Turun demarit

Turun demarit ajavat nyt voimalla jätekuljetusten kunnallistamista. Hinnat tulevat aivan varmasti nousemaan lähes piiloveron tasolle (vertaa Turku Energia!) ja palvelu ei taatusti parane.
8323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tällä hetkellä tämä kuntien yhteinen toimia on kuitenkin selvästi halvempi kuin nämä yksityiset kilpailijat. Tietysti tilanne muuttuu, kun kaikki on kuntien monopolissa.

Äänestä

Jätekuljetukset kasvavat Turussa parin vuoden kuluttua 32 rekalla paskaa päivässä, kun Uusi Hieno Kakolan puhdistamo pääsee käyntiin. Bisnestä sekin.

Äänestä

Tampereella on kunnan alueittain kilpailuttama järjestelmä. Hinta on noin puolet Turussa yksityisten maksamista hinnoista. Myös Turussa esim. Akseli kiinteistöpalvelut (=Varissuon huolto) on kilpailuttanut laajan kokonaisuuden ja on päässyt Tampereen hintoihin. Sama koskee opiskelija-asuntoja Turussa. Esimerkit osoittavat, että alueellinen kilpailuttaminen kaupungin toimesta on todella paljon edullisempi ratkaisu. (Myös niille, jotka tätä hirmuista "sosialisointia" vastustavat.)

Kun yrittäjien määrää tarkastelee, niin Turussa koko jätteenkuljetusmarkkinoita hallitsevat L&T, Sita ja V-S jätehuolto. Tampereella on parikymmentä jätefirmaa, joista yksi on 13 pienyhtiön perustama yhteenliittymä.

Ei tarvitse olla demari ymmärtääkseen mitä jäteasiassa kannattaa Turussa tehdä. Ainoa homma näyttää olevan, että vastakkaista propagandaa ja jopa väärää tietoa syydetään joka tuutista.

Yhtenä indikaattorina voidaan pitää yksityisetn jäteyhtiöiden näkemystä - ne kaikki kannattavat kiivaasti nykysysteemin jatkamista. Mikäpä yhtiö kannattaisi järjestelmää, jossa heidän tulonsa voivat jopa puolittua?

Jätekuljetusten kilpailuttaminen ei ole mikään puoluehanke. Se on ihan raakaa matematiikkaa, jossa edullisuus ratkaisee.

Äänestä
  • edes Turun energiahinnoissa, vaan jopa omakotiyhdistysten puheenjohtaja (SDP) oli valitsemassa kalleinta vaihtoehtoa eli Turku energiaa. Samoin tulee ilmeisesti käymään jätekuljetushinnoissakin, jos demarit saavat sosialisointitahtonsa läpi. On se sellaista touhua se Turun sosialidemokratia, jostra omakotiasukkaat kärsivät eniten!

    Äänestä

  • edullisuus kirjoitti:

    edes Turun energiahinnoissa, vaan jopa omakotiyhdistysten puheenjohtaja (SDP) oli valitsemassa kalleinta vaihtoehtoa eli Turku energiaa. Samoin tulee ilmeisesti käymään jätekuljetushinnoissakin, jos demarit saavat sosialisointitahtonsa läpi. On se sellaista touhua se Turun sosialidemokratia, jostra omakotiasukkaat kärsivät eniten!

    Omakotiasukas osaa itse päättää, ottaako Turku energialta vai kilpiluttaako kyseisen firman?? Noin tyhmää omakotiasukasta en vielä, ole kuullut olevankaan.

    Äänestä

  • Etks? kirjoitti:

    Omakotiasukas osaa itse päättää, ottaako Turku energialta vai kilpiluttaako kyseisen firman?? Noin tyhmää omakotiasukasta en vielä, ole kuullut olevankaan.

    kun vielä kehtaavat kehua saavutuksillaan. Totta on etteivät kaikki omakotiasujat todellakaan ymmärrä sekavia sähköasioita ja kaikki eivät edes viitsi tutkia. Uskovat vain demaripuheisiin sokeasti.

    Äänestä

  • sopimuksen tekijät kirjoitti:

    kun vielä kehtaavat kehua saavutuksillaan. Totta on etteivät kaikki omakotiasujat todellakaan ymmärrä sekavia sähköasioita ja kaikki eivät edes viitsi tutkia. Uskovat vain demaripuheisiin sokeasti.

    Ne niin vanhoja taatija jo, ettei ne ymmärrä mitään asian päälle??

    Äänestä

  • Onks. kirjoitti:

    Ne niin vanhoja taatija jo, ettei ne ymmärrä mitään asian päälle??

    mutta nyt kun kunnallisvaalit lähestyvät, niin nämä "piiloverottajat" pitää yksinkertaisesti vain nimetä ja pudottaa pois asioitamnme hoitamasta. Olipa se sitten taitamattomuutta tai tarkoituksellisuutta. Näinhän putosivat eduskunnastakin Virpa Puisto ja se Perho, mikä lie turhake sekin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja jätteet kirjoitti:

Turun demarit ajavat nyt voimalla jätekuljetusten kunnallistamista. Hinnat tulevat aivan varmasti nousemaan lähes piiloveron tasolle (vertaa Turku Energia!) ja palvelu ei taatusti parane.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu