Täällä on paljon huolta

alle kaksivuotiaista

jotka eivät vielä puhu.

Jos lapsi kuitenkin ikään kuin "yrittää" puhua, näyttää esineitä, tapailee äänteitä, niin syytä huoleen ei ole. Kaikki nyt eivät tee kaikkia asioita ihan yhtä aikaa. Ei kannatta verrata naapurin Kerttuliisaan, joka puhui jo kymmenkuisena.

Itselläni kolmas lapsi sanoi sanoja vasta lähempänä kahta vuotta, nyt oli kolmannen luokan jälkeen stipendiaatti ja kahdeksan kymppiä todistuksessa.

Eli relatkaa! Jos lapsi toimii ja puuhastelee normaalisti ja ymmärtää puhetta hyvin, niin kyllä se normipuhekin sieltä tulee.

4

1501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehityksestä

      Monesti vanhemmilla on sellainen harhakäsitys, että jo alla vuosikas lapsi kaipaa ikäistään seuraa. Sekin vaikuttaa puheen kehitykseen, että lapsi leikkii paljon myös vanhempien ihmisten kanssa ja jo púhuvien lasten kanssa. Ikäisensä kun eivät puhu niin puhe ei heidän leikkiessään kehity ja lapsen oppiminenhan on paljon juuri leikkien kautta.
      Neuvoisinkin, että vanhempien pitäisi ajatella sitäkin, että mitä enemmän lapselle puhutaan, näytetään esineitä ja kerrotaan asioita, sitä nopeammin hän oppii sanoja ja puhetta.
      Vasta 3 vuoden vaiheilla lapsi tarvitsee ikäistäänkin seuraa ja leikkikavereita. Kaikki eivät edes silloin.
      Mutta puheen kehittymiseen lapsi tarvitsee aikuisten ja puhuvien seuraa.

      • ressiä pukataan

        on aina toimittu tolleen kun sinä neuvot ja lapseni oppi todella hyvin puhumaan.Mutta neuvolaa vaihtaessamme kaksi vuotis neuvolassa mainittiin että konsonanttivirheitä.Mielestäni ihan normaalia.Vuosi meni ja taas täti sanoi että konsonanttivirheitä ja laittoi lähetteen puheterapiaan,kun kuulema siellä on niin pitkät jonot,että kutsu tulee sitten noin vuoden päästä.Itse en kyseiseen neuvolaan päässyt ja olisin lähetettä hieman enemmän ihmetellyt kuin mieheni.No tilanne on sitten tämä että äitiä ottaa "aivoon" ja miehen suku korjaa kaikki puheessa esiintyneet viat ja lapsen puhe on jännityksestä huonontunut.Itse en asiasta ole ääneen kuin mieheni kanssa puhunut ja olen yrittänyt unohtaa asian.Sillä alueella olen myös huomannut äitien enemmän ressaavan lapsen puhetta ja olevan epävarmempia lapsen puheen suhteen.Onneksi muutettiin pois..Että ei ne aina äidit ressaa,vaan se jännite tulee ulkoapäin.


    • alle 2v puheesta

      Meillä kävi niinpäin että itsekin kyllä tiesin ettei ihan kärkipäässä mennä kun lapsi 1v6kk sanoi vain "oho" ja "böö", mutta silti yllätyksenä tuli kuinka ripeästi tähän asiaan puuttuivat neurologi sekä puheterapeutti. Taustalla tosin on tuo neurologinen sairaus joka nopeutti asiaan puuttumista.

      Lapsella ikää edellisessä terapeutin kontrollissa 1v9kk, sanoja noin viisi, ymmärtää kyllä suht hyvin. Tällöin terapeutti erikseen painotti minulle että kyllähän tämä puheenkehitys ON viivästynyttä.

      Että enpä olisi itse älynnyt tuosta vielä huolestua jollei ammattilaiset olisi puuttuneet.

      • Aineli

        Hyvä, että lapsen puheenkehitykseen puututaan ajoissa. Sillä koskaan siihen ei kiinnitetä huomiota liian varhain! Olkaa onnellisia.

        Aineli


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      10834
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      90
      2847
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      1280
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe