Sain uuden jääkaapin 3 viikkoa sitten asuntooni. Minua ihmetyttää jääkaapin lämpötila. Säätömahdollisuus on 1-6. Jääkaappi täytyy olla 6:lla, jotta maito jääkaapin ovessa on joten kuten juomakelpoista eli tarpeeksi kylmää. Kompressorin ollessa pysähdyksissä maito ehtii lämmetä liikaa. Asun yksin, joten jääkaapin ovea ei auota jatkuvasti. Maitopurkit eivät sovi hyllylle, jossa tuntuu olevan vähän viileämpää. Entisessä 27 v. vanhassa jääkaapissani kylmyys oli sopiva, vaikka säätö oli 3:ssa. Onko uudet kaapit näin tehottomia vai pitäiskö hommata huoltomies?
Helkama-jääkaappi
14
19966
Vastaukset
- TT-Citikka
Pystyykös hyllyjärjestystä jääkaapissa ollenkaan muuttelemaan? Näes vois tehdä yhdestä hyllyvälistä niin korkean, että maitopurkki mahtuisi sinne. Ovihyllyt tahtovat olla hiukkasen lämpimiä.
- maitotyttö
Jos säilyttäisin maitopurkkeja alimmalla hyllyllä (joka on ohjekirjan mukaan viilein), sen lisäksi käytössä olisi vain lämpimin ylähylly, kun keskihylly pitäisi poistaa.
Hommasin lämpömittarin. Saa nähdä, miten käy kun ilmat lämpenevät.. - HELKAMA.....
Olet todella tomppeli.
- TT-Citikka
HELKAMA..... kirjoitti:
Olet todella tomppeli.
En kyllä edusta mitään kodinkonemerkkiä... onneksi tuollainen nimittely osuu nimittelijän omaan nilkkaan...
- HELKAMA...
TT-Citikka kirjoitti:
En kyllä edusta mitään kodinkonemerkkiä... onneksi tuollainen nimittely osuu nimittelijän omaan nilkkaan...
Miksi annat tuollaisia ohjeita täällä. On aivan typerää puhua hyllyjärjestyksestä jos jääkaappi on täysillä eli kutosella ja ei viilene.
- TT-Citikka
HELKAMA... kirjoitti:
Miksi annat tuollaisia ohjeita täällä. On aivan typerää puhua hyllyjärjestyksestä jos jääkaappi on täysillä eli kutosella ja ei viilene.
Saa sitä ihmetellä, mutta senkin voi tehdä asiallisesti ilman nimittelyjä. Jos neuvo on huono, niin eiköhän kysyjä osaa jättää sen omaan arvoonsa ilman alatyylisiä ilmaisujakin. Tai kysyjää voi opastaa asiallisestikin.
Jääkaapeissa ovilokerot ovat usein kesäkuumilla aika lämpimiä. Meidän mökin kaasujääkaapissa saattaa olla 12 lämmintä, vaikka hyllyillä on samaan aikaan 4-5 astetta. Kai se sama ilmiö on helposti myös sähköjääkaapeissakin? Tiedä häntä. - Anonyymi
Helkamassa hyllytilat ovat täysin noviisit järjestelyn kannalta. Verrattuna entiseen Roosenwell fyysisesti samnkokoiseen jääkaappiin. Helkaman oven paksu olemus lokeroiden ansiosta vie jääkaapin sisä hyllytilasta LEIJONAN OSAN !! Siis hyllyille ei voi laittaa ruoka tuotteita, kuin murto-osan muihin jääkaappi merkkeihin nähden. KOSKA OVI EI SOPISI ENSINKÄÄN KIINNI !!
Kumma ettei oven lylly ja lokero järjestelyä ole tehty JÄÄKAAPIN ULKOTILAAN PÄIN !! Keittiössä kyllä tilaa ovelle olisi, mutta nyt oven hyllyjärjestely valmistajan taholta vie sisä hyllytilaa vähintään 25-30 % Helkama jääkaapin suunnittelu on täysin 100 % :sti suunniteltu perseellä ei yläpään aivoilla kuten tavallisesti ja asiaan KUULUU !!
KAIKENLAISIA PASKA TUOTTEITA !! sitä vielä nykyaikan kehitellään JA VIELÄ MYYNTIIN LAITETAAN !! - Anonyymi
HELKAMA..... kirjoitti:
Olet todella tomppeli.
Ai tomppeli !! minun edessä et pystyssä pysyisi viittä sekunttia pidempään !! Kumartuisin ja kysyisin sitten . . . . KUKAS SE TOMPPELI NYT ON ??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helkamassa hyllytilat ovat täysin noviisit järjestelyn kannalta. Verrattuna entiseen Roosenwell fyysisesti samnkokoiseen jääkaappiin. Helkaman oven paksu olemus lokeroiden ansiosta vie jääkaapin sisä hyllytilasta LEIJONAN OSAN !! Siis hyllyille ei voi laittaa ruoka tuotteita, kuin murto-osan muihin jääkaappi merkkeihin nähden. KOSKA OVI EI SOPISI ENSINKÄÄN KIINNI !!
