ennen kuin aloitan opettajaopinnot yliopistossa täällä suomessa joudun asumaan ulkomailla kanadassa, briteissä tai irlannissa pari vuotta, onko teilä hyviä vinkkejä miten kannattaisi käyttää hyväksi tämä aika, milaisia kursseja tai muita opintoja esim. kannattaisi suorittaa? kannattaa varmaan ainakin hakea sinne suomen yliopistoon jo siellä ulkomailla, kauanko paikkaansa voi lykätä jos onnistuu pääsemään sisään?
mitä tehdä ennen opekoulutusta?
reissaava opehalukas
9582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.avoinyliopisto.fi/
http://www.etaopisto.fi/kasvatus_ja_psykologia/esittely_kasvatus_.htm
http://www.akatemia.org/ned/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=42
tutkippas noita!
onko noi kaikki kurssit sitten oikeesti hyväksluettavissa kun oikeeseen yliopistoon asti pääsen? miten on tiedätkö pitääkö tuossa akatemiassa olla jonkin yliopiston kirjoilla? olen käsittänyt että niin on ainakin joissain tapauksissa kun netissä tekee kursseja ja täytyy olla jo jotain suoritettuna?
kuinka avoin yliopisto toimii nettihommana?
joten jatkappa siitä ihan itse
ja pitäähän tähän lisätä, että palattuasi ulkomailta, et suinkaan aloita "opekoulutusta". Ei sinne kävellä sisään, sinne haetaan eikä sisäänpääsy ole varmaa.
palstaa, niin siellä on satoja tyttöjä (ja poikia) joilla olisi kaikki edellytykset ollut kunnossa OKL:ään, mutta ei vain tärpännyt tällä kertaa.
OKL:iin hakee yli 2000 tyyppiä, ja niihin pääsee noin 60-90 sisään, että sisäänpääsy on todella tiukassa.
Mutta eihän se sitä tarkoita, etteikö sinne ikinä pääsisi. Jos asut 2 vuotta ulkomailla, mikset hakisi paikalliseen yliopistoon opiskelemaan? Teet vaikka educationista Bachelorin?
Ja jos sinulla on hyvä englannin kielitaito, kannattaa harkita Jyväskylän yliopiston JULIET- koulutusta, josta saa englanninkielisen luokanopettajan ja englannin alakoulun (ja sivuaineella yläkoulun) pätevyyden. Tosin Jyväskylä on OKL:stä ns. arvostetuin ja sinne on kaikkein vaiken päästä, ja tuohon JULIET-ohjelmaan on myös valintakokeet, mutta joka vuosi sinnekin pääsee nuoria, että tsemppiä vain!
Ja se vielä, että tuo tiedonhakujuttu on kyllä ihan totta, nyt reippaasti vain googlailemaan ja ottamaan itse selvää asioista. :)
jos teen "educationista bachelorin" niin mitä käytännössä hyödyn siitä? mitä se vastaa täkäläisessä yliopistossa?
se vastaa kasvatustieteen kandia ja voisit hakea jopa erillisvalinnassa, kunhan tutkintosi on muutettu Suomeen palattuasi vastaamaan suomalaista.
Kandissa olet tehnyt siis perus-ja aineopinnot kasvatustieteestä jo valmiiksi, POM- opintoja, harjoitteluita yms et tietenkään ole siellä tehnyt, mutta nuokin nopeuttaisivat.
Tutki eri vaihtoehtoja, esim. miten kouluttautua luokanopettajaksi Briteissä.
"ennen kuin aloitan opettajaopinnot yliopistossa täällä suomessa.."
öö.. täh? siis tiedätkö montako prosenttia pääsee sisään opettajankoulutuslaitokseen? ainakin jyväskylän luokanopekoulutukseen pääsee n. 5% hakijoista.. vai luokanopettajaksiko tarkoitit? taso on hyvin korkea. monet hakevat useita kertoja, eivätkä välttämättä sittenkään pääse. ei riitä että osaa soittaa pianoa ja tulee toimeen lasten kanssa. muutkin hakijat ovat motivoituneet, olleet vuosia ehkä jo kouluavustajina ja opiskelleen kasvatustieteen yliopisto-opintoja (no, niistä ei lisäpisteitä enää saakaan mut kuitenkin), ja täytyy olla tuuria, että kuuluu siihen 5% joukkoon. eli en pitäisi asiaa itsestäänselvyytenä.
en kyllä pitäisi minäkään itsestään selvyytenä. 7 vuotta hain ja pääsin lopulta, mutta meinasi välillä usko loppua. Tsemiä niille, jotka ekalla yrittämällä pääsevät.