haluaisin luovuttaa munasoluja

Hei!

Olen jo kerran käynyt munasolunluovutus-prosessin läpi ja munasoluja tuli silloin runsaasti ja hyvänlaatuisia jäi pakkaseen aimo annos. Olen ehkäisystä huolimatta saanut 2 lasta, että kuvittelisin olevani aika hedelmällinen tapaus..

Haluaisin edelleen luovuttaa munasoluja, mutta koska uusi laki tulee voimaan 1.9. ja tuleva lapsi saisi 18vuotta täytettyään selvittää alkuperänsä, niin haluaisin löytää sellaisen pariskunnan joka ei aio kertoa lapselleen alkuperää (ellei terveydellisistä syistä ole kerrottava).

Onko tämä liian arveluttavaa vai voinko etsiä tälläisillä ehdoilla tulevan munasolun saajan?
7697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitäs jos luovuttaisit ns. omana luovuttajana eli etsisit sopivan pariskunnan ja sopisitte keskenään asiasta. Me esim. olisimme kovin halukkaita tulemaan vastaanottajapariksi!!!

Äänestä
  • Niin, onhan sekin toki mahdollista. Asun itse Helsingissä, että mieluiten toivoisin tietenkin hoidot tänne Helsinkiin.

    Äänestä

  • kahden lapsen äiti kirjoitti:

    Niin, onhan sekin toki mahdollista. Asun itse Helsingissä, että mieluiten toivoisin tietenkin hoidot tänne Helsinkiin.

    Me olemme HKI:n Väestöliitolla jonossa joten onnistuu hyvin. Klinikalla on parhaillaan kesätauko, mutta elokuussa voisimme jatkaa asian tiimoilta. Luon nimettömän mailiosoitteen vielä tänään ja laitan sen tälle palstalle niin voimme jatkaa jutustelua sen kautta! Ok?

    Äänestä

Hei!

Olen pohtinut itse munasolujen hankkimistä, mutta meillä ei yksityisellä niitä ole.
On siis etsittävä itse.
Kyselin jopa ulkomailta, mutta sinne on mentävä paikan päälle alusta loppuun asti. Eli monta viikkoa saatta mennä eikä se todellakaan onnistu.

Tietän, että se on nyt typerä kysymys, mutta minua kiinostaa minkalaiset summat on tässä tapauksessa kysessä?

Luin joskus että joku pariskuntaa maksoi luovuttajalle n. 800e . Onko summat millaisia muilla?

Ja joutuuko sit itse maksamaan myös klinikanmaksut toisen puolesta tai hoitaako ne klinikka itse?

Minäkin mielelläni ottaisin munasolut ja olisin itse lapselle se oikea äiti. En ottais yhdeyttä munasolun luovuttajaan jos hän ei itse sitä haluaa.

Äänestä

Hei!
Tässä sähköpostiosoite jonka kautta ilmoitan sinulle nimellisen mailiosoitteeni. Kirjoittelemisiin

[email protected]

Äänestä

Luovutin itse aikaisemmin norjalaiselle pariskunnalle ja he maksoivat minulle klinikan kautta klinikan määrittelemän kulukorvauksen 505euroa (ja sitten vähän extraa koska saivat tosiaan 19alkiota pakkaseen 27hyvänlaatuisesta munasolusta ja olivat erittäin tyytyväisiä siihen tulokseen..).

Olimme yksityisellä klinikalla jossa kaikki palvelu oli ensiluokkaista ja kaikki lääkitykset ja lääkärikäynnit erittäin täsmällisiä.

Itselleni ei tullut muita kuluja kun lastenhoitokulut klinikkakäynneiltä ja toimenpidepäivästä matkakulut. Ostin yhden lääkkeen itse kun en olisi muuten sitä ehtinyt saada ja särkylääkkeet maksoin itse joita tarvin toimenpiteen jälkeen.

Äänestä
  • mä olen luovuttanut 3 kertaa munasoluja ja kaikista on syntynyt lapsi.munasoluja oli kait tullut joka kerta 10 puolellensa ja ne melkein kaikki toimi...nyt itse olen raskaana...pitääpä kysyä fertinovalta että voinko vielä luovuttaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kahden lapsen äiti kirjoitti:

Hei!

Olen jo kerran käynyt munasolunluovutus-prosessin läpi ja munasoluja tuli silloin runsaasti ja hyvänlaatuisia jäi pakkaseen aimo annos. Olen ehkäisystä huolimatta saanut 2 lasta, että kuvittelisin olevani aika hedelmällinen tapaus..

Haluaisin edelleen luovuttaa munasoluja, mutta koska uusi laki tulee voimaan 1.9. ja tuleva lapsi saisi 18vuotta täytettyään selvittää alkuperänsä, niin haluaisin löytää sellaisen pariskunnan joka ei aio kertoa lapselleen alkuperää (ellei terveydellisistä syistä ole kerrottava).

Onko tämä liian arveluttavaa vai voinko etsiä tälläisillä ehdoilla tulevan munasolun saajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu