Olen ehkä kiinnostunut.
Kertokaa kokemuksia
2
1102
Vastaukset
että olet kiinnostunut Alfa kokemuksista. Ensimmäinen oli Alfasud, vuonna -76, laatua en muistele lämmöllä, kuten ei varmaan muutkaan sellaisen omistaneet, mutta OLIHAN SE KUITENKIN ALFA mikä on (mielestäni) tärkeintä Alfan omistamisessa. Sitten oli pitkä kuiva kausi kunnes sain seuraavan -94. ALFA 75ts -89, ah takaveto ja tehoa 148hv. Seuraava oli myös samanlainen, ikävä kyllä värikin oli sama, musta, joten juuri kukaan ei huomannut auton vaihtoa. Noiden jälkeen tuli 155ts, olisi tullut vielä 156:nen mutta työsuhdeauto pilasi sen mahdollisuuden.
ALFAN omistamisessa oli ennen se hohto ettei naapureilla niitä ollut ja sai kahvipöytä keskusteluissa selitellä kantaansa, teho/hinta/laatusuhde/ ja se että SE ON ALFA on kuitenkin niin paljon parempi ominaisuus kuin niin sanotuilla perusturvallisilla hyväksytyillä autolla joilla kaikki naapurit ajavat.
Kaikissa autoissa kuitenkin voi olla vikaa kuten myös ALFOISSA, ja nekin voivat ruostua kuten muutkin autot, varsinkin hoitamattomina (tämä ei siis koske sitä Sudia, mikä TODELLA ruostui). Omissani ei merkittäviä vikoja ollut (mukaan en laske kuluvia osia).
ALFA on merkkinä mielestäni "kärsinyt Suomessa pienen inflaation" sillä jopa se naapuri voi sellaisen ostaa, on tuo 156 myynyt vuosia hyvin ja näkyy noita uusia 159:jä liikenteessäkin muiden uusien alfojen ohella.
Mikäli päädyt ALFAN hankintaan saat siitä lisää iloa liittymällä johonkin kerhoon esim. AREF on ihan tavallisille Alfisteille tarkoitettu. http://www.aref.fi/- Np..
Vastaajille ja hyvää kesää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a626673Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2125266Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,614491Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1023761Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732931Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662817Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1142590SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het202017Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621917Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551811