onkos tossa takapäässä (paralever systeemi) joku muukin rasvausta vaativa paikka kuin iskarin päät. Kuuluu nimittäin ihme kitinää pyörää paikallaan liikuteltaessa.
kitinä
4
1303
Vastaukset
- Örkki
Onhan siellä paikkoja, haarukka on rungossa ja perä haarukassa kiinni kartiorullalaakereilla, reaktiotangossa taitaa olla jonkinlaiset puslat jotka ilmeiseti saattaa hiukan kitistä ehjänäkin??. Mutta ei niitä laakereita tavallisesti tarvitse rasvailla. Mutta jos joku tiiviste on hajonnut ja laakeri kuivunut/ruostunut, niin sitten saattaa kitistä ja kannattaa huoltaa/korjata pikaisesti.
- ja ratkaisu.
Kitinä loppuu kun kerrot muijallesi, että sisällä on sille puhelu tai muuten taivuttelet sen poistumaan paikalta. Auttaa muuten samantyyppiseen kalkatukseen, piipitykseen urisemiseen yms. ;)
- niveleen
Siinä nivelkohdassa on muovikupujen alla tapit jonka kuusiokoloreiästä vaseliinia prässilla sisään.
- paralever
hyviä kommentteja, mutta vaikuttaa siltä että ääni ttulisikin kierrejousesta. kädelläkin tuntee hienoista tärinää jousessa kun pyörää kallisstaa samalla. audissa aikoinaan oli ainakin joustintuessa laakeri. oiskoon tuo tässäkin samanlainen - siis jumissa oleva. ääni tulisikin sitten jousen ja lautasen välistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161