mitä tarkoittaa

kortti ylösalaisin?

Olenko ymmärtäny6t oikein että sillä on merkitystä jos kortti on ylösalaisin? Miten kortit käännetään; yläreunasta kiinni ottaen vai toisesta sivusta jolloinhan kortti ei käänny päinvastoin kuin ensin oli? Hankalasti selitetty mutta kaipa ymmärrätte :) Entä miten kortin merkitys muuttuu jos se on ylösalaisin?

2

1549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minna.lapinrevontuli

      Voin vain kertoa miten minä tulkaan ja teen.

      Ruukan mennä läpi korttini silloin tällön ja laitan kaikki oikeinpäin, en tulkaa sana sanan jälkeen mitä kortit meinaa, en edes tiedä kaikkien nimi ja tarkoitukssia. Minä menen tunteela ja sisäisellä näöllä.

      Sitä ei ole mitään oikein ja väärin, kortien tolkamisessa.

    • ..Maruna..

      Hmm..

      Tosiaan..
      Minulla ei ole koskaan kortit menneet väärinpäin. En ole niitä koskaan järjestänyt ja ennusteltuakin on tullut jo vuosia..
      sekoittaessakin kääntelen aina pakkaa miten sattuu intuition mukaan... en ollut edes ajatellut..omituista tosiaan :)

      kortteja on tosin pudonnut kädestä, mutta se on jo asia erikseen.. :)

      Niin ja käännän kortit aina alhaalta ylös :)

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      135
      7421
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      22
      2760
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      287
      1479
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      208
      1190
    5. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1109
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      94
      1081
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1012
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      861
    9. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      846
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      833
    Aihe