuohduksissamme toisen vl-tytön kanssa eräälle ei-vl luokkatoverillemme ja kihittelimme mielessämme, että se on musta lammas... En ainakaan itse tuolloin tajunnut asian uskonnollista vaikutusta, vaikka pilkkamme/tuomitsemisemme perustuikin uskoon...
Enpä ole järin ylpeä tuollaisista kommenteistani, vaikka olinkin molemmissa tapauksissa vain alaluokkalainen pikkutyttö, joka ei asioita, joita suustaan päästi oikeasti ymmärtänyt...
"En usko kuitenkaan, että tuomiohenki oli peräisin kotoani, koska meillä eri hengellisyydet kuuluivat ikäänkuin "sukuun". Vaikutusta lienee ollut joillakin tiukempiotsaisilla vl-kavereillani ja heidän vanhemmillaan tai kenties seurapuheilla?"
Miettinyt, että millainen vaikutus seurapuheilla on lapseen? Sillä lapsihan ei tajua kaikkea, vaan saattaa poimia vain osan sieltä täältä.
Tiedän, että mieheni kotona (vl) ei olla puhuttu uskonasioista, niihin on puututtu mitkä vl-opin mukaan ovat vääriä asioita. Eli vanhemmat eivät ole kotona opettaneet sitä uskoa. Mutta kuitenkin miehelläni on ymmärrys vl-uskosta, sen minkä on saannut itselleen siellä seuroissa, ja mm. sellainen, että Jumalasta ei jäännyt hyvää kuvaa.
"Enpä ole järin ylpeä tuollaisista kommenteistani, vaikka olinkin molemmissa tapauksissa vain alaluokkalainen pikkutyttö, joka ei asioita, joita suustaan päästi oikeasti ymmärtänyt..."
Eiväthän lapset yleensä ymmärräkkään asioita. Se ymmärrys oikeasta ja väärästä tulee vasta myöhemmin. Yleensä taitaa olla niin, että lapset toistavat kuulemaansa, ja jos ovat kuulleet aikuisen jotain sanovan, niin pitävät sitä automaattisesti oikeana, kun aikuisistahan lapset mallia ottavat. Lapset on lapsia, ja aikuisilta vaaditaan ymmärrystä, että lapset eivät tee tietoista vääryyttä.
miehellesi ei jäänyt hyvää kuvaa jumalasta?=) ehkä hän ei uskalla kertoa sinulle totuutta... itse nyt äx vl voin sanoa kuinka ihana ja turvallinen paikka se rauhanyhdistys lapsena ja nuorena oli. Sain aina kokea sen hyvän sanoman ja turvallisen jumalan, monesti turvasin siihen kun lapsena ei muuta turvaa ollut.(en ole vl perheen kasvatti)..mutta lapsena sain ihanan pohjan vl isovanhemmiltani. Niille olen aina kiitollinen että veivät kokoontumisiin minua.sieltä sain pohjan ja ne tärkeät ystävät. valitettavasti maailma myöhemmin vei mukanaan. Rukoilenkin monesti paluuta siihen,mutta helppoa se ei ole.
Täällä on keskusteltu mitä lapset kulloinkin sanoivat ja sanovat toisilleen. Kyllähän minuakin haukuttiin "jeesuksen enkeliksi" mutta menimpä vaan ohi ja tiesin että he eivät tiedä mistä puhuvat.Kiusaaminen on kummaltakin taholta tapahtuvaa lapsilla, jos sitä kiusaksi voi kutsua. Tämä asia on monesti vain aikuisille arka ja kipeä paikka. voimmehan keskustalla lasten kanssa kotona miten sopii toisille puhua, mutta toivottavasti osaamme tehdä sen rakentavasti.
"miehellesi ei jäänyt hyvää kuvaa jumalasta?=) ehkä hän ei uskalla kertoa sinulle totuutta..."
Luulet ettei mieheni uskaltaisi kertoa minulle totuutta? Ajatteletko, että olen joku ilkimys miehelleni.
Voin vakuuttaa, että mieheni on rehellinen, ja minulla ei ole mitään syytä epäillä häntä valehtelijaksi, ei kuulu hänen tapoihinsa. Enkä pidä siitäkään, että joku toinen yrittää leimata hänet valehtelijaksi, ja vain siksi ettei uskaltaisi kertoa totuutta.
Hän ei ole itse ollut koskaan vl, ei koskaan ole ajatellut vl-tavalla. Hän jokus sanoi, ettei usko Jumalaan, kun jostain uskonasioista puhuimme. Kysyin sitten, että miten niin, ja miksi. Silloin hän tuon kertoi, että, uskoo jotain olevan mutta ei Jumalaa, ei voi uskoa Jumalaan mikä on paha. Hänelle oli jäännyt siis huono kuva Jumalasta.
"Tämä asia on monesti vain aikuisille arka ja kipeä paikka. voimmehan keskustalla lasten kanssa kotona miten sopii toisille puhua, mutta toivottavasti osaamme tehdä sen rakentavasti."
"Rukoilenkin monesti paluuta siihen,mutta helppoa se ei ole."
En usko, että rukoileminen auttaa tuohon paluu asiaan. Rukoile ennemmin Jeesusta avuksesi, ja pyydä itsellesi ymmärrystä.
Kyllähän kaikki kipeät asiat ovat vanhemmille kova paikka. Mutta pakko vain asiat on selvittää, ei sitä pakoonkaan pääse. Vanhempienkin kannattaa kotona vähän puhua noita uskonasioitakin, ettei lapselle jää siellä seuroissa mitään vääristymisiä.
minä uskon rukouksen voimaan. Aina lapsena ja aikuisenakin rukoiltiin iltarukous, sehän on puhetta jumalan kanssa. Kyllä uskon asioista voi puhua ja täytyykin puhua, niin teen myös minä mieheni(joka ei kylläkään aina ymmärrä) ja joskus myös lasten kanssa. Lapseni eivät ole käyneet seuroissa tms.mutta ovat olleet yhteydessä uskovaisiin kyläilyn kautta. Haluaisin niin ne juurruttaa tähän uskoon, mutta oma usko on vielä niin hauras että minusta ei ole siihen kasvattamaan. Itse en ymmärrä täällä käytyä keskustelua siitä että lasten puheet toisille olisi esim.koulukiusaamista, se on normaalia et lapset välillä leukailee. Mun lapset myös jsks kertovat mitä heille on kukanenkin sanonut, yritän opettaa lapset siihen että sopivat keskenään ne asiat, eikä kaikkia tarvitse äiskälle kertoo.
"minä uskon rukouksen voimaan."
Uskon rukouksen voimaan, ja siitä syystä sanoinkin, että rukoile Jeesutsa avuksesi, ja pyydä itsellesi ymmärrystä.
Jos rukoilet Jumalaa johdattamaan sinut vl-uskoon, niin mitä sinä enään rukouksen apua tarvitset jos olet sitä mieltä, että sieltä löytyy oikea usko, mutta et vain ole vielä valmis sinne menemään?
Rukoile, ja anna itsesi kokonaan Jumalan käytettäväksi, nöyrry tyhjäksi Hänen edessään, niin rukouksesi varmasti kuullaan, ja hän johdattaa sinut oikean uskon luokse, ja auttaa sen läytämään. Unohda rukouksissasi se, että tiedät jo valmiiksi mihin haluat mennä.
"Lapseni eivät ole käyneet seuroissa tms.mutta ovat olleet yhteydessä uskovaisiin kyläilyn kautta. Haluaisin niin ne juurruttaa tähän uskoon, mutta oma usko on vielä niin hauras että minusta ei ole siihen kasvattamaan."
Ehkä näin on paras, ettei sinusta ole kasvattamaan lapsiasi johonkin tiettyyn uskoon. Lapsilla on täysi oikeus valita se mihin he haluavat kuulua jos sitten joskus haluavat kun ovat isompia ja ymmärtävät itse asioita. On paljon oikeemmin, että saavat tehdä itse sen valintansa, eikä kukaan yritäkkään juurruttaa johonkin tiettyyn uskonryhmään.
"Itse en ymmärrä täällä käytyä keskustelua siitä että lasten puheet toisille olisi esim.koulukiusaamista, se on normaalia et lapset välillä leukailee."
On ihan selvä, että lapset leukailee välillä toisilleen, mutta jos aletaan sanomaan lapselle, että tämä joutuu jonkun asian esim. korviksen takia helvettiin, niin se ei ole enään ihan pikkujuttu. Lapset pyörittelevät asioitaan päässä, ja ovat ehkä joskus kuullet jotain helvetistä, niin pelkotila voi olla valmis, ja varsinkin jos kukaan ei puutu siihen kiusaamiseen, vaan se saa jatkua.
