Ollaan ehkä menossa mieheni kanssa usa:han viikoksi ja maahantulotarkastus mietityttää. Itse menen sinne työmatkalle ja mieheni tulisi mukaan lomailemaan. Itse osaan hyvin englantia, mutta mieheni aika huonosti.
Mitä tekevät maahantulotarkastuksessa jos ei pysty vastaamaan englanniksi kysymyksiin? Onko vaaraa että eivät päästä maahan ollenkaan jos kielitaito ei ole rittävä? Voinko minä vastata kysymyksiin mieheni puolesta?
Kiitos vastauksista!
kielitaito
8
1272
Vastaukset
voit vastata hyvin miehesi puolesta.menkää yhtä aikaa passin tarkastukseen.
- toimii.
Mentiin vaimon kanssa yhtä aikaa ja kun vaimoni on puheliasta sorttia, niin enpä saanut sanottua mitään.
Eipä siinä kyllä paljon kyseltykään.
- No problem.
Mutta onko sinulla itselläsi lupa-asiat OK? Jos olet siis työmatkalle menossa.
- ei tarvita
mitään lupia. Menisihän ne asiat hyvin mutkikkaiksi jos jokaiselle työmatkalle pitäisi viisumi hommata. Miksi kaikki suomalaiset tuntuvat pelkäävän maahantulomuodollisuuksia Amerikkaan? Ei siinä ole mitään pelättävää, ne ovat suomalaisten osalta yleensä vain muodollisuuksia jotka hoidetaan, ei siinä päätä pölkylle laiteta :).
- matkailija x
Aiemmin emme päässeet maahantulotarkastukseen yhdessä, kun olimme avopari. Avoparina kylläkn, muta kysivät vielä varmuuden vuoksi olemmeko naimisissa, kun meillä oli eri sukunimet.
- olemme
kyllä naimisissa mutta meillä on eri sukunimi. Voiko tulla jotain ongelmia, pitäisikö pystyä todistamaan että ollaan naimisissa?
Olen menossa yhteen konferenssin esittämään työasioita, en varsinaisesti tekemään töitä.. Eikö ihan passi riitä? Oltaisiin tosiaankin vain noin viikko siellä. - in Helsinki
olemme kirjoitti:
kyllä naimisissa mutta meillä on eri sukunimi. Voiko tulla jotain ongelmia, pitäisikö pystyä todistamaan että ollaan naimisissa?
Olen menossa yhteen konferenssin esittämään työasioita, en varsinaisesti tekemään töitä.. Eikö ihan passi riitä? Oltaisiin tosiaankin vain noin viikko siellä.to be sure.
- matkailija x
olemme kirjoitti:
kyllä naimisissa mutta meillä on eri sukunimi. Voiko tulla jotain ongelmia, pitäisikö pystyä todistamaan että ollaan naimisissa?
Olen menossa yhteen konferenssin esittämään työasioita, en varsinaisesti tekemään töitä.. Eikö ihan passi riitä? Oltaisiin tosiaankin vain noin viikko siellä....naimisissa oloaan, kysyivät sitä vain. Ovat kyllä ihan tottuneita siihen, että monet matkailijat eivät osaa englantia juuri nimeksikään. Normaalit kysymykset ovat onko loma-vai työmatka ja missä asuu (vaikka se tuleekin kirjoittaa siihen visa waiver-korttiin). Suurimmalta osalta ei varmaan kysytä tätä enempää. Itseltäni on joskuys kysytty ammattia ja jotain työhön liittyvää, vaikka kyseessä olikin työmatka. Yksinkertaisia kysymyksiä kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564111SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593229SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502413Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342305Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81134