VERIKORVA

haluaisin tietää minkälainen on verikorva ja mistä se johtuu? epäilen että kaverini koiralla on sellainen, mutta varmaan tietoa ei asiasta ole. koira menee eläinlääkäriin keskiviikkona sitten asia selviää varmaksi.
1216943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

JA KORJAA SE CAPS LOCK, nitwit!

Äänestä

tulla vaikkapa korvatulehduksen jälkimaininkina tai yleensäkin kovan ja jatkuvan ravistelun jälkiseuraamuksena.

Koiran korva on ikään kuin pussi ja verikorvatapauksessa se korva täytyy sisältä verellä, on kuin ilmapallo, turvoksissa ja arka. Eläinlääkäri laittaa korvalehteen reiän ja tyhjentää sen, yleensä annetaan lääkekuuri joko kipuun ja/tai tulehdukseen. Harmillisesti verikorvalla on taipumusta uusiutua.

Äänestä

Meidän mäyrikselle tuli kissan kynsimisen jälkeen
(tappelun) korvaan.Eläinlääkäri hoiti sen ja lääkekuuri jälkikäteen .

Äänestä

Meillä oli koiralla ruoka-allergioita joiden seurauksena tuli korvatulehduksia. Ja korvatulehduksien vuoksi koira ravisteli päätään ("läpsytti") jolloin korvan nahka irtosi rustosta, tuli sellainen pussi mikä täyttyi verellä ja kudosnesteellä. Sitä piti sitten injektioneulalla tyhjennellä itse koska se uusiutui kokoajan. Lopulta hävisi kun alettiin suunnitella eläinlääkärin kanssa leikkausta.

Äänestä

tuttavan koiralla oli juuri verikorva ja käytiin eläinlääkärillä tyhjennyttämässä sitä.

verikorva tulee esim. jos koiralla on ollut korvatulehdus ja koira raapii tai ravistelee korvaa, jolloin sieltä katkeaa suoni ja veri sitten vuotaa korvalehden sisään.

lääkäri sanoi, että on parempi, jos verikorva on ehtinyt olla vaikkapa viikon niin silloin on suurempi mahdollisuus, että verikorva ei heti uusiudu tyhjennyksen jälkeen. tosin kipulääkettä koiralle täytyy varmasti antaa.

Äänestä
  • paljonko koran verikorvan puhkaisu maksaa ?? noin suunnilleen

    Äänestä

  • koira tyttö kirjoitti:

    paljonko koran verikorvan puhkaisu maksaa ?? noin suunnilleen

    Verikorva tuli marraskuussa -09 ja hoito maksoi 85 euroa (tyhjennys ja kortisoni)
    Nyt maaliskuussa verikorva tuli takaisin samaan korvaan, joten lääkäriin meno uudelleen.

    Äänestä

Hei!

Koirallani on turvonnut korvalehdet, ja punoittaa kärjestä.
Se raapii välillä takatassullaan korvaansa, joten kyseessä voi olla
verikorva? En tiedä mitä tekisin!

Äänestä

Ehkäpä viet eläinlääkärin vastaanotolle?

Äänestä

Verikorva on korvatulehduksen jälkeeen mahdollinen, kun koira läpsyttää tai raapii korvaa. Eläinlääkärillä koira rauhoitetaan. Tehdään reikä mistä veri valutetaan pois, hyytymiä ehkei saa pois. Senjälkeen reiästä laitetaan kortisonia sulkemaan verisuonta ,ettei vuotaisi. Piriste piikki koiralle. Operaatio tehtiin klo 13 aikaan .Takapää eli takajalat kävellessä eivät kestäneet vaan vaipuivat alaspäin kunnes korjasi asentoa tai lähti kävelemään. Lepäsin koiran kanssa huoneessa että oli rauhallinen.Yöllä 3 aikaan annoin puoli laatikkoa maksalaatikkoa ,jonka söi.Aamulla 6 aikaan litki vasta vettä..Puhdistin molemmat korvat ja laitoin tipat. Kielsin pudistamasta päätä eli läpsyttämästä. Nähtäväksi jää täyttyykö korvalehti uudelleen..
Millä sen uudelleen täyttymisen vois ehkäistä olis hyvät neuvot tarpeen.

Äänestä

huii.jatkoa Päivän jälkeen edellä olevasta puhdistin korvia.Verikorva oli 1/4 osa uudelleen täyttynyt. Yht äkkiä korvalehteä pidellessä alkoi pistosreiästä valua verensekaista nestettä.Painelin korvanlehteä kärjen suuntaan ja sain miltei kokonaan tyhjäksi. Koira oli hyvillään.Seuraavana päivänä pyysin antibioottikuurin hoitavalta e-lääkäriltä. Hoito jatkuu vielä. Antibiootti ja korvatipat.

Äänestä

Kuukauden päästä täyttyi jälleen korvalehden alaosa. Jäin odottamaan josko haihtuu itsellään ajan myötä pois vaan näin ei ole käynyt.Jolukuun alussa yläreuna täyttyi samoin kuin ensimmäisellä kerralla. käytin eläinlääkärissä.Rauhoitettiin kevyesti,valutettiin veri pois ei imetty.Kortisonia sisään. Vielä on pysynyt poissa, Tosen kerran jäljelle jäänyttä muhkuraa olen voidellut bepanthenilla ja kevyesti hieronut. On vähän pienentynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liulau kirjoitti:

haluaisin tietää minkälainen on verikorva ja mistä se johtuu? epäilen että kaverini koiralla on sellainen, mutta varmaan tietoa ei asiasta ole. koira menee eläinlääkäriin keskiviikkona sitten asia selviää varmaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu