Missä syy

Kun sanotaan että entiset VL:t ovat katkeria, niin missähän se syy siihen katkeruuteen on?
8582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ne saatanalle hoitokokouksissa heitetyt saattavat ollakin. Tai, vl:t puhuvat näin.. Itse erosin ihan ite

Äänestä
  • täällä sanotaan heti katkeraksi jos kertoo kokemuksistaan (vaikka ei katkera olekaan). Katkeruuteenhan on aina joku aiheuttaja.

    Äänestä

niissä sanojissa. He eivät kestä sitä, että heidän uskonsa hylätään vääränä tai huonona. He ovat katkeria näille hylkääjillensä. On aika jännä juttu, että he ovat tuollaisen sanan omineet niin ahkeraan käyttöön. Mistäs muualta he sen olisivat keksineet, ellei omasta sisimmästänsä. Kenellä tulisi mieleen syyttää muita katkeriksi, jos ei katkeruus olisi hänelle itselleen tuttu tunne?

Äänestä
  • Ei syy todellakaan ole siinä.. Jokainen ihminen omat valintansa tekee, eivätkä kaikki uskonsa kieltäneet ole katkeria.. Jotkut voivat olla ja jokaisella omat syynsä: myös lestadiolaiset ovat tavallisia ihmisiä ja on voinut tulla pahojakin erehdyksiä itse kullakin tehtyä!

    Äänestä

  • lestadiolainen kirjoitti:

    Ei syy todellakaan ole siinä.. Jokainen ihminen omat valintansa tekee, eivätkä kaikki uskonsa kieltäneet ole katkeria.. Jotkut voivat olla ja jokaisella omat syynsä: myös lestadiolaiset ovat tavallisia ihmisiä ja on voinut tulla pahojakin erehdyksiä itse kullakin tehtyä!

    Jokohan Sinä olisit se kieltämisen asiantuntija, joka osaisi vasata tähän vanhaan juttuun:
    http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?q=%22min%E4+kiell%E4n+minua+uskomasta%22

    Äänestä

Lähtijä jos katkeroituu niin katkeroituu yksinkertaisesti siksi että kun silmät avautuu huomaa että häntä on kokoajan kusetettu 6-0 siksi alkaa vitu..aa, ja mitä vanhempana sitä enemmän.
Eli neuvoisin ottamaan loparit siinä 12-13 vuotiaana silloin oman identiteetin rakentamista ei tarvii kasata ihan kokonaan eli paljon helpompaa nuorena erota
Ite otin lopputilin 14vuotiaana ja hyvä niin

Äänestä

joskus ollut, mutta terapian avulla oon siitä päässyt. Katkeruutta on aiheuttanut se kohtelu.

Äänestä
  • Syitä on moniaki, ja yks niistä on naisten alistaminen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


katkeruuteen? kirjoitti:

Kun sanotaan että entiset VL:t ovat katkeria, niin missähän se syy siihen katkeruuteen on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu