kertokaa kannattaako ostaa omega b

kertokaa ne jotka oikeesti tietää.mitä kannattaa tutkia omega b stä .hyvät ja huonot puolet ja ei kiitos ketään paskan jauhajia jotka vihaa opeleita.tietoo kiitos
41275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tarvitset siis mukavat isot sisätilat autoosi? Siinähän on jonkin verran vikoja, mutta hinta on niin paljon kilpailijoita halvempi että kannattaa ostaa. Suosittelen 2.5/2.6 bensa tai diesel moottoreilla olevia. (Koska ainakin bensa koneissa on luistonesto)
ps. Tarkistele ruoste tilanne ennen ostoa. Huomioi vielä että keppivaihteinen kulkee paremmin ja vie vähemmän menovettä.

Äänestä

Katsoppa ko. ilmoituksesta korjatut kohteet
www.nettiauto.fi/1349456 eli listassa onkin lueteltu ne korjauskohteet jota varmaan yleisimmin tulevat esiin n. 200 tkm ajetuissa Ompuissa.

Itse lisäisin vielä listaan tarkistettavaksi takalokausuojan kaari -erityisesti takaoven pyörän puoleinen reuna sekä ikkunalistojen alta tarkistaa - onko ruostepeikko iskenyt.

Tuo 2.5V6 sopii autoon kuin nappi silmään ja automaatti vie eteenpäin todella jouhevasti ja äänettömösti. Normaaliajossa (ei edes liikennevaloista kiihdyttäessä) moottorin kierrosluku ei nouse yli 3000 rpm.
Keskikulutus tuollaisella 2.5V6 Ompulla (painoa n. 1700 kg) menee yli 10l/100 km ja talvella litran lisää. Maantiellä pääsee nätisti ajamalla alle 10l/100km lukemiin.

Farkkuna auto on ISO mutta kääntyy takavetoisena yllättävän ketterästi. Luiston- ja sutimisenestojärejestelmät pitävät perän kiinni tiessä.
Auto ei ole mikään raketti kiihtymään - ei edes 3.0V6 MV6 mallisena mutta menohaluja ja ohituskiihtyvyyttä löytyy hyvin kun nopeudet ovat yli 100 km/h (huippujahan V6 malli kerään yli 220 km/h)

Äänestä
  • KIITOS tärkeistä vinkeistä.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    KIITOS tärkeistä vinkeistä.

    Sen verran lisäystä, että 2.2 ei ole luistonestoa paitsi liikkeellelähtiessä. Itsellä automaatti. Ajettu 210t. ei kaikkia noita vikoja mitä nettiautossa lueteltu, uutena ilmamäärämittari.
    Itse ajanut 100t, kulutus pyörii kahdeksan ympärillä ja olen tyytyväinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostamassa omegaa kirjoitti:

kertokaa ne jotka oikeesti tietää.mitä kannattaa tutkia omega b stä .hyvät ja huonot puolet ja ei kiitos ketään paskan jauhajia jotka vihaa opeleita.tietoo kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu