Ison hauen uistelu

tietämätön1234

Minkälaisilla vaapuilla tulee 5kg:en haukia sisävesiltä. Nappaako hauet 11cm vaappuihin vai minkä kokoisiin ja mitä vaappuja suosittelet 5kg haukien nappaamiseen sisävesillä.

4

2758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalastamaan

      Järvihaukea...
      90- luvun alussa vetouistelin syksyisin 26 cm Nils Masterilla, siihen iski pienemmätkin hauet (1,5kg-). suurimmat kalat olivat 5-9 kiloisia. Ei vaapun tarvitse noin järeä toki olla, mutta uintisyvyys sattui sopivasti 4-5 metriin. Jostain syystä se suuri Nilsu lakkasi toimimasta. 14 cm (tai jotain sinnepäin) mittaisella sain yhden 8,5 kg:n kalan. Nykyisin suosikkiuistimeni ovat 00- kokoinen professsor ja Rapalan Super Shad Rap, jälkimmäisellä 12,6 kg:n hauki. Sanoisin, että 11 cm on ehdoton minimi vaapun mitaksi. Kesäkalastuksessa toki voi joutua käyttämään syvätakilaa tms., ja järeän vaapun käyttö voi olla vaikeaa. Kirkas lusikka voi kuitenkin antaa illuusion isommasta saaliskalasta. Hauki koittaa täyttää mahansa kerralla. Mielestäni luonnolliset värit kalastavat parhaiten.

      • sitähän

        voi lähteä joukko sieluiluun, ei kö liene suomen yleisin uistin


      • kalastamaan
        sitähän kirjoitti:

        voi lähteä joukko sieluiluun, ei kö liene suomen yleisin uistin

        Jos sulla on paremmat vieheet mielessä, voit vapaasti sivistää meitä "joukkosieluja". Miksikähän ne kyseiset uistimet on niin suosittuja..hmm. Emmää vaan ymmärrä.

        P.s. 13 cm:n karikkoon iski kuhaa uistellessa toissailtana kuusikiloinen "vahinkohauki"


    • vötkyjä

      saa vaikka millä jos kala on syönnillä.itse olen aina luottanut isoihin vaappuihin.rapalan vihreä-musta-keltainen on ylivoimainen ainakin omalla vuokravedellä ja on sillä tullut muiltakin vesiltä.syksyllä vedätin kuusamon pilkkiä ja sain sillä kolmikiloisia haukia.pilkillä siksi kun into kova ja vavasta meni kärki poikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      174
      6370
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1764
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1548
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1290
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      962
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      34
      905
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      874
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      829
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      231
      785
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      779
    Aihe