"Mun lapset myös jsks kertovat mitä heille on kukanenkin sanonut, yritän opettaa lapset siihen että sopivat keskenään ne asiat, eikä kaikkia tarvitse äiskälle kertoo."
Tottakai lapset voivat keskenään selvitellä asioita. Mutta kyllä heille on tehtävä sekin selväksi, että vanhemmille pitää uskaltaa kertoa oli asia mikä hyvänsä. Kun lapset kertovat vanhemmilleen asioita, niin siinähän he oppivat mikä asia on sellainen mitä ei nyt olisi pitänyt kertoa.
jos rukoilee jumalalta apua?? ei, jos mä käännyn jumalan puoleen se tuntuu minusta hyvältä, ehkä sinun täytyy rukoilla jeesusta.
se miksi haluaisin lapseni juurruttaa tähän uskoon on selvä. On ainakin yksi paikka mistä saa lohdun ja turvan,sekä oikean elämän asenteen.
Tänään sainkin tiedon ystävältäni että hän hakee meidät käymään suviseuroissa.Lapset toki onnessaan reissuun lähtee. Hyvää jatkoa!
"onko.
Kirjoittanut: väliä.. 28.6.2007 klo 13.16
jos rukoilee jumalalta apua?? ei, jos mä käännyn jumalan puoleen se tuntuu minusta hyvältä, ehkä sinun täytyy rukoilla jeesusta."
Tai sitten minä en ymmärtänyt. On ihan oikein rukoilla Jumalata apua. Mutta mihin tarvitset apua, jos rukoilet että pääsist vl-uskoon? Jos sinä näin rukoilet, niin sinä tiedät jo minne haluat mennä, ja et jätä itseäsi Jumalan huostaan. Siksi sanoin, että rukoile Jeesusta avuksesi, niin hän johdattaa sinut varmasti sinne oikeaan paikkaan, jos se on vl-usko sinne, ja jos ei ole niin sitten hän ilmoittaa toisin.
"se miksi haluaisin lapseni juurruttaa tähän uskoon on selvä. On ainakin yksi paikka mistä saa lohdun ja turvan,sekä oikean elämän asenteen."
Tässä se jo hyvin tulee esille, että tiedät jo missä on se paras paikka, niin miksi enään tarvitsisit muuta, ja mitä rukoksissasi oikeasti pyydät?
Ja vaikka sinä koet noin, että ainoa hyvä on vl-liikkeessä, ja haluat lapsesi siihen juurruttaa, niin onko se sitten myös lastesi mielipide. Anna heidän kasvaa ilman juurruttamista johonkin uskoon, ja alä tuputa heille mitään uskoa. Silloin he voivat vapaasti itse päättää, mihin he haluavat isompana itsensä juurruttaa.
"Tänään sainkin tiedon ystävältäni että hän hakee meidät käymään suviseuroissa.Lapset toki onnessaan reissuun lähtee. Hyvää jatkoa!"
Suviseuroissa on varmaan mukavaa, ja lapset sinne varmaan mielellään lähtevätkin. Hyvää makaa!
ovat vielä pieniä päättämään itse, joten täytyyhän jonkun heitä ensin ohjata. Mutta kuten kerroin paluu ei ole niin helppo kuin kuvitellaan. Vaikka kuinka tietäisi mikä on oikein, se ei tapahdu sormia napsauttamalla. Lapseni saavat sitten "isona" päättää kyllä itse mitä haluavat,mutta haluaisin näyttää edes tämän hyvän elämisen mallin..ehkä joskus.
Maailma on kylmä ja raaka, olishan hyvä että olisi joku hyvä paikka missä aikaa viettää. sitä vain lapsilleni haluan. Itseäni eivät vanhemmat seuroihin vienyt,vain isovanhemmat, joten haluaisin niin kovasti olla sellainen vanhempi jota itse jäin todellakin vaille.
"ovat vielä pieniä päättämään itse, joten täytyyhän jonkun heitä ensin ohjata."
Tehtävä juuri onkin, että he ohjaavat lapsiaa, ja huolehtivat heistä. Mutta miksi heidät pitää juurruttaa johonkin tiettyyn uskonsuuntaukseen, sitä ihmettelen?
Meinaatko, että se uskoon juurruttaminen huolehtii paremmin lapsista kuin omat vanhemmat, ja he saavat siellä elämän perusopetuksen, ei vanhemmiltaan?
"Mutta kuten kerroin paluu ei ole niin helppo kuin kuvitellaan"
Oletko koskaan miettinyt miksi paluu ei ole helppoa? Oletko koskaan miettinyt miksi rukoustasi ei ole kuultu, että saisit voimia liittyä vl-liikeeseen? Oleko koskaan miettinyt, että Jumalan Tahto voi olla myös se, että sinä et liity vl-liikkeeseen, vaikka itse tunnet sen oikeaksi? Jumalan Tahto on hyvin erilainen kuin ihmisen tahto. Jumala ei toteuta mahdottomia rukouksia, ja on turha rukoilla vain jotain tiettyä asiaa, sillä jos se toive on Jumalan Tahdon vastainen, niin se ei koskaan tapahdu.
Siksi nimenomaan sanoin, että rukoile Jeesusta avuksesi, ja pyydä itsellesi ymmärrystä, älä rukoile jotain tiettyä asiaa. Vaan anna Jumalan päättää se sinun paikkasi. Se voi olla vl-uskokin, mutta jätä se päätöksen teko yksin Jumalalle. älä sinä koita päättää sitä hänen puolestaan mikä sinun paikkasi on.
"Maailma on kylmä ja raaka, olishan hyvä että olisi joku hyvä paikka missä aikaa viettää. sitä vain lapsilleni haluan."
Olen samaa mieltä maailma on kylmä ja raaka paikka. Mutta olen taas sitä mieletä, että oma koti on lapselle turvallisin, ja paraspaikka, jos vanhemmat heistä huolehtivat kaikella rakkaudella, ja antavat heille sylinsä turvaa. Turvallinen rakastava koti on jokaisen lapsen toive, mutta kaikilla ei sitäkään ole.
lapsethan juurtuvat omaan perheeseen, äitiin,isään ja sisaruksiin yms. Se on jokaisen vanhemman oma valinta haluaako että lapsi käy srk:n seuroissa,kerhoissa jne.se riippuu vanhemmista. ei kaksi vuotias osaa itse sinne mennä. Tarkoitin juurruttamisella sitä, että minä niin haluaisin lapsille hyvän arvopohjan, hyvän seuran missä liikkua, tämä on se asia miksi heidät haluaisin juurruttaa pienokaiseni siihen. Nyt se on ollut kyllä vaan ystävieni tehtävä. Tärkein tietenkin on rakastava koti, sieltähän ne kaikki lähtee,mutta elämässä on muutakin. Jokainen arvostakoon mitä haluaa. En sanonut että uskova koti olisi parempi kuin ei uskova. Mutta minä satun arvostamaan tiettyjä asioita ja ehkäpä muillakin vanhemmilla olisi syytä miettimiseen ja pysähtymiseen.
"En sanonut että uskova koti olisi parempi kuin ei uskova. Mutta minä satun arvostamaan tiettyjä asioita ja ehkäpä muillakin vanhemmilla olisi syytä miettimiseen ja pysähtymiseen."
Lapset pitää viedä jonnekkin uskonryhmään oppimaan asioita? Eikö elämän perusarvot voi lapsille opettaa kotonakin? Miksi sinä et voi kotona opettaa lapsille niitä asioista, mitä pidät tärkeinä vl-liikkeessä? Vai eikö niitä voi kotona opettaa, ja siksi pitää viedä lapset sinne seuroihin?
Kyllä monillakin vanhemmilla on syytä pysähtyä miettimään asioita, meillä kaikilla vanhemmilla. Ja he jotka eivät jostain syystä ymmärrä asioita vaan kohtelee esim. lapsiaan huonosti, niin heitä pitää auttaa, että he pääsisivät eroon siitä lapsien kaltoinkohtelusta. Virheistähän me monesti juuri eniten opimme.
kaikki perus asiat ja arvot olemme opetelleet kotona, sehän on sanomattakin selvää. Haluan että lapseni kuuluvat sellaiseen "ryhmään" missä on mielestäni hyvät ja oikeat arvot. Sehän on jokaisen vanhemman oma asia mihin sitä lastaan vie, kunhan vie lapsille kuuluvaan paikkaan. Omat kokemukseni puhuvat puolestaan ja todellakin tiedän missä lapseni viihtyvät. Mä en ymmärrä sinun ajatusmaailmaasi tästä asiasta? miksi en saisi viedä lapsiani uskovaisten seuroihin joskus,kerhoon,suviseuroihin...ne ovat mitä parhainta seuraa, eivät ainakaan siellä näe riitelyä,ryyppäämistä,kiroilua jne.. koska sen ne ehtivät nähdä muuallikin.
"Sehän on jokaisen vanhemman oma asia mihin sitä lastaan vie, kunhan vie lapsille kuuluvaan paikkaan."
Juuri tässä, että en ymmärrä sinun ajatuksiasi, koska taas itse olen sitä mieltä, että seurat eivät ole sellainen paikka mihin pieniä lapsia pitäisi viedä, koska siellä voi saada myös vääristymisiä ajatusmaailmaansa. Aikuinen on ihan eriasia koska hänen ajatusmaailmansa on jo kehittynyt. Jos sinä olet saannut hyvän kuvan siellä seuroissa, niin se ei ole tae siitä, että kaikki saavat.
"Mä en ymmärrä sinun ajatusmaailmaasi tästä asiasta? miksi en saisi viedä lapsiani uskovaisten seuroihin joskus,kerhoon,suviseuroihin...ne ovat mitä parhainta seuraa, eivät ainakaan siellä näe riitelyä,ryyppäämistä,kiroilua jne.. koska sen ne ehtivät nähdä muuallikin."
Tottakai sinä saat viedä jos haluat, mutta minusta on väärin vain se, että yritetään lapsia juurruttaa jo pienenä johonkin tiettyyn uskonsuuntaukseen.
Eikö siellä kotona voi olla selvinpäin, riitelemättä ja ei kiroile? On paljon muitakin paikkoja kuin seurat mitkä ovat lapsille hyväksi esim. seurakunnan kerhot, tapahtumat. Ja on paljon muitakin tapahtumia missä ei riidellä ja kiroilla mm. lapsille suunatut teatterit, laulukonsertit. Niissä ei tarvitse pelätä ryyppääviä riiteleviä ihmisiä. Ravintolat eivät lasten paikka olekkaan sieltä löytyy noita asioita joita pelkäät.
monestihan vanhempi päättää millainen lapsi sinulla on aikuisena.. eli miten sä kasvatat sen. Onkohan sinulla lapsia?
Kuten kerroin kuinka kiva oli olla seuroissa, eikä koskaan jäänyt paha tai pelottava mieli sieltä lähtiessä, kuten varmasti aiemmin sanoin sieltä oli hyvä lähteä ja hyvä mennä myös lapsen. Jumala kuvani on ihan oikea vaikka siellä olen käynyt, enkä todellakaan koskaan pelännyt tai epäillyt niitä, joten voin sanoa sen olevan turvallinen ja hyvä paikka.Sieltä saa hyviä kamuja jne.kuten varmasti seurakunnan pippaloistakin,myös siellä puhutaan jeesuksesta ja jumalasta...hmm.onkohan se pelottavaa. Mä kehottaisin sinun käyvän muutaman kerran seuroissa ja sit taas kertovan. Jos olet jo käynyt käyppäs uudestaan ja kerro mitä näin.näitkö ahdistuneita lapsia surullinen ilme kasvoillaan,väitän että et näe.
Se on lapsille ja lapsillesikin ihan hyvä ja turvallinen paikka oman kodin lisäksi.
"monestihan vanhempi päättää millainen lapsi sinulla on aikuisena.. eli miten sä kasvatat sen. Onkohan sinulla lapsia?"
Ottaa kantaa, en tiedä onko se vanhempien päätettävissä mitenkään, millaisia lapset ovat aikuisena? Tiedän lapsia jotka ovat saanneet ns. huonon kohtelun kotona, siis vanhemmat ovat juopotelleet, ja muuta pahaa. Niin lapset ovat esimerkillisiä, ja eivät tee niitä asioita vaikka vanhemmat tekivät. Ja en sitten tiedä, että saako sillä mitään hyvää aikaiseksi, jos vanhemmat taas yrittävät kasvattaa lapsensa oman tahdon mukaisesti.
"Kuten kerroin kuinka kiva oli olla seuroissa, eikä koskaan jäänyt paha tai pelottava mieli sieltä lähtiessä, kuten varmasti aiemmin sanoin sieltä oli hyvä lähteä ja hyvä mennä myös lapsen."
En epäile olenkaan sanojasi, uskon että olet kokenut noin. Mutta on myös toisenlaisia kokemuksia, ja ne ovat taas olleet päinvastaisia kuin sinulla.
"Sieltä saa hyviä kamuja jne.kuten varmasti seurakunnan pippaloistakin,myös siellä puhutaan jeesuksesta ja jumalasta...hmm.onkohan se pelottavaa."
Seurakunnan tilaisuuksissa kyllä puhutaan Jeesuksesta, mutta siellä ei taas puhuta siten, että jokin tietty ryhmä nostetaan muita ylemmäksi, siis ne eivät ole minkään yksittäisen uskonliikkeen juttuja.
"Mä kehottaisin sinun käyvän muutaman kerran seuroissa ja sit taas kertovan."
Eipä siinä kenenkään kehoitukset auta enään. Kutsuja on tullut aiemmin kyllä, mutta en ole mennyt, ja enään en menisikään.
"Jos olet jo käynyt käyppäs uudestaan ja kerro mitä näin.näitkö ahdistuneita lapsia surullinen ilme kasvoillaan,väitän että et näe."
Tästä en tiedä millainen ilme kenelläkin on, ja en ota siihen edes mitään kantaa. Ja eihän kaikki ulospäin näkyvä edes kerro totuutta, iloja ja suruja voi tulla monistakin asioista.
"Se on lapsille ja lapsillesikin ihan hyvä ja turvallinen paikka oman kodin lisäksi."
Olen tästä toista mieltä, en halua lapsia joihinkin ääriryhmientilaisuuksiin. Seurakunnankerhot, ja kirkko riittäkööt, ei niissäkään ole ola mitään pahaa. Ja jos joksus niihinkin eksyy riiteleviä juoppoja, niin ehkäpä sekin on lapsille hyväksi, että näkevät myös sen elämän toisen puolen. Ja ne alkoholisoituneethan sitä apuakin tarvitsevat, ja jos kirkkoonkin menevät niin hyvähän se vain.
valitettavasti kirjoituksistasi huokuu hmm..yritän keksiä sanan jolla kuvaisin asiaa kivasti..niin lievä katkeruus. miksi sinä sitten kirjoittelet täällä jos sinua ei kiinnosta nämä asiat. jos olet uskonnon uhri jolláin tapaa, niille myös on omat aiheet keskustella. Ja toisekseen huvittaa lukea tekstejä, joissa ihminen luulee tietävänsä, mutta ei tiedä. Miten voit puhua ilman kokemusta, jos olet kuullut jotain hyvää tai huonoa ne ovat ihmisten kokemuksia ei sinun. siksi kehoitin sinua paremmin tutustumaan.
Lapset voivat myös kasvaa esimerkillisiksi ns.huonojen vanhempien kanssa.mutta valitettavasti voimme lukea tilastoja,voimme nähdä lehdistä lasten ja nuorten pahoinvoinnin.Yleensä tähän on syynä kurittomat vanhemmat. Huostaanotot ovat lisäntyneet,miksi perhekodit lisääntyy ja lisäntyy ja paikat ovat täynnä..hmm.pohdittavaa.mitäs ne vanhemmat tekevät??huolestuttavaa.
minä voin väittää ja tiedän olevani oikeassa, että uskovaisen kodin lapset ja nuoret (suurimmaksi osaksi) ovat jo alkumetreillä saaneet sellaisen kotikasvatuksen ja sen turvan mitä jokainen lapsi kaipaa.Joten huostaanotot ja perhekotiin joutumiset vl keskuudesta hyvin minimaaliset. Miksihän...
ps. itse toimin sosiaalihuollossa, joten siksi tiedän.
"valitettavasti kirjoituksistasi huokuu hmm..yritän keksiä sanan jolla kuvaisin asiaa kivasti..niin lievä katkeruus."
Jotka suhtauvat kriittisesti vl-oppiin ovat enemmän tai vähemmän katkeria? Mistä sinulla moinen käsitys? Kaikki eivät vain yksinkertaisesti näe vl-oppia samoin kuin sinä.
"miksi sinä sitten kirjoittelet täällä jos sinua ei kiinnosta nämä asiat."
Minä kirjoittellen täällä juuri siitä syystä, että minua kiinnostaa nämä asiat, ja vl-oppi koskettaa meitä kaikkia kirkkoon kuuluvia ainakin, sillä me kaikki olemme samaan kirkkoon kuuluvia. Ja se todellekin kiinnostaa millaista oppia kirkossamme opetetaan, ja se siellä hyväksytään?
Miksi sinä sitten vl-liikkeen ulkopuolisena kirjoittelet täällä, jos et hyväksy mitään vastaansanomista vl-opista? Täälläkö saisi kirjoitella vain he joilla on hyvää sanottavaa vl-opista, ja siksi olet häätämässä muita pois?