Kumma ettei oven lylly ja lokero järjestelyä ole tehty JÄÄKAAPIN ULKOTILAAN PÄIN !! Keittiössä kyllä tilaa ovelle olisi, mutta nyt oven hyllyjärjestely valmistajan taholta vie sisä hyllytilaa vähintään 25-30 % Helkama jääkaapin suunnittelu on täysin 100 % :sti suunniteltu perseellä ei yläpään aivoilla kuten tavallisesti ja asiaan KUULUU !!
KAIKENLAISIA PASKA TUOTTEITA !! sitä vielä nykyaikan kehitellään JA VIELÄ MYYNTIIN LAITETAAN !!Samaa mieltä. Rosenlev oli hyvä, palveli yli 20 vuotta hyvin. Helkama todella huonompi, vähän tilaa ja muutenkin. Olen pettynyt, samaan hintaan olisi ollut parempiakin, mutta jostain syystä tämä tuotiin.
- siinä syy.
Tutkimuksen mukaan Forssa on suomen vihaisin kaupunki,pilapiirtäjän näkemys seudusta on "helvetin tulirotko".Ihmekös ettei maito säily täkäläisissä kaapeissa.
- HELKAMA...
Kirjoitin juuri varoituksen helkama jenkkikaapista ja nyt kerrot, että myös jääkaapeissa on vikaa.
Älkää ihmiset ostako helkama merkkiä enää.
Jenkkikaapissamme oli ongelmana se, että hurisi kuin lentokone olisi koko ajan lentänyt pilvien päällä. Otimme yhteyttä helkaman forssan pisteeseen ja joku pällikkö totesi, että se ominaisuus kuuluu heidän jenkkikaappeihin.
Uskon, että jääkaappisi on myös susi ja ei missään tapauksessa kuulu olla koko ajan kuutosella. Ostimme Electrolux jääkaapin ja säätö on kolmosella.- tauno2
ovat enemmän tai vähemmän hanurista, syytä tähän en tiedä. Meillä on Helkama "vain pakki puuttuu"-jääkaappi, ja viimeisen vuoden sisällä termari vaihdettu kahteen otteeseen.
Alkuperäiselle kyselijälle: soita kodinkonehuoltoon ja kutsu käymään, veikkaan että jos kuulevat helkama ja ongelmia jääkaapin kanssa, he jo arvaavat syyn... - Termostaatti ja pakki puuttuu
tauno2 kirjoitti:
ovat enemmän tai vähemmän hanurista, syytä tähän en tiedä. Meillä on Helkama "vain pakki puuttuu"-jääkaappi, ja viimeisen vuoden sisällä termari vaihdettu kahteen otteeseen.
Alkuperäiselle kyselijälle: soita kodinkonehuoltoon ja kutsu käymään, veikkaan että jos kuulevat helkama ja ongelmia jääkaapin kanssa, he jo arvaavat syyn...Enpä ostaisi mokomaa, jos olisin kaappia hankkimassa. 6 vuotta vanha laite, josta termostaatti lakkasi toimimasta. Sitä kun pari päivää rassasi ja väänteli, niin alkoihan se toimimaan mutta säätö on jotain ihan muuta kuin tasaista. Ihmetyttää, kuinka noin yksinkertaisen osan voi suunnitella noin epävarmaksi. Muutenkin koko vehje on kun juosten kustu,esim. kun avaa kuoren mm. kaikki muoviset osat leviävät murusiksi vaikka yrittää käsitellä varoen. Varsinkin virtakytkin on vaarallisen heppoinen ja kiinni olemattomalla muovikielekkeellä. 100 e lisää tuon hintaan niin saa jo jääkaapinkin.
- maitotyttö
Termostaatti ja pakki puuttuu kirjoitti:
Enpä ostaisi mokomaa, jos olisin kaappia hankkimassa. 6 vuotta vanha laite, josta termostaatti lakkasi toimimasta. Sitä kun pari päivää rassasi ja väänteli, niin alkoihan se toimimaan mutta säätö on jotain ihan muuta kuin tasaista. Ihmetyttää, kuinka noin yksinkertaisen osan voi suunnitella noin epävarmaksi. Muutenkin koko vehje on kun juosten kustu,esim. kun avaa kuoren mm. kaikki muoviset osat leviävät murusiksi vaikka yrittää käsitellä varoen. Varsinkin virtakytkin on vaarallisen heppoinen ja kiinni olemattomalla muovikielekkeellä. 100 e lisää tuon hintaan niin saa jo jääkaapinkin.
Sökö näyttää olevan minunkin jääkaappini. Onneksi on vuokra-asunto, joten en omista tuota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979