RV 29+6 = 32 ?

Laskettiin tässä raskausviikkoja ja pohdiskeltiin niihin kuuluvia oireita.

Laskettu aika laskettiin ensin menkkojen mukaan ja myöhemmin sitä korjattiin ultraäänen jälkeen 2-3viikkoa myöhemmäksi.
Nyt kuitenkin oireilut ovat menneet kokoajan sen muutaman viikon verran edellä.

Joten kysymys kuuluukin, onko mahdollista että lapsi olisi kehittynyt alkuun hieman jäljessä ja uusi laskettu aika onkin väärä?
41363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meilläki laskettua aikaa siirrettiin vähän yli viikolla eteenpäin ultrassa,otettiin muistaakseni 7 viikolla jolloin sikiö oli pienenmpi mitä kuuluisi olla ja toinen ultra jossa varmistettiin laskettu aika 16 viikolla,sekin näytti että lsakettu aika on tuo myöhempi.No poika sitten syntyi 3 ja puoli viikkoa etuajassa,uskon että oikea laskettuaika olisi ollut se menkkojen mukaan,siis se aikaisempi,koska poika oli niin "valmis" kun syntyi,niin kooltaan kuin muutenkin.Samaa mieltä olivat myös hoitohenkilökunta:) Nyt poika siis 7viikkoa:)

Äänestä
  • Sikiön ikä ultrassa lasketaan lapsen koon mukaan ja varsinkin alkuraskaudesta jokainen terve sikiö kasvaa samaa vauhtia. Lapsi on normaaliaikainen kun raskaus on kestänyt 38-42viikkoa. LA on kun raskaus on kestänyt 40viikkoa, näinollen lapsesi syntyi VAIN viikon "etuajassa", mutta ei silti ollut enää keskonen. Loppuajasta raskautta lapset kasvavat jo eritahtiin (tästä johtuu että lapset syntyessään ovat erikokosia). Kerropahan vielä että minkä kokoinen lapsesi oli syntyessään!

    Ap:lle: otathan huomioon että raskausoireet ovat todellakin yksilöllisiä. Toisille esim. pahoinvointa alkaa heti kun menkat on myöhäs, toisille n. viikolla 5-7, toisille taas ei koskaan.

    Toisilla alkaa alavatsakivut oviksesta ja jatkuvat ties kuinka monta viikkoa (näin itselläni), toisilla siinä vaiheessa kun menkkojen pitäisi alkaa, kolmansilla ei ole ollenkaan.

    oireet joita kaikennäköisissä lippusissa ja lappusissa lukee ovat vain suuntaa antavat, mutta kaikki on niin yksilöllistä. Ultrassa katsotaan että minkä kokoinen sikiö on milläkin viikolla.

    Äänestä

sikiö ei voi kehittyä hitaammin kuin pitäisi, mutta raskaus on voinut alkaa oletettua myöhemmin. Jos viikkoja on menkkojen mukaan laskettu olevan esim. 8 0, niin sikiöhän on todellisuudessa vain 6 viikon ikäinen. Ja tämäkin voi menkkojen mukaan laskettaessa olla virheellinen, sillä kaikesta huolimatta, ovis ei läheskään aina tapahdu 14vrk ennen menkkojen alkua (ts. voi olla parikin viikko ennen tai jälkeen).

Mitkä oireet sinulla kulkevat "jäljessä"???

Äänestä
  • Lapsemme syntyi siis viikolla 36 3,ja pituutta oli 50cm ja painoakin yli kolme kiloa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


isomasu kirjoitti:

Laskettiin tässä raskausviikkoja ja pohdiskeltiin niihin kuuluvia oireita.

Laskettu aika laskettiin ensin menkkojen mukaan ja myöhemmin sitä korjattiin ultraäänen jälkeen 2-3viikkoa myöhemmäksi.
Nyt kuitenkin oireilut ovat menneet kokoajan sen muutaman viikon verran edellä.

Joten kysymys kuuluukin, onko mahdollista että lapsi olisi kehittynyt alkuun hieman jäljessä ja uusi laskettu aika onkin väärä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu