Itä-Aasian tutkimus

euraasia

Ensi vuonna olisi tarkoitus hakea opiskelemaan Itä-Aasian tutkimusta pääaineena sinologia. Pääsykokeissa on viime vuosina testattu suomen kieliopin hallintaa. Itse en ole kovin hyvä kieliopissa, kannattaisiko alkaa petrata tuota jo syksyllä? Entä minkälaista opiskelu yleensä tuolla on ja mitä pääaineita teillä muilla on?

Itse hain tänä vuonna Tampereelle lukemaan historiaa. Jos pääsen sisään niin voisin Helsingissä sitten pitää historian sivuaineena. Entä kannattaisiko aloittaa kiinan opiskelu jo Tampereella? Entä mitä muuta voisin Tampereella opiskella, että se hyödyttäisi tulevaisuuden sinologian opintoja?

Kiitokset kaikista vinkeistä ja kokemuksista!

3

1080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • euraasia

      En päässyt historiaa lukemaan. Vaihtoehtoina ovat nyt päätoiminen työ avoin yliopisto tai päätoiminen opiskelu kansanopistossa (historiaa, sis avoimen opintoja) sivutoiminen työ.

      Kaipaan edelleen vinkkejä, kuinka päästä ensi vuonna Itä-Aasian tutkimukseen sisään.

    • Itseopiskeluonparas

      Pääsitkö kenties jo sisään? Mulla ei ole muuta vinkkiä, kuin kielten opiskelu onnistuu myös ominpäin.

    • 15+8

      Niin onnistuu, mutta yliopistoon vaadittavia pisteitä siten ei saa. Tosin itseopiskelun jälkeen on helpompaa osallistua opetukseen, mutta eivät ne pisteet silti ilmaiseksi tule, vaaditaan läsnäoloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe