kylmäkalleista

Tässä automatkaa suunnitellessa heräsi kysymys.

Voiko lämpöisiä kylmäkalleja vaihtaa uusiin kylmiin jossain matkan varrella jossain päin suomea? Kun joskus vuonna jotain on pystynyt pientä korvausta vastaan kuulemma?
81685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suomessa vaihtavat leirintäalueet kokemukseni mukaan aina ilmaiseksi, mutta tietääkö kukaan, miten Ruotsissa ja Tanskassa, vaihtavatko leirintäalueilla ollenkaan?

Äänestä

kuullut autojääkaapeista jossa pysyy ruoat kylmänä koko ajan. Hinnat 49-99 ja tuomoiset kylmäkallet ovat kuolleet vuosia sitten ja myös tyroksi laukut.

Äänestä
  • Itse ostin electroluxin 12v kylmälaatikon aikoinaan kun vielä telttailin (nykyään asuntovaunu).Ongelma on että sen käytännössä voi pitää kunnolla päällä vain ajon aikana.Tyhjentää akun nopeasti eli sen voi pitää vain osan päivästä päällä telttaillessa.kaapit viilentävät ylensä 15-20 astetta alle ulkolämpötilan.Eli ilmastointi seuraavassa autossani auttoi vähäsen.Parempi se jääkaappi kuitenkin oli kuin ilman. Tänä päivänä ostaisin semmoisen joka toimii 12/23o V./kaasulla. Hinta tietenkin ponnahtaa eri tasolle.

    Äänestä

  • Peltier kaappi maksaa 50 - 100 ja pystyy laskemaan lämpötilaan max 15 astetta, mikä riittää, jos sattuu kohdalle huonot lomasäät. Helteellä alkaa juusto pehmenemään. Virrankulutus on ruokottomat 6 A eli autolla pitää ajaa joka päivä tai se ei starttaa. Akkuvahti on välttämätön.

    Oikea kompressorikylmälaukku maksaa hulppeat 450 - 600 ja tarvittaessa vaikka pakastaa. Kuluttaa virtaa vain 1 A.

    Kylmäkalle maksaa 5 € pitää hyvin kylmänä ja kuluttaa 0 A.

    Näistä voi valita.

    Äänestä

  • oletko koskaan kuullut kirjoitti:

    Peltier kaappi maksaa 50 - 100 ja pystyy laskemaan lämpötilaan max 15 astetta, mikä riittää, jos sattuu kohdalle huonot lomasäät. Helteellä alkaa juusto pehmenemään. Virrankulutus on ruokottomat 6 A eli autolla pitää ajaa joka päivä tai se ei starttaa. Akkuvahti on välttämätön.

    Oikea kompressorikylmälaukku maksaa hulppeat 450 - 600 ja tarvittaessa vaikka pakastaa. Kuluttaa virtaa vain 1 A.

    Kylmäkalle maksaa 5 € pitää hyvin kylmänä ja kuluttaa 0 A.

    Näistä voi valita.

    Olisi ehkä aikoinaan pitänyt tutkia eri kylmälaukku malleja paremmin ja ostaa kunnollinen. No nykyään on asuntovaunu ja se kaappi toimii hyvin.kokeiltu myös etelän helteissä.

    Äänestä

  • myös tavallista sähköä autojääkaappiin muuntajan avulla, eikä tyhjene akku. Tosin sähkökin taas maksaa erikseen siellä.

    Äänestä

  • voi käyttää kirjoitti:

    myös tavallista sähköä autojääkaappiin muuntajan avulla, eikä tyhjene akku. Tosin sähkökin taas maksaa erikseen siellä.

    Maksaa 3-4,50 euroa vuorokausi.kW mittarin jos laukussa on niin 0,20 eur/kw

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys? kirjoitti:

Tässä automatkaa suunnitellessa heräsi kysymys.

Voiko lämpöisiä kylmäkalleja vaihtaa uusiin kylmiin jossain matkan varrella jossain päin suomea? Kun joskus vuonna jotain on pystynyt pientä korvausta vastaan kuulemma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu