Pitääkö auto muka muutoskatsastaa jos rekisteriotteeseen on merkitty vaihtoehtoiseksi rengaskooksi 205/40R16 ja autossa on 195/45R16 renkaat ja alkuperäinen koko on 185/60R14? Näin katsastusmies ainakin väitti vaikka ite olin kyllä vähän eri mieltä.
Pitääkö muutoskatsastaa?
Mie vaan
62134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No ei helvetissä. Tuohan on todella lähellä otteessa mainittua ja vielä 'asiallisempaan' suuntaan, mitä tulee rengasleveyteen ja -suhteeseen. Ero alkuperäiskumiin 185/60R14 on vain 0,7% kierroksella. Kysys vielä 'vanhemmalta' katsastusmieheltä. ;)
10 §
Vanteiden ja renkaiden muutokset
1. Autoon asennettavat vanteet eivät saa merkittävästi lisätä pyöränlaakereihin tai ohjauslaitteisiin kohdistuvia rasituksia verrattuna auton alkuperäisiin vanteisiin. Vanteiden on asennusmitoiltaan oltava pyörännapaan sopivat. Vanteita, joissa on soikeat, eri jakoympyröille sopivat pultinreiät, ei saa käyttää. Vanteiden tulee olla auton akselimassalle ja teholle sopivat.
2. Auto on muutoskatsastettava, jos:
a) vanteen nimellishalkaisija poikkeaa alkuperäisestä yli 26 mm; tai
b) renkaan leveys poikkeaa alkuperäisestä yli 30 mm.
3. Jos pyöräkokoa suurennetaan, on nopeusmittarin näyttämä tarvittaessa korjattava.
4. Auton raideväliä ei saa muuttaa käyttämällä pyörännavan ja vanteen väliin asennettavia välirenkaita.
Jos siihen on tehty muutoskatsastus aikoinaan 205/40R16 renkailla jotka on siis muutoskatsastuksessa hyväksytty autoosi pitää 16 tuumasena olla sitten tuo 205/40 rengastus. Tuota 195/45R16 kokoa ei ole merkitty otteeseen eli sitä verrataan taas alkuperäseen kokoon joka on 14 tuumaa eikä halkaisijaa saa muuttaa kun tuuman ilman muutoskatsatusta. Eli vituiks män...
Noinhan se varmaan menee vaikka eihän tuossa mitään järkeä ole mutta eihän noita pykäliä järjen kanssa tehdäkkään. Ihmetyttää vaan kun viime vuonna autoa ei tarvinnut muutoskatsastaa noilla renkailla ;) ja sen lisäksi auto oli vielä liian kovaääninen mutta viime vuonna ei ollut vaikka ihan yhtä kovaääninen se oli silloinkin :D luulisi että noissakin asioissa olisi samat säännöt kaikille mutta näköjään ei oo (viime vuonna auto oli vielä edellisellä omistajalla)
muutoskatsastaa jos kerran niin laki sanoo.. muuten voi tulla ikävä yllätys kolaritilanteessa vakuutusyhtiön suunnasta kun ei korvausta tipu
Menee ehkä pilkunnussimiseksi mutta "Auto on muutoskatsastettava, jos:
a) vanteen nimellishalkaisija poikkeaa alkuperäisestä yli 26 mm; tai
b) renkaan leveys poikkeaa alkuperäisestä yli 30 mm."
Tuon mukaanhan autoa ei tarvitsisi muutoskatsastaa, vanteen kokohan kyllä poikkeaa alkuperäisestä yli 26mm mutta autohan on jo muutoskatsastettu 16 tuuman vanteilla eikä tuossa a) kohdassa puhuta mitään renkaan koosta, pelkästään vanteen ;)