"jos olet uskonnon uhri jolláin tapaa, niille myös on omat aiheet keskustella"
Uskonnon uhri en ole millään tapaa. Mutta lähelläni on mm. vl-uskovaisia jotka ovat joutuneet hoitokokousten uhreiksi. Ja myös heitä joihin vl-oppi on antanut Jumalasta kielteisen kuvan.
"Ja toisekseen huvittaa lukea tekstejä, joissa ihminen luulee tietävänsä, mutta ei tiedä. Miten voit puhua ilman kokemusta, jos olet kuullut jotain hyvää tai huonoa ne ovat ihmisten kokemuksia ei sinun."
Ilmeiseti se on ehkä niin, että sinä luulet tietäväsi ainoan totuuden, mutta et oikeasti taas tiedä.
Pidät omaa kokemustasi seuroista ainoana oikeana mahdollisuutena, jos jollain on toisenlaisia kokemuksia, olet valmis väittämään häntä valehtelijaksi, joka valehtelee siksi kun ei uskalla kertoa totuutta, kun luulet tietäväsi sen ainoan totuuden, ja muiden kokemukset ei voi olla totta.
Onko sekään oikein, että ennemmin pidetään ihmistä valehtelijana kuin uskotaan se, että hän puhuu totta?
Ikävä kyllä vl-oppi tekee joistain ihmisistä väkisin valehtelijoita, he pelkäävät kertoa totuuden kun pelkäävät muiden suhtautumista siihen totuuten. Siksi he joutuvat pakosti turvautumaan ennemmin valheeseen kuin totuuteen, ja se taas ei ole oikein, että valehtelee. Mutta näin ei ole kuitenkaan kaikilla, ei kaikilla ihmisillä ole pelättävää, vaan he uskaltavat kertoa myös totuuden.
"minä voin väittää ja tiedän olevani oikeassa, että uskovaisen kodin lapset ja nuoret (suurimmaksi osaksi) ovat jo alkumetreillä saaneet sellaisen kotikasvatuksen ja sen turvan mitä jokainen lapsi kaipaa."
Tähän on helppo yhtyä. Uskovaisissa kodeissa varmasti ymmärretään Jumalan Tahto.
"Joten huostaanotot ja perhekotiin joutumiset vl keskuudesta hyvin minimaaliset. Miksihän..."
Tällaiset asiat eivät oikeastaan kiinnosta miten paljon huostaanottoja jossain uskonryhmissä on. Hyviä ja huonoja vanhempia on uskonryhmissä ihan samoin kun niiden ulkopuolellakin. Alkoholin alaisena tehdään paljon pahaa, mutta voi sitä tehdä muutenkin. Uskonryhmien ulkopuolellakin on paljon hyviä perheitä, mutta siksi sieltä kuuluu enemmän sitä pahaa, kun enemmistökin on siellä.
Meillä poikkeuksellisen pieni VL-perhe. Me emme ole puhuneet lapsille helevetistä eikä taivaasta juuri mitään. Uskovaisilta isojen perheiden lapsilta kuulevat näistä. Samoin kuitenkin pyhäkoulussa, seuroissa jne.
Meidän 6 vuotias ihmettelee etteikö "Tiina" 6v pääse taivaaseen kun sillä on korvikset. Minä olen opettanut, että kaikki lapset pääsee taivaaseen ja ei tarvi tarhassa ja kavereiden kanssa näistä asioista höpötellä.
Sehän on samanlaista kiusaa jos joku lessuttelee meidän lapsia kuin jos meidät lapset pelottelee helevetillä.
Kyllä sitä pitää säädellä jutut kuulijan iän mukaan. Muutenkin voi lapsille opettaa mistä ns. kotiasioista puhutaan kylällä ja mistä ei.
Muistan lapsena itse sanoneeni naapurin lapselle, että heidän äitinsä joutuisi kadotukseen, jos ei tekisi parannusta, koska hän eli avoliitossa. Olin varmaan kuullut joltakin aikuiselta tuollaisia puheita, koska tuskin olisin lapsena osannut sellaisia itse keksiä. Naapurin lapsi lähti itkun kanssa kotiin ja juoksin perään ja peruin hädissäni puheeni, kun huomasin hänelle tulleen pahan mielen.
Aikuisena sain maistaa omaa lääkettäni, kun olin töissä lastenhoitopaikassa, jossa pieni tyttö tuomitsi minut helvettiin, kun käytin klipsikorvakoruja (ei lävistetyt). Tämäkin lapsi toisti jonkun aikuisen puheita, sillä eivät lapset kykene itse tuollaisia keksimään. Koko syntikäsite on aikuisen opettamaa lapsille.
"Älkää tuomitko, ettei teitäkin tuomittaisi" ei ole turhaan Raamatussa neuvona meille kaikille.
Kun oma lapseni on pariin kertaan puhunut kaverinsa "epäuskoisten" naapureiden juopottelusta ja muuta vastaavaa, olen tuominnut tällaiset puheet jyrkästi. Teen todella selväksi, että ihmisten uskonnollinen ulkoapäin määritteleminen on todella vakava synti ja rikos ja ettei sellaista saa missään koskaan tehdä.
Tuntuu, että nämä helvettijutut ovatkin enemmän sellaisia lapsiporukoissa liikkuvia juttuja. Kukaan vl ystävistäni ei tietääkseni suhtaudu myönteisesti näihin helvettiluokituksiin, silti omakin lapseni saa jostakin tartuntaa.
Kaikilla aikuisilla on vastuuna puuttua tällaiseen puheeseen samalla tavoin kuin mihin tahansa muuhun kiusaamiseen. Ja erityisen mielellään ottaa asia LISÄKSI puheeksi ko lasten vanhempien kanssa.
Aloittaja, sinua rohkaisisin tukemaan tuttaviasi ottamaan aikuisen roolin näissä lasten puheista puhuttaessa. Jos jonkun lapselle on tällaisia toiset lapset puhuneet, tulee selkeästi kertoa uhrille, että kyseessä on kiusaaminen, joka on väärin ja uhri teki oikein kun kertoi aikuisille. Jos oikeasti olet huolissasi kouluiusaamisesta, voisit lisäksi kehottaa tuttaviasi varmistamaan, etteivät heidänkään lapsensa kiusaa vl-lapsia esim. heikosta tv-tuntemuksesta tai muusta vastaavasta.
Nämä takana päin puhumiset ilman yhteydenottoa kiusaajien vanhempiin vain kiihdyttävät kiusaamiskierrettä. Kiusaajat eivät ehkä koskaan saa tietää kiusannensa uhriaan, kiusaajien vanhemmat eivät ehkä koskaan saa tietää, mitä kauheuksia heidän lapsensa päästävät suustaan. Pahimmassa tapauksessa uhri saa vanhemmiltaan mallioppimista lestojen takanapäin haukkumisesta, jota saattaa sitten itsekin tehdä koulussa, mikä puolestaan saattaa kiihdyttää helvettiuhkailua.
Oman lapseni edesottamuksia seuraillessani olen tullut siihen tulokseen, että vanhemmat eivät todennäköisesti tiedä tai osaa kuvitella edes painajaisissaankaan murto-osaakaan lastensa pahanteosta. Minä ainakin haluan saada tiedon oman lapseni harjoittamasta kiusaamisesta heti!
kuullut tuon kaltaista tekstiä. Itse asun alueella, jossa on vl-perheitä
paljon. Kuten lähes kaikilla muillakin alueilla, tämän alueen kouluissa
vl-uskovaiset ovat vähemmistönä. Oma kokemukseni on, että juuri
vl-lapset ovat sitä porukkaa, jota kiusataan koulussa enemmän tai
vähemmän.
Harvemmin vähemmistö "kiusaa" valtaväestöä :)
Omalla luokallani ala-asteella oli harvinaisen paljon "vl-uskovaisia", eli
yli puolet lapsista oli vl-perheestä. Siinä luokassa he eivät kyllä saaneet
osakseen kiusaamista. Koko luokka oli koko koulun malliluokka. Muistan,
että yhteishenki oli kaikkien kesken todella hyvä! :)
.............
jouduin kirjoittamaan tänne vähän ylemmäs,koska eivät anna enää minun vastata sinulle suoraan....ehkäpä sheriffi tuli väliimme.mutta..
Minä olen kuullut myös hoitokokous ajoista. En todellakaan ymmärrä niitä aikoija enkä millään muotoa hyväksy. Mutta nyt ajat ovat toiset. Ihmettelen joskus syvästi miten jotkut esim.sinä voitte hyvällä mielellä kirjoittaa stooria, jos ette ole käyneet seuroissa, siis kuulopuheiden varassa elätte. ottakaa asiasta selvää.
vaikka itse en ole vl, mutta tiedän siitä todella paljon. Vl usko on hyvinkin kritisoitu usko, mutta sen takia varmaankin.. jotkut ei vl tyypit kokevat olevansa jotenkin huonompia heikompia ja näinhän ei ole. Jotkut uskovat ja haluavat opettaa sitä myös lapsilleen,kuten minäkin haluaisin. Usko ei ole järjen asia vaan sydämen asia. Kyllä oli turvallista lapsena nukahtaa kun mumma oli siunannut, joskus todellakin kaipaan sitä niin kovasti että tuntuu että pakahtuu.
Uskovaiset valehtelijoina: on väärä peruste, uskovaisissakin varmasti on valehtelijoita ja huijareita, näinhän se on että he ovat altavastaajia, jos jotain ei vl saa korviinsa niin jopa on koko uskonyhteisö valehtelevaa sakkia. Kehotan sinua tutustumaan heihin, taitaapa sitten ennakkoluulot karista. Niin karisi myös mieheltäni.
"jouduin kirjoittamaan tänne vähän ylemmäs,koska eivät anna enää minun vastata sinulle suoraan....ehkäpä sheriffi tuli väliimme.mutta.."
Siihen ei vain mahdu enään kirjoittamaan, kun rimpsu menee liian pitkäksi. Älä heti ajattele sitä pahinta, että joku tulee väliin:)
"Minä olen kuullut myös hoitokokous ajoista. En todellakaan ymmärrä niitä aikoija enkä millään muotoa hyväksy. Mutta nyt ajat ovat toiset."
Ajat ovat nyt toiset, mutta ei kaikkien mielestä. Kärsiviä ihmisiä löytyy edelleen, niin vl-liikkeestä kuin sen ulkopuoleltakin. Jos pahuudet koitetaan salata, ja toivotaan, että se pahuus jäisi unholaan, niin ei se jää. Pahat teot ovat niin kauan olemassa, kunnes vääryys korjataan, ja siitä pahuudesta luovutaan. Kun menneet vääryydet korjattaisiin, niin sillä saisi moni ihminen vapauden, ei tarvitsi enään pelätä ja hävetä.
"Ihmettelen joskus syvästi miten jotkut esim.sinä voitte hyvällä mielellä kirjoittaa stooria, jos ette ole käyneet seuroissa, siis kuulopuheiden varassa elätte. ottakaa asiasta selvää.
vaikka itse en ole vl, mutta tiedän siitä todella paljon."
Miten ihmeessä seuroissa käynti voisi muuttaa ajatuksia? Eihän seuroissa käynti veisi pois sitä mitä on joltain kuullut? Miksi kuulopuheita ei saisi uskoa? Pitäisikö siis enemmin uskoa rakkaista lähimmäisistään pahaa, ja pitää heitä valehtelijoina, ja ihan vain siksi, että vl-opin kuva kaunistuisi?
vaikka en ole itsekkään vl, niin tiedän kyllä vl-uskosta aika paljonkin. Eli et ole ainoa ulkopuolinen joka tietää siitä.
"Vl usko on hyvinkin kritisoitu usko, mutta sen takia varmaankin.. jotkut ei vl tyypit kokevat olevansa jotenkin huonompia heikompia ja näinhän ei ole."
Itselleni kukaan ei ole koskaan haukkunut vl-uskoa. Mutta onhan sekin sitä kritiikkiä vl-uskoa kohtaan jos ei näe sitä yhtä hyvänä kun joku toinen taas näkee.
"Uskovaiset valehtelijoina: on väärä peruste, uskovaisissakin varmasti on valehtelijoita ja huijareita, näinhän se on että he ovat altavastaajia, jos jotain ei vl saa korviinsa niin jopa on koko uskonyhteisö valehtelevaa sakkia"
Olen oikeastaan eri mieltä tuosta, että uskovaisissa olisi valehtelijoita. Kyllä uskon, että uskovainen tietää valheen olevan synti, eikä ryhdy tietoiseen valehtelemiseen. Mutta pelon edessä, jos oikeasti pelkää, niin siihen valheeseen joutuu ehkä turvautumaan, mutta jos huomaa, että siihen joutuu sortumaan, niin pitää kysyä, miksi minä teen näin? Ja sitten pitää koittaa päästä siitä valheesta eroon, sillä vain totuus vie perille, ja totuu lähetee aina Jumalsta, ja yksikään valhe taas ei lähde Jumalsta.
Vl-oppi opettaa oppia, "näin me uskomme", ja usein toistuu tuo me. Niin siinähän yleistetään itse kaikki vl-ihmiset samanlaisiksi, siksi ihmisille saattaa herkästi tulla se käsitys, että kun yksi vl tekee jotain, niin kaikki tekevät samoin, kun on olemassa tu "me".
"Kehotan sinua tutustumaan heihin, taitaapa sitten ennakkoluulot karista. Niin karisi myös mieheltäni."
Olen kyllä tutustunut hyvin moneen vl-uskovaiseen, ja mukavia ihmisiä ovat kaikki suurinpiirtein. Ei ihmisissä mitään vikaa ole, se vl-oppi on se mitä en hyväksy, ja sen tuomia asioita. Työkaverinakin oli yksi todella mukava vl-mies, hänen kanssa puhua rupattelimme asioita todella paljon, tosin uskonasioista ei puhuttu.
luulotautinen=)
kun puhutaan hoitokokousajoista niin puhutaan. Itse olen myös mummultani kysynyt niistä koska halusin tietoa ja hän kertoi. mielestäni niitä ei salata. Nämä ihmiset jotka ovat hoitokokousaikoina kärsineet vääryyttä voisivat hakea apua. Apua suomesta saa jos haluaa. Itse ent.työpaikassani hoidin myös sellaista ihmistä joka oli kokenut vääryyttä 70luvun uskonnollisessa murroksessa. Mutta painotankin, että etsikää itselle apua,kyllä sitä löytyy ja se joka väärin on tehnyt saa varmasti myös ansionsa mukaan, eli varmasti hänkin kärsii.
mut tässäpä tätä stooria olikin. onneksi me ei sen kummemmin sun kans tunnetta, oltais varmaankin tukkanuottasilla=) me ollaan hamaan hautaan asti erimieltä, mutta toivottavasti myös sinä tiedät mistä puhut ja otat asioista selvää niin fiktioista voi tulla jopa faktaa=)
"Mutta painotankin, että etsikää itselle apua,kyllä sitä löytyy ja se joka väärin on tehnyt saa varmasti myös ansionsa mukaan, eli varmasti hänkin kärsii."
Ulkopuolisena puhua, että hakekaa itsellenne apua. Ehkä se on juuri sitä avun hakemista jos uskaltaa edes vähän puhua niistä ajoista ulkopuoliselle?
Vl-liikkeessä on ihmisiä jotka kärsivät näistä hoitokokouksista, mutta he eivät osaa kuvitellakkaan, että silloin oli vääryys valloillaan, ja hoitokoukset johtuivat niistä. He luulevat, että ne olivat oikeanlaista toimintaa, ja osa elää edelleen hoitokokousten pelossa.
"onneksi me ei sen kummemmin sun kans tunnetta, oltais varmaankin tukkanuottasilla=) me ollaan hamaan hautaan asti erimieltä, mutta toivottavasti myös sinä tiedät mistä puhut ja otat asioista selvää niin fiktioista voi tulla jopa faktaa=)"
Ei ole mitään syytä olla tukkanuottasilla:) Olen sitä mieltä, että jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseensä, ei siinä ole vastaan naputtamista, pääasia on, että se oma mielipide on rehellinen eikä ala valehtelemaan toiselle. Se olisi väärin jos oman mielipiteensä muutaisi valheelliseksi vain toisen mieliksi, se olisi väärin, ei se erimieltä oleminen.
Kyllä tiedän mistä puhun. Ei ole mitään syytä epäillä, että minulle olisi valehdeltu. Ja otan kyllä asioista selvää, ja sitä olen tehnytkin.
lisää pikkasen lisää huumoria elämääs näin ollen se on kivempaa,.se tukkanuottasilla oli vitsi=) hyvät illan jatkot
tämän yhden kommentin verran.
Vaikuttaa siltä, että kajsa on nähnyt ja kokenut vl-liikkeestä vain sen sunnuntaipuolen. Uskon, että lapsuuskokemuksesi siitä ovat olleet hyviä ja turvallisia, koska ilmeisesti kotisi ei ollut vanhoillislestadiolainen, vaan koit sen uskon vain mummosi välityksellä. Jos olisit kasvanut vl-liikkeessä, tuskin olisit niin sinisilmäinen, vaan käsityksesi olisivat realistisemmat. (Silti voisit tietysti olla vl, mutta joutuisit joko pettämään itseäsi paljossa, tai sitten selittelemään asioita parhain päin.)
Itse olen kasvanut vl-liikkeessä, ja tunnen sen hyvät ja huonot puolet. Ne hyvät puolet ovat turvallisia ja ihania, ja ne huonot puolet synkkiä ja ahdistavia. Siksi juuri vl-usko jättää ihmisiin niin syvät jäljet, kun siinä on niin paljon äärimmäistä hyvää ja äärimmäistä pahaa. Minusta lapsen on parempi kasvaa neutraalimmassa ympäristössä, vaikka se hyväkin jää sitten vähän latteammaksi. Vl-liikkeen piirissä on kasvanut niin paljon rikkirevittyjä ihmisiä, että jäljet pelottavat. Mielenterveystyön ammattilaiset tuntevat tämän asian hyvin.
tiedän mielenterveystyön ongelmat myös vl..jutskissa, koska sitäkin työtä tein. Ystäväpiirini on lähes poikkeuksetta lestadiolainen. Olemme keskustelleet näistä ongelmista jne. mutta on aika rajua väittää että uskonnolliset haavat olisi suuremmat mitä muut asiat elämässä haavoittavat. Sanoisinko että, niin on monta sanojaa kuin on äitiäkin. Lapsi voi myös kasvaa neutraalissa vl kodissa, se ei aina tarkoita kiihkomielisyyttä.
Ja olen myös nähnyt ja kuullut ne vaikeat ja rikkovat asiat vl yhteisössä tai oikeastaan yksittäisissä perheissä. Mutta näissä perheissä ei aina kaikki ollut kunnossa.Oli mielenterveysongelmaa joka johti kiihkouskovaisuuteen.
Kaikki katkeroituneet ex vl ihmiset! hakekaa apua,keskustelkaa asioista selvästi, mutta älkää myrkyttäkö yhteiskuntaa ja lapsianne.
että en ole vl perheen kasvatti vaan sieltä toisesta päästä, todella rikkonaisen lasta haavoittavaisen kodin kasvatti ja myös minä olen pitkän tien tähän kulkenut. joten eiköhän sitä ole kummassakin päässä.
että ihmiset, jotka suhtautuvat asiallisen kriittisesti vl-liikkeeseen, olisivat katkeroituneita? Ja vielä myrkyttäisivät lapsiaan ja yhteiskuntaa! Tuo on sitä tyypillistä vl-aivopesua. Oletko antautunut sen uhriksi aivan naivisti?
Eivät ne vaikeat ja rikkovat asiat suinkaan ole vain yksittäisten vl-perheitten ongelma, vaan ne ovat nimenomaan vl-opista johtuvia. Ne ovat koko vl-liikkeen sisäänrakennettu ongelma, jota ei, tietenkään, missään nimessä myönnetä.
Tiedätkö muuten, että eivät ne epäeettiset "hoidot" suinkaan ole jääneet hoitokokousvuosiin, vaan niitä jatketaan tänä päivänäkin, mutta yksityisesti ja salatummin. Näillä palstoilla ovat tunnetut ja luotettavat vl-nimimerkit kertoneet tuttavistaan, joita on (useita) "hoidettu" työkyvyttömiksi!
Näyttää siltä, että haluat pitää pääsi säkissä ja vielä silmät kiinni, ja reagoit aggressiivisesti, jos siihen säkkiin tökitään. Tuo vaivoin peitelty aggressiivisuus vähän ihmetyttää...
"lisää pikkasen lisää huumoria elämääs näin ollen se on kivempaa,.se tukkanuottasilla oli vitsi=) hyvät illan jatkot"
Huumori tekee hyvää itsekullekkin. Tämäkin oli vitsi, en pitänyt sinua luulotautisena:)
>>>>Älä heti ajattele sitä pahinta, että joku tulee väliin:)
aika varovainen täällä keskustellessa, ethän sä koskaan tiedä kuka sun vastapuhuja on. siksi ihan harrastuksen puitteissa eksyin tänne ja jäin hetkeksi koukkuun.
kukaan ei varmaan viljele huumoria ihmisten tod.ongelmilla, paitsi joskus myös vakavissa tilanteissa huumori on kohdallaan.
tiedämmehän että suomessa on laki. Täällä puuttuu laki ihmisten kaltoin kohteluun. Herätkää te jotka tollasia kirjoitatte. Kyllä kuule sinusta paistaa se aggressiivisuus todellakin läpi ja todellakin kova katkeruus.
Mä ehdottasin tän palstan sijasta jotain muuta sinulle, ihan tosissaan. Mikä on aivopesua mikä ei, mutta jokainen järkevästi ajatteleva ihminen tietää sen rajat. aivopesua voi harjoittaa ihan tavallinen herbalife myyjä tai swipe tms.ja tekö uskotte niihin. Itse ainakin tiedän mitä teen,mitä haluan, mihin uskon ja miten toimin. sinusta en tiedä, eikä toki tarvitsekkaan.
rikkovat ja vaikeat asiat vl opista johtuvia, aika suuri väite jos ei esimerkkejä anneta. Tunnen kyllä monia ent.vl joilla hyvin negatiivinen kuva ent.uskontoon. Kun aikamme ollaan keskusteltu ongelma onkin siinä ihmisessä itsessään. peräänkuulutan meidän hyvää hoitojärjestelmää. Mistäs tiedät vaikka olet minulla hoidossa=)
Kerroit että yksittäisiä hoitoja tapahtuu vieläkin. Tottakai niitä voi tapahtua, en kiellä sitä, mutta se on hyvä että me tiedetään sen olevan väärin. Kuka tällä palstalla on luotettava ja kuka ei, jos joku väittää olevansa luotettava vl ..tekö uskotte. muistakaa että tämä on virtuaali maailma.
rauhallista illan jatkoa ja toivottavasti saat asiasi todellakin kuntoon.
"Herätkää te jotka tollasia kirjoitatte. Kyllä kuule sinusta paistaa se aggressiivisuus todellakin läpi ja todellakin kova katkeruus.
Mä ehdottasin tän palstan sijasta jotain muuta sinulle, ihan tosissaan. Mikä on aivopesua mikä ei, mutta jokainen järkevästi ajatteleva ihminen tietää sen rajat. aivopesua voi harjoittaa ihan tavallinen herbalife myyjä tai swipe tms.ja tekö uskotte niihin."
Hei huom!
Pitäis itse kokeilla jonku aika HERBALIFIA, ennen kun epäilee sen tehoa. Tai saahan sitä uskoa mihin haluaa.
Mutta näin vaan on, että Monet ovat saaneet siitä suurta apua. Saaneet painoa alas, ja kuntonsa ylös.
Siis ovat tunteneet itsensä paljon paremmaksi. Ja useilla on työkyky parantunut. Ja on sairaita, jotka ovat voineet palata HERBALIF:in ansiosta normaalielmään.
Se siis hoitaa koko ihmistä.
Olen kuullutkin siitä sanonnan; "taikjuoma."
Jos tuo olis satua, niin tuskin tämä HL olis levinnyt yli 60:en maahan.
ja kyllä tämä usko antaa turvan. Kiitos kirjoituksistasi, niissä on tervettä kannanottoa.
Et ilmeisesti ole lukenut tätä palstaa, kun et tiedä oikein mistään mitään. Uskotko todella, että vl:t uskaltaisivat viedä kaltoinkohtelunsa lakitupaan? Hehän lentäisivät sen sileän tien ulos liikkeestänsä! Etkö edes tätä tiedä? Miten maailmassa voit olla noin pimennossa? Ota nyt hyvä ihminen selvää asioista, jos kerran aiot lapsesikin sinne mukaan viedä! Uskot erottavasi, mikä on aivopesua ja mikä ei? Ja annat aivopestä itseäsi niin, että kohisee!
Kysyt esimerkkejä rikkovista ja vaikeista asioista, jotka johtuvat vl-opista. Menisi koko yö ja monta sivua, jos rupeaisin niitä tässä selittämään. Panepa tuohon hakuun vaikka sana admata ja lue hänen tekstejään, niin saat edes esimakua niistä opin vääristymistä. Ja siinä samalla,kun niitä keskusteluja luet, törmäät asioihin, jotka ihmisiä vahingoittavat.
Oletko sinä todella joku ammattiauttaja? Miten se voi olla mahdollista? Eikö heillä tarvitse olla vahva ammattietiikka, niin että eivät toimi omaan pussiinsa? Sinä manipuloit puolustuskyvyttömiä ihmisiä uskomaan, että vika onkin heissä itsessään? Eikö siellä ole tarpeeksi päteviä testejä, ettei ammattiauttajaksi pääse kuka tahansa? En kyllä uskaltaisi helposti mennä apua hakemaan, jos sellaista tarvitsisin, jos auttajat ovat epäluotettavia, niinkuin näyttää.
Ne kirjoittajat, joista kerroin, OVAT luotettavia. Menepä sellaiselle kuin Mopin palstalle, ja lue sitä tarpeeksi kauan, niin saat vähän tuntumaa. Ja lue näitä palstoja muutenkin, niin saat ns. mediakriittisyyttä ja opit näkemään, mihin kannattaa luottaa ja mihin ei.
Olen seurannut tätä palstaa toista vuotta, mutta noin tietämätöntä vl-liikkeestä kuin sinä, täällä harvoin näkee. Olet aivan sen varassa, mitä sinulle on uskoteltu. Nekin, jotka ovat siihen käännynnäisinä liittyneet, ja ovat yleensä hyvin fanaattisia ja mustavalkoisia, eivät kuitenkaan tosiasiassa enää niin tietämättömiä ole, kun ovat saaneet jo omaa kokemusta.
Olen jättänyt vl-liikkeen vuosikymmeniä sitten, koska en pitänyt sen oppia oikeana. Koko tämän ajan minulla on ollut hyvät välit vl-sukulaisteni ja muitten vl-tuttavien kanssa. He ovat hyväksyneet minut ja minä heidät. Katkeruudesta en ole kuullut koskaan kenenkään itseäni syyttävän! Vaikka tietävät, etten allekirjoita heidän uskoaan enkä oppiaan, enkä hyväsy heidän liikkeensä monia menettelytapoja.
Olen jotenkin kauhistunut tietämättömyydestäsi. Siitä tämä pitkä kirjoitus. Puhut, etkä tiedä mitä puhut.
onnellinen kun löysit paikan mistä saa turvan myös hädän hetkellä kuten myös ilon. sun kannattaa lukea näitä kirjoituksia täällä vähän "ohi silmien" koska kaikki ei todellakaan pidä paikkaansa, niin hyvässä kuin huonossa. vastauksen kysymyksiin löytyy myös muualta ja kysyvälle annetaan vastaus.
iloa ja onnea elämääsi!
olen lukenut tätä palstaa aika useaan otteeseen, mutta en ole vastaillut kuin minua koskettavaan asiaan. muista myös sinä että myös vl uskovaiset ovat ihmisiä, jos heillä on järkeä päässä kyllä he tietävät mitä saa tehdä ja mitä ei, älä nyt hyvä ihminen sellaista kuvittele! Minä tiedän yllättävän paljon niistä asioista monen kymmenen vuoden kokemuksella, mutta entä sinä? olenhan minä lukenut myös admatan tekstejä,kuka lienee se oikeasti onkin, sitä me ei tiedetä, se voi olla nainen,mies,lapsi,ateisti,lestadiolainen jne.. kuten sanoin älkää nyt uskoko ihan kaikkea, elämää on muualllakin kuin täällä.oikean vastauksen saat oikeilta ihmisiltä ja niin monta kuin on ihmistä on myös tulkintaa!
työhöni liittyen olen todellakin kuten kerroit ammattiauttaja. mistä sinä tiedät miten minä toimin? Minä annan kaiken avun heille mitä voin ja ohjaan siihen suuntaan mihin he haluavat, uskontoon ja politiikkaan emme sekaannut tai todellakin olemme lakituvassa. ehkä sinunkin sen verran pitäisi jo tietää, jos et ole lapsi.
Olen kouluttautunut juuri oikealle alalle, työni jäljet puhuvat puolestaan. täällä saa kyllä kirjoitella uskonasioista koska tällä sivulla olemme, mutta työ ja uskonto on todellakin pidettävä erossa. nimit.koulutan uusia ihmisiä hoitoalalle joten eiköhän jotain ole hanskassa.
ihmiset eivät ole täydellisiä, en minä etkä sinä. mielipiteitä on monia ja jokaisella on omasta mielestä se oikea mielipide kuten sinulla. Mutta yritä katsella elämää eteenpäin ja ota asioista selvää.esim..niistä auttajista=) ajattele positiivisesti se kantaa.
" jos uskaltaisi rakastaa itseään samalla voimalla ja vimmalla kuin vihaa, hylkääjiään ja sortajiaan, alkaisi tapahtua ihmeitä"
"olenhan minä lukenut myös admatan tekstejä,kuka lienee se oikeasti onkin, sitä me ei tiedetä, se voi olla nainen,mies,lapsi,ateisti,lestadiolainen jne.. kuten sanoin älkää nyt uskoko ihan kaikkea, elämää on muualllakin kuin täällä."
Mitä syytä sinulla on epäillä, että Admata olisi jotain muuta kuin sanoo olevansa? Miksi haluat leimata hänet valehtelijaksi, että hän ei olekkaan sitä mitä sanoo?
Mielestäni Adamatalla ei ole mitään syytä valehdella, miksi hän niin tekisi? Ja niin paljon kertoo Raamatusta, että varmasti tietää harhauttamisen ja valehtelemisen olevan väärin.
Anteeksi, vain mutta tuosta saa sellaisen kuvan, kun olet niin hanakasti valmis epäilemään toisen sanoja, ja luulet muiden valehtelevan, että sinä itse et ole sitä mitä sanot olevasi. Yleensä se joka toimii väärin epäilee toisia siitä samasta vääryydestä.
"työhöni liittyen olen todellakin kuten kerroit ammattiauttaja. mistä sinä tiedät miten minä toimin? Minä annan kaiken avun heille mitä voin ja ohjaan siihen suuntaan mihin he haluavat, uskontoon ja politiikkaan emme sekaannut tai todellakin olemme lakituvassa."
Oletko sinä ihan oikeasti ammattiauttaja, ja olet auttamassa heitä jotka kärsivät?
Miten jos joku tulee sinun luoksesi puhumaan niistä huonoista kokemuksista vl-liikkeessä, niin osaatko silloin unohtaa ne omat hyvät kokemuksesi joita pidät ainoina oikeina? Vai sanotko sille kärsivälle jolle jäännyt huonoja kokemuksia vl-liikkeestä, että hän valehtelee kun ei uskalla kertoa totuutta?
En ihan oikeasti tosiaan tiedä, mitä pitää ajatella jos sinä olet tosiaan ammattiauttaja, ja autat ihmisiä heidän hädässään. Toivottavasti osaat työssäsi suhtautua oikein, vaikka asenteesi tällä palstalla on vähän huono heitä kohtaan joilla on kielteisiä käsityksiä vl-uskosta. Kyllähän työssäkin on otettava se usko huomioon, koska on myös ihmisiä jotka eivät koe kaikkien uskonryhmien uskoa hyvänä.
työssäni olen kohdannut kuten aiemmin sanoin myös hoitokokous ajan ihmisiä. Olen auttanut heitä parhaani mukaan. kuten sanoin omaa mielipidettä uskonnosta ja politiikasta ei työssäni tuoda esille. minun tehtäväni on kuunnella ja keskustella ja kyllä nämä ihmiset avun todellakin ovat saaneet, ovat olleet kiitollisia kun jaksamme kuunnella,mutta sehän on vain meidän työtä.
raamatusta voi paljon tietää olematta vl tai ent.vl. mutta hyvä ei ole pohtia liikaa niitä asioita jos haluaa terveenä pysyä.
"Olen auttanut heitä parhaani mukaan. kuten sanoin omaa mielipidettä uskonnosta ja politiikasta ei työssäni tuoda esille."
Näinhän se pitää ollakkin. Mutta voi olla jotenkin vaikea kuunnella esim. sitä vl-uskosta kärsivää, jos itsellä on vahva hyvä kuva siitä vl-uskosta. Sitä vain mietin, että voiko siihen sitten tosiaan syhtautua oikeallatavall. Kai siihen sitten voi. Ei ole kokemusta ammattiauttajista, mutta heiltä vaaditaan todella paljon ymmärrystä ja kärsivällisyytta, sen osaan kuvitella.
"raamatusta voi paljon tietää olematta vl tai ent.vl. mutta hyvä ei ole pohtia liikaa niitä asioita jos haluaa terveenä pysyä."
On tarpeellista silloin kun haluaa selvittaa totuuden, ilman totuutta ei pitkälle pötkitä.
Raamattusta ei varmaan kannata edes yrittää lukea kaikkia, ja alkaa pohtimaan niiden tarkoitusta. Kyllä voi luottaa Pyhään Henkeen, että tarvittaessa auttaa ymmärtämään jos tulee joskus joku epäselvä kohta esiin.
