Elikkäs, kaipailisin kunnollista tietoa naisen paikasta rauhanturvaajana. Olen selaillut netistä päiväkausia hyödyllistä tietoa eikä sitä oikein löydy mistään, joten ajattelin kysyä täältä, vaikka tunnelma täällä on jokseekin sovinistinen, eli en kaipaa heidän ns. " tosimiesten " alentavia ja halventavia kommentteja asiasta, jota he eivät vain suostu uppiniskaisuuttaan hyväksymään: maailma ei vain ole enää miesten.
Siispä: Varusmiespalvelu on käytävä, tämä selvä. Mutta tälläisetkin perusasiat ovat jääneet minulta vaille vastausta, kuten onko pituudella väliä? Hiukset lyhyeksi vai kiinni? Haittaako nyt jo pois merkitty rikosrekisteri? Yms...
Olisi loistavaa jos joku minua valaistuneempi voisi selventää asiaa. Kiitos jo etukäteen.
Hieman apua?
7
4025
Vastaukset
- ei asiaa yk-joukkoihin
Eli jos minkään sortin rikosrekisteriä löytyy (on se sitten pois merkitty tai ei), ei mitään mahdollisuuksia rauhanturvaajaksi. Tuo täysin ehdotonta.
Mutta muuten --> pituudella ei mitään väliä, eikä hiuksilla (naisten osalta). Varusmiespalvelusta käytävä vähintään 9kk (spol, lääk.mies), tai 12kk (aliupseerikoulu). Nykyään kai kyllä valmiusjoukoista pääsee 6 kuukaudellakin yk-joukkoihin? Tuosta en tiedä.- lisäystä edelliseen
Itseasiassa esim. pahoitepitelysyyte, rattijuopumus jne. "mitättömämmät" lainvastaisuudet taitavat estää joukkoihin pääsyn, tuosta rikosrekisteristä puhumattakaan..
Mitenkäs ylipäätään mahdollista, että neidin rikosrekisteri on pois pyyhitty??? Mistä kyse? - Mariiita.
lisäystä edelliseen kirjoitti:
Itseasiassa esim. pahoitepitelysyyte, rattijuopumus jne. "mitättömämmät" lainvastaisuudet taitavat estää joukkoihin pääsyn, tuosta rikosrekisteristä puhumattakaan..
Mitenkäs ylipäätään mahdollista, että neidin rikosrekisteri on pois pyyhitty??? Mistä kyse?Se ei ole tarpeellinen tieto. Kiitos kaikesta muusta.
- Hiude
lisäystä edelliseen kirjoitti:
Itseasiassa esim. pahoitepitelysyyte, rattijuopumus jne. "mitättömämmät" lainvastaisuudet taitavat estää joukkoihin pääsyn, tuosta rikosrekisteristä puhumattakaan..
Mitenkäs ylipäätään mahdollista, että neidin rikosrekisteri on pois pyyhitty??? Mistä kyse?Jos on merkintöjä alkoholin kanssa temppuilusta esim. juurikin rattijuopumus tai niinkin "vähäpätöinen" juttu kuin juoppoputkareissu niin ei ole tehtävään mitään asiaa. Ja tietenkin pahoinpitelyt oli siinä alkoholilla osuutta asiaan tai ei.
Mutta esim. yksi ylinopeussakko ei merkkaa vielä mitään ja tuollaiset sitten tulkitaan siellä erikseen. Jos on sellainen tilanne että kaksi hakijaa on tasatilanteessa ja toisella on merkintöjä niin puhtailla papereilla oleva valitaan varmemmin. - yks faitteri
Hiude kirjoitti:
Jos on merkintöjä alkoholin kanssa temppuilusta esim. juurikin rattijuopumus tai niinkin "vähäpätöinen" juttu kuin juoppoputkareissu niin ei ole tehtävään mitään asiaa. Ja tietenkin pahoinpitelyt oli siinä alkoholilla osuutta asiaan tai ei.
Mutta esim. yksi ylinopeussakko ei merkkaa vielä mitään ja tuollaiset sitten tulkitaan siellä erikseen. Jos on sellainen tilanne että kaksi hakijaa on tasatilanteessa ja toisella on merkintöjä niin puhtailla papereilla oleva valitaan varmemmin.saattaa vaikauttaa eri tavalla, esim. joku pankkiryöstö tai pahoinpitely varmasti estävät joukkoihin pääsyn.
omalla kohdallani ei haitannut, vaikka minut on 18 vuotiaana tuomittu liikennejuopumuksesta 60 päiväsakkoon ja ajokieltoon. Kerroin asiasta koulutuksen alussa tulevalle joukkueenjohtajalleni, joka sanoi että, olen siitä rangaistukseni saanut ja elänyt sen jälkeen rikkeettömästi, niin ei vaikuta. Kaksi rt-keikkaa olen heittänyt, toisella kerralla ei kyselty mitään. - suollat....
Hiude kirjoitti:
Jos on merkintöjä alkoholin kanssa temppuilusta esim. juurikin rattijuopumus tai niinkin "vähäpätöinen" juttu kuin juoppoputkareissu niin ei ole tehtävään mitään asiaa. Ja tietenkin pahoinpitelyt oli siinä alkoholilla osuutta asiaan tai ei.
Mutta esim. yksi ylinopeussakko ei merkkaa vielä mitään ja tuollaiset sitten tulkitaan siellä erikseen. Jos on sellainen tilanne että kaksi hakijaa on tasatilanteessa ja toisella on merkintöjä niin puhtailla papereilla oleva valitaan varmemmin.... noita juopumuspidätyksiä on kyllä useammallakin rt-hommissa olleella takanaan.
Ja siis tarkoitan jo ennen ensimmäistä reissua tai koulutukseen valintaa tapahtuneita juttuja. - ankkuri pohjaan
suollat.... kirjoitti:
... noita juopumuspidätyksiä on kyllä useammallakin rt-hommissa olleella takanaan.
Ja siis tarkoitan jo ennen ensimmäistä reissua tai koulutukseen valintaa tapahtuneita juttuja.Tuntuu että täällä kaikki puhuu potaskaa, jos ja kun lakia aletaan tarkastelemaan ja rt tehtäviin valittujen osalta tehdään jokaisesta tuse, siinä katsotaan pienet rikkeet mm.ylinopeus,rattijuopumus,näpistys tmv VIIDEN vuoden takaa eli käytännössä tuomiosta viisi vuotta yksi vuosi nuhteettomasti = KUUSI vuotta vanhenemisaika,(putkareissut KOLME vuotta) sekä törkeät töppäykset = 10 eli 11 VUOTTA mm.törkyratti,törkypahoinpitely, muussa tapauksessa jos saat ehdotonta tai ehdollista vaikkakin sakoiksi muutettuna,silloin ei ole asiaa rt hommiin seuraavaan 11 vuoteen. Ja tämä laki perustuu suppea/perusmuotoiseen turvallisuusselvitykseen jossa ei käytetä yli 10vuotta vanhempia merkintöjä,muussa tapauksessa lausunnon antaja itse syyllistyy rikokseen. Eli muistakaa tuo viisi ja kymmenen vuotta niin ei tule turhaan laitettua paperetita sisälle niksulaan ja kuormittaa sihteereiden työtaakkaa entisestään. Ja jos sattuu että putkassa on tullut käytyä vaikapa vuoden sisään papereiden jätöstä eikä sen jälkeen ole töppäillyt,on kuitenkin mahdollisuuden sinne päästä eikä tarvitse sitä kolmea vuotta odottaa että asia vanhenee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4024898Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1582814Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575912399- 361578
- 481554
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!461530- 861372
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei101105Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1571090MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim141032