Oliskohan hyviä ohjeita miten vesipumpun ratas vaihdetaan Yamaha 20:een. Kone parikymmentä vuotta vanha. Onko vaikea homma? Pärjääkö perustyökaluilla?
Yamaha 20 hv vesipumpun ratas
Ananias Rummukainen
53040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Irrota 4 kpl pulttia ja vaihdetangon mutteriliitos irti.Perä irti, pumppu auki, uusi juoksupyörä ja kasaan. Joku pultti voi olla tiukassa jos ei koskaan ole ollut auki.
Ei vaikea, pärjää.
Kandee perää purkaessa katsoa missä kohdin se vaihdetangon lukitusmutterit ovat. Varsinkin kaukosäätövehkeessä tarkkaa.
Itse purkasin kauheessa tohinassa, siipirattaan vaihto, kasaus ja eipä mennyt enään pakki päälle kaukosäätö puolelta... hakemalla oikea positio, ja taas pelittää.
Työkaluja ei tosiaan tarvi kahta erikokoista jakaria enempää.
Muista varmistaa, että vesikanavissa ei ole rattaan palasia estämässä veden kiertämistä.
Mitä murusia ?
Löysin Yamaha 15 hv:n vedenottoaukon sisäpuolelta mustia joustavia muovimurusia, palat olivat 2 mm .. 15 mm kokoisia? Kone sammui sitä ennen ajon aikana. Piti soutaa rantaan. Moottori oli vähän kuuma, vesitipat vähän kiehuivat moottorin kylessä koneen lakatessa käymästä. Missä vika? Nyt olis hyvä saada alkuvinkki asian korjaamiseksi.
Sun vesipumpun impeller oli niin vanha että se on kuivunut muruiksi, jotka ovat osittain pudonneet alas vedenottoon ja oisttain ehkä noussut tukkimaan koneen vesikanavia.
Samalla kone on lämmennyt vähän liikaa, mutta ehkä se vielä on ihan kunnossa.
Ota perä irti, ota kaikki näkyvät impellerinpalat pois, laita uus ja katso miten vesi kiertää sen jälkeen - saattaa olla hieman tukossa tai sitten ei. Seuraa lämpötilaa tarkasti kun koeajat, ettei keitä uudestaan.