Raamatusta kuitenkin löytyy se Jumalan Tahto, ja se mitä Pyhä Henki opettaa, ja juuri Pyhä Henki opettaa uskomaan sillä ainoalla oikealla tavalla, ja sen myötä oppii tiedostamaan oikean ja väärän. Ja synti on aina syntiä, ja se ei koskaan muuksi voi muuttua, ja Raamattua kannattaa ainakin vähän lukea jos mielii sen oikean uskon löytyvän, kolkuttavalle avataan.
raamatun lukemisella sitä, ettei sitä nyt ihan joka ilta tarvii tai kande lukea, mutta tottakai sitä on hyvä välillä lukea niin tietää perusasiat.
Työssäni olen kuulevana korvana ja varmaan se täällä on vaikeeta kuvitella, mut näin se on ja pitääkin olla. eihän se työ helppoa ole,mutta haastavaa ja minulle kutsumusammatti.
vastauksistasi minulle välittyi kuva epäkypsästä ammattiauttajasta, ja nyt sitten annat toisenlaisen kuvan. Kumpi niistä on totta, vai ovatko molemmat? Ristiriitaista. Mutta eihän sillä sinänsä ole väliä, koska täällähän on tarkoitus keskustella asioista, ei kirjoittajista.
Kuule, kun vl-ihmiset nimenomaan eivät liian usein tiedä, mitä saa toisen ihmisen suhteen tehdä ja mitä ei, silloin kun on kysymys heidän uskostaan. Sehän se juuri niin vakavaa on. Miksi haluat elätellä illuusioita mielessäsi?
Etkö ole käynyt admatan galleriasivulla? Siellä näkisit hänestä valokuvankin, hän on noin 35-vuotias perheellinen helsinkiläinen mies, nimeltään Antti Pietilä. Mene myös hänen pitämilleen sivuille, nimeltään Vanhoillislestadiolaisuus kriittisessä valossa. Siellä sitä asiaa on vaikka muille jakaa, jotakin myös hänestä itsestään. Siellä on myös keskustelupalsta Hakomaja.
Emmalia tuossa ihmetteli, miten pystyt olemaan objektiivinen työssäsi, jos itse näet pelkästään hyvää vl-uskossa. Tuo jonkin joukon ja sen vakaumuksen näkeminen vain hyvänä on vähän lapsenomaista. Jos toiset suhtautuvat siihen kriittisesti ja kyseenalaistaen, näyttävät olevan heti karvat pystyssä ja puolustusmekanismit jylläämässä. Niistä kriittisesti suhtautuvista täytyy tehdä katkeria ja ties mitä, että voisi säilyttää oman idyllisen käsityksensä, jota ilmeisesti tarvitsee. Älä usko joukkoihin, äläkä tukeudu ihmisiin! He ovat samanlaisia rähjäisiä ja vajavaisia kuin sinä. Ainoa todellinen turva on Jumala. Etsi Häntä, ja rinnallesi toisia Häneen turvaavia, jotka eivät tukeudu ihmisoppeihin.
Edelleen Emmalia ihmetteli, kun tunnut suhtautuvan ihmisiin niin peruskielteisesti, että melkein automaattisesti epäilet heidän puheitaan. Samaa ihmettelen itsekin. Olitko muuten pannut tuon viimeisen sitaateissa olevan virkkeesi itsellesi? Kysyn, kun tuntuu, että sinulle ovat olemassa "hyvät ja pahat", eikä vain sitä kehnoa ihmispoloa, jollainen itse olet ja jollaisena sinun pitäisi toisetkin nähdä, armon varassa elävinä? Ei siinä voi "rakastaa" itseänsä, niinkuin tämä maailma neuvoo. Sen mielestä ihmisen pitäisi pitää itseään hyvänä, ja niin ollen toisia myös. Juuri siitä tuo kovuus ja suvaisemattomuus nousee!
Ymmärrän hyvin, että haluaisit tarjota lapsillesi sitä hyvää turvallisuudentunnetta, jota sait itse kokea lapsena vl-maailmassa ilmeisesti vastapainona kotioloillesi. Mutta kun se on vl-maailmasta todellakin vain se sunnuntaipuoli! Sen kääntöpuolena on henkinen alistaminen ja väkivalta, joka verhotaan näennäisen rakastavan suhtautumisen alle, ja on juuri siksi niin tuhoisaa.
hyvät ihmiset seuraradioa, kyllä sieltä saa kysymyksiin vastauksen ja hyvän mielen. Ihmeellisesti kaikki paha ja kiukku poistuvat. Kuunnelkaa jos pystytte se kannattaa.
niillä sivuilla käynyt ja ymmärränkin sen pohjalta monen teidän kirjoituksia. ne ovat kuin suoraan admatan tekstejä. Siellä kyllä muistellaan kovasti seitkytluvun vääryyksiä, mutta armahtava jumalan valtakunnan joukko on unohtunut. ymmärrän sen koska hänhän ei ole ollut sitten vuosikymmenien uskovainen. Muistakaa myös toinen puoli, kyllä kaikki tietävät sen huonon puolenkin, mutta välillä on hyvä raotella sitä kirkasta puolta. Sitä kohtihan me kaikki olemme matkalla.
siunausta kaikille.
kun et millään viisastu! Emme kai me keskustelukumppanisi mihinkään kysymyksiin olla vastauksia vailla, tai Emmaliasta en tietenkään tiedä. Ei minulla ainakaan ole mitään kysymyksiä uskonasioista, sellaiset ongelmat olen käynyt läpi aikanaan. Eivätkä vl-seurapuheet kykene ylipäänsä vastauksia antamaan, koska ne ovat väärää opetusta. Kai tämän pitäisi olla jo sinulle selvää, että näin ajattelen.
En jaksanut kuunnella niitä jorinoita silloinkaan, kun vielä vl-liikkeesä olin, koska ne olivat niin latteita. Ei pysytä asiassa, hypitään sinne tänne ja toistetaan samaa vanhaa litaniaa, kun ei ole mitään todellista sanottavaa. On joitakin hyviäkin puhujia, joiden saarnassa on sisältöä, sellainen oli esim. Niilo Rauhala.
Mistä kuvittelet, että meillä olisi paha mieli ja kiukku? Minusta sinä itse olet vaikuttanut rikkinäiseltä, kiukkuiselta ja pahaa mieltä kantavalta ihmiseltä.
Minusta on jostakin syystä hauska tähän kirjoitella, siksi kai näin paljon lätisen. No, lopetan nyt. Hyvää jatkoa!
löydät myös oikean onnen elämääsi ystäväiseni. mistähän sitä oikeaa opetusta sitten lienet saanut..maailmasta ja sen mukaisesta elämisestäkö.
missä puhuit ammatti-ihmisen roolissa, olit järkevä, vastuuntuntoinen ja aikuinen ihminen, mutta muuten sitten sen vastakohta. Etkö uskalla puhua rehellisesti omia ajatuksiasi? Tuntuu, että olet suorastaan lievästi valehdellut, esimerkiksi annoit ymmärtää ettet tiedä mitään admatasta, ja mitä muuta lienet puhunut totuuden vierestä. Resuinen kuva syntyy. Miten pystyt muuten auttamaan muita, jos et ole itse oikein selvillä vesillä? Eikö siinä pitäisi olla itse ehjä ja tasapainoinen?
Sinun kanssasi ei näköjään voi keskustella normaalisti, kun et siihen joko pysty tai et halua. Siinä olet samanlainen vl-ihmisten kanssa, eivät hekään osaa. Hekin aina piiloutuvat fraasiensa ja muun tyhjän puheen taakse.
Mitä muuta palautetta kerjäät? Minulla on tässä periaatteessa löysä ilta, joten voin tyydyttää tarpeitasi.
"kun löydät rauhan
Kirjoittanut: kajsa.. 29.6.2007 klo 20.47
löydät myös oikean onnen elämääsi ystäväiseni.
Vai mistä sinä puhut? Sinähän et ole vl, vaan vl-liikkeen ulkopuolinen joka haluaisi liittyä vl-uskoon, niin mistä sinä nyt sitten jo tiedät miltä se tuntuu kun ihminen saa rauhan, jos et ole sitä itse vielä löytänyt?
"mistähän sitä oikeaa opetusta sitten lienet saanut..maailmasta ja sen mukaisesta elämisestäkö."
Saathan itsekkin jotain opetusta maailmasta (vl-liikkeen ulkopuoli), ja sen mukaisesta elämästä, kun et jostain syystä ole valmis sinne vl-liikkeeseen menemään, etkä saa niitä voimia, että voisit sinne liittyä? Maailma (vl-liikkeen ulkopuolinen) sinuakin sitten niin paljon enemmän miellyttää, ja se estää sen liittymisen sinne vl-liikeeseen vaikka muuten sen hyvänä näet?
Miksi moittia toista jos itsellä on ihan samatilanne, ollaan "maailmassa", mutta sillä erolla vain, että kummallakin on se oma syynsä olla kuulumatta vl-liikkeeseen?