Viikon kahden päästä minulle on tulossa Citroen CX PACK 1,6i SensoDrive. Onkohan jollakin kokemuksia ko. autosta!?
Vaihteet on ainakin tosi makeet, heh kuin formulassa tai ralliautossa! ;)
Itselläni valintaan vaikuttivat tilavuus, koska olen lähes kaksimetrinen ja todella runsas varustelutaso...
Eipä ole kovinkaan montaa vielä liikenteessä vastaan tullut!?
Jos jollakin on hyviä tai huonoja kokemuksia/mielipiteitä C3:sta, niin laittakaahan kommenttia! :)
Vaihteet on ainakin tosi makeet, heh kuin formulassa tai ralliautossa! ;)
Itselläni valintaan vaikuttivat tilavuus, koska olen lähes kaksimetrinen ja todella runsas varustelutaso...
Eipä ole kovinkaan montaa vielä liikenteessä vastaan tullut!?
Jos jollakin on hyviä tai huonoja kokemuksia/mielipiteitä C3:sta, niin laittakaahan kommenttia! :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuossa vähän alempana on yksi keskustelu C3:sta otsikolla "Citikka". Ei mikään kovin kuvaava otsikko, joten ei ihme jos et sitä huomannut.
eipä tullut tuota huomattua! :)
Myös parinviikon sisällä 1,4 SX (toka citikka).Googlella löytyy jo aika paljon C3:sta myös muutamia testejä.Yahoo Groupsista myös keskustelupalsta C3:lle (engl.).Citikkaa odotellessa : )
Kirjoittelin alempanakin lyhyistä kokemuksistani (n. 2000 km).
Minullakin erinomaiset varusteet ja suhteessa pieni SD:n hinnanlisä ratkaisivat valinnan. Halpahan se ei ole mutta ainakin riittävän erikoinen tässä hintaluokassa, tilaakin on - ainakin edessä. SD:n kaltaista vaihtamistapaa (oikeastaan tapoja) ei taida tosin olla muissakaan hintaluokissa.
Alkuun ajattelin, että varmaan aika nopeasti kyllästyy "vipuihin" ja ajelee "automaatilla", mutta tulee noita plussia ja miinuksiakin käytettyä aika paljon (kepistä ei kyllä tule vaihdettua ollenkaan). Automaatti vaihtaa suhteellisen hyvin, kylmänä voisi ehkä vaihtaa vähän myöhemmin ykköseltä kakkoselle rauhallisessa lähdössä, mutta nämä ovat näitä pikkujuttuja, kun mikään ei taida olla täydellistä.
Kuten totesin, aika pirteä peli, vaikkei mikään tykki olekaan.
Palataan asiaan myöhemmin, kun tulee enemmän kilometrejä.
soitteli, että auto olis nyt valmiina! :D
Lycca till.Mihin päin Suomea?
Seinäjoella, mutta ostin muualtapäin, kun ei päässyt paikallisten kanssa kauppoihin. Muualta sai 1500 euroa edullisemmin!!?
Eipä ole Seinäjoella kovinkaan montaa C3:sta näkynyt pyörivän, yksi valkoinen on yhdellä autokoululla. Omani on musta... :)