Auttaisiko isohkoon vesilaskuun vanhan vessanpytyn vesisäiliöön asetettavat kivet ;) yms, uppoavat esineet jotka vievät tilavuutta vedeltä??.. Muut konstit on kokeiltu!
PS:Se säiliö on melko iso!
Vedenkulutus ja vanhat pytyt..
6
2463
Vastaukset
- mutta ei paljoa....
Haloo! Mitäpä itse ovelasti päättelemällä veikkaisit? Voin antaa vihjeen: tottakai se vähän veden kulutukseen vaikuttaa, kun wc:n huuhteluun kuluu joka kerta painojen tilavuuden verran vähemmän vettä. Joskaan vaikutus ei ole niin suuri kuin haluaisit.
"Muut konstit on kokeiltu!"
Enemmän vaikuttaa ne "muut konstit". Esim. 3min suihku kerran päivässä 3x10min suihkun sijaan, suihkun sulkeminen saippuoinnin ajaksi, lavuaarin hanan sulkeminen hampaiden pesun ja käsien saippuoinnin ajaksi, astioiden tiskaaminen koneella käsin tiskaamisen sijaan, mahdollisten vanhojen kaksiotehanojen vaihtaminen uudempiin yksiotehanoihin, korjaamalla mahdolliset vuotavat hanat, paineenalennusventtiilin asentaminen jos paine verkossa on korkea yms. Nämä kaikki keinot ilmeisesti on kokeiltu, kun kerran "Muut konstit on kokeiltu!"?
Ja lisäksi sinulta jäi kertomatta: kuinka suuri on "isohko vesilasku"? Kulutus kuutioina kuukaudessa/vuodessa? Kuinka paljon käyttäjiä? Lapsia? Myös heille opetettu kuinka vettä käytetään säästeliäästi?
"PS:Se säiliö on melko iso!"
Kuinkahan iso se "melko iso" säiliö mahtaneekaan olla? Tuollaisten "melko iso" ja "isohko" -ilmaisujen, sekä muidenkin puuttelisten tietojen (esim. kulutustottumukset) avulla on vaikea ulkopuolisen ruveta arvioimaan kuinka paljon jokin yksittäinen toimenpide auttaa "isohkoon vesilaskuun". - Kiviä
Meillä on tiilipala säiliössä viehän se n 1lt tilavuudesta pois raja tulee vastaan tietenkin jossain vaiheessa.Suositus osta suomalainen 2 säiliöllinen pytty pääasia ettet osta halpapönttöä.9 l vanhan idon säiliö on nykyään kaksoishuuhtelu 3l- 6l.
- kek773
Tuntuu olevan niin että haukutaan halpapönttöjä halpuuden takia, vaikka kokemusta ei olekaan. Eihän se pöntön merkistä (välttämättä) ole kiinni mitkä venttiilit siellä sisällä on. Harvemmin itse pönttöön tulee vikaa, varsinkaan sellaista jonka voi varaosilla korjata, oli kyseessä sitten IDO tai joku itä-eurooppalainen pönttö. Kyllä ne ovat säiliön pohja- ja täyttöventtiilit jotka pöntössä vikaantuvat, jos ylipäätään mitään vikaantuu. Jos venttiilit sattuvat olemaan sellaista mallia, joihin varaosia ei ole saatavilla, ei mikään estä vaihtamasta koko venttiiliä uuteen eri merkkiseen. Ei venttiilin hajoamisen takia tarvitse koko pönttöä vaihtaa. Varsinkin täyttöventtiilin paikalle sopii mikä tahansa täyttöventtiili. Pohjaventtiilin vaihdon kanssa eri merkkiseen tosin voi tulla ongelmia käyttövivun/painikkeen erilaisen muodon takia, jolloin se ei välttämättä eri merkkiseen vaihdettaessa enää sovi säiliön kannessa olevaan aukkoon.
Itse hankin mökille K-Raudasta 99e:n Sirius-pöntön, jossa sisällä muutaman muunkin valmistajan käyttämät venttiilit. Yllätykseksi samassa paikasta josta pöntön ostin, oli myynnissä myös kokonaisia täyttö- ja pohjaventtiileitä kyseiseen pönttöön ja ostinkin heti varastoon yhdet huimaan 11,90e:n ja 22,90e:n hintaan (vrt. IDO täydellinen täyttöventtiili 43e). Eli vaikka täyttöventtiili tuosta hajoaisi vaikka joka vuosi, niin olen vielä 15 vuodenkin kuluttua voitolla verrattuna että olisin suoraan hankkinut 300e:n IDOn (joka voi aivan yhtä hyvin hajota kun halpapönttökin).
- kymmenien
vuosien aikana, jos meinaat säästää vesilaskusta uuden pytyn ja asennuksen hinnan.
Parempi säätää punttuasi niin, että sinne ei nouse vesipinta niin korkealle. Siellä voi säädellä litramäärää haluamaansa tasoon ei sinne mitään kivikasaa kannata tehdä.- Kiviä
Kyllä mielestäni muutkin arvot vaikuttavat kuin nettosäästö Uudet pöntöt ovat paljon sirompia.Uus on aina uus verrattuna esim meidän 2 kpl 50v vahhaan systeemiin tosin niihin saa varaosat täysin vielä.Mitä ei esim daniaan saa, lienee ollu olemassakaan kuin idot tuli.
- esko
Auttaa, mutta onhan viemärisi viettokaltevuus riittävä. Kun käyttää vähemmän vettä, jää paskaa helposti putkelle ja putki voi tukkeutua. Jos itse joudut aukaisun maksamaan, niin selvitä putken viettokaltevuus. Jos se 1% tai suurempi, niin yleensä ei tule ongelmia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1205699- 292080
- 1771912
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.651080Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101063Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24977- 73957
Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24882Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12745