Hei. Olen veneillyt nyt muutaman vuoden pienellä prutkulla (timolan soutuvene ja yamaha 9,9 kepillä)
Nyt olisi vaihdon paikka ja ajattelin ostaa vanhan/käytetyn tuulilasiveneen, kun niitä halvalla näköjään saa. Tuulilasivene on minun mieleen oivallinen. Halpa ja siinä on "suuren" veneen tuntua (onhan se aika ahdas) pienissä kuorissa vaikka on samaa kokoluokkaa pulpettivenen kanssa. (ihanat kuppipenkit ja takana "sohva")
Olen reissannut sellaisella jo monet kesät kaverin kanssa. Alussa tuottaa vähän vaikeuksia päästä tuulilasin ylitse, mutta kunhan oikean taktiikan oppii, niin se menee kuin tanssi. (saa ainakin liikuntaa :D). Elikkä nyt en hae tuulilasiveneiden mollaamista, vaikka monesta/kaikista asioista suoriutuvat huonommin, kuin esim. pulpettivene...
Mikä olisi hyvä tuulilasivene? Rahaa veneeseen ja moottoriin laitan noin 2000euroa. Sillä saakin varmaan ihan kohtalisen -80 luvun paketin? Moottoria voi sitten päivittää, jos tuulilasi on tullut jäädäkseen.
Esim. Hirvas (pituus noin 420) tuulilasivene ja siihen 60 heppanen jammu perään, niin mahtaisiko liikkua minnekkä? Kulkisiko se lähelle 35 solmua vai onko liian "tappopeli"? Eikös hirvas ole ihan laatuvene, siinä missä vator tai timola?
Timola ja vator ovat ainakin täälläpäin tunnettu vahvoista veneistään vaikka monella semmoista ei enää olekkaan.
Ehdotelkaa paketteja minulle.
PS. Tiedän senkin, että tuulilasivenettä on melkeimpä mahdoton saada myytyä eteenpäin, hyvä jos kukaan ottaa ilmatteeks nurkkiin.
Hyvää kesän jatketta...
Tuulilasivene
4
4283
Vastaukset
- JOKU TYYPPI
Osta vain tuulilasivene. Se on ihan hyvä valinta kun olet näköjään tietoinen kaikista veneen tuomista "ongelmatilanteista" ja tuolla budjetilla et saa kummoista pulpettivenettä (melkein samanlaisen mikä sinulla olikin), mutta tuulilasiveneitä ja monen moisia tietenkin vanhalla koneella. Niinkuin sanoit, moottoria voi päivittää, mutta kannattaako se, on toinen juttu. Sillä uuden/käytetyn koneen rahalla saa jo aika paljon sitä menovettä, mutta saattaa olla ehkä vain hiukan epävarmempi? Vanhasta moottorista (70-80 luvun) et saa käytännössä mitään jos myyt. Enskesänä voit ostaa veneesi käytetyn nelitahdin ja saat muutaman kymmenen litraa bensaa vanhasta koneesta.
Kyllä itsekkin ottaisin tuulilasiveneen mielummin kuin pulpettiveneen (jos olisin vielä nuori), mutta enää ei taida vetreys riittää.
Kannattaa katsoa sellainen vene, missä kuomu on edes jotenkin vedenpitävä. Venynyt kuomu on ärsyttävä ajossa #lepattaa vauhdissa#, mutta se käy vielä mainiosti satamapeitteenä. Ja siitä saat mahdollisia mittoja uuden kuomun tekoon...
Kysyit tuosta hirvas veneestä (minulla ollut sellainen). Se on minusta yksi parhaimpia sen ajan tuulilasiveneitä. Paljon hienompi, kuin esim. marino. Tuolla 60hp moottorilla on hirvas varmasti pirteä peli(itselläni oli 40 ja silläkin meni hyvin) ja ohi menee jo monista. Se sopii myös erityisen hyvin kaikenlaiseen vetoon (rengas, sukset) Ennemmin tulee vedettävälle paskat housuun kuin moottorista loppuu tehot :D (en yllytä)
"(ihanat kuppipenkit ja takana "sohva")" Muistan hyvin, kun itsellänikin oli samat ajatukset. Kylän ensimmäinen vene, missä on pehmustetut penkit ja takana sohva ja vielä niin isolla moottorilla varustettu.
Muista, että oma on päätöksesi vaikka joku nettiveneilijä tulisikin molaamaan sinua.
Eli tuulilasivene hyvä nuoremmille (halvalla hieno) miksei myös vanhemmille jos selkä ja polvet vielä kestävät :D
Oho, tulipas kirjoitettua.
Rauhallisia veneilyjä!!!!- JOKU TYYPPI
Eli on toki muitakin hyviä, ehkä parempia, kuin hirvas, mutta selvästi olit jo löytänyt jonkun paketin, joka sinua on kiinnostanut.
Ota myös huomioon, mistä lähdet venettäsi hakemaan.
Esim. Suomen toisella puolella voi olla vene, minkä haluaisit (2000euroa). Samanlainen vene löytyy lähempää, mutta siinä on penkinpäällyset huonot(1900euroa).
Osta lähempi ja rahaa jää uusiin penkinpäällysiinkin (mamma ompelee). Ja sitäpaitsi venettä on helpompi käydä vain kokeilemassa lähempää ja mahdollinen kauppojen peruminen on paljon helpompaa.
Eli järki käteen.
- venholia
No esim jos haluat nopean ja halvalla ja hyvän näköisen.
Napostella joku 50-70 heppainen. Hyvin kulkee ja eikä syö kauheasti
Finspeedit ja suht samaa koko luokkaa koneet.
Hirvas myös. Ehkä en itse ensimmäisenä ostais.
Ja onhan niitä paljon nettiveneessä yms pullollaa. mutta napostellan ostaisin itse jos tarvitsisin. liukuu hyvin jo nelikymppiselläkin. esim 80moottori niin n40 solmua helposti.- aiheen aloittaja
Kiitokset... Pitääpäs katsoa nettivenettä. Toivottavasti löytyy aika läheltä joku kiinnostava, koska yhteensuuntaan yli 100km alkaa olla jo maksimi, kun veneen ja moottorin laatuakaan ei tiedä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4761723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781497Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641338Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151299- 100905
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19856- 47804
Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65736Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7722Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15701