tervehdys!
on tässä hiukan lomailtu ja piha on aivan täynnä voikukkia. miten niistä pääsee parhaiten/helpoimmalla eroon?
on tässä hiukan lomailtu ja piha on aivan täynnä voikukkia. miten niistä pääsee parhaiten/helpoimmalla eroon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Helpoimmin pääset eroon myrkyttämällä, jolloin hyvässä lykyssä myrkytät kaiken muunkin. RoundUp on "täsmämyrkytystä", jolloin sitä suihkautetaan tapettavalle kasville mutta silloin käyt voikukat yksitellen läpi jos muuta suojeltavaa riittää.
Voit myös kääntää koko pihan ja aloittaa nurmikon kasvattamisen uudestaan, jolloin kääntäminen käy sujuvasti ja kasvattaminen vie aikansa.
Itse suosin voikukkarautoja, joilla jaksaessaan käydä pari kesää sotaa voikukkia vastaan alkaa näkymään hyvää tulosta nurtsin vallatessa taas alaansa. Hyvällä voikukkaraudalla saa suorastaan terapiaa vetäessään pitkän juuren ylös maasta ja tietää, ettei siihen enää kasva muuta kuin sitä mitä minä päätän.Tämä on kuitenkin vaivalloisin (ja liikunnallisin).
Ja kun olette hävittäneet voikukat aina joku kiva rikkaruoho keksii paikkansa, kuten meillä nyt ratamot.
On olemassa myös vain voikukille tarkoitettu myrkky, käy kysymässä puutarha liikkeestä.
ylös juurineen. Ja sitten seuraava polvi, ja seuraava polvi...
Voikukkia vastaan taisteleminen on itsensä kiusaamista. Anna kasvaa ja syö lehdet, kukat ja juuret!