Tervehdys! Megane -03 1.6 ei edes yritä lähteä käyntiin! Ajoin töistä kotiin noin 30km. Sammutin auton. Kävin pikaisesti sisällä ja poltin savukkeen. Kauppaan meinasin lähteä mutta, mittari valotkaan ei syttynyt. Ensitöikseni puhdistin akun navat ja kiristin akun kengät. Ei vaikutusta! Naapuri antoi apuvirtaa ja hyrähti käyntiin. Kävin lataus lenkin heittämässä noin 40km moottoritietä. palasin kotipihaan ja sammutin auton. Ennen sammuttamista katsoin että ajovalot himmentyi kun päästi tyhjäkynnille. Arvasin että ei ladannu mitään ja niin kävi että keskuslukituskaan ei toiminut. Mihin akku purkaa varauksensa? Mistä tämä johtuu? Vastaavaa ei ole ennen käynyt. En jaksa uskoa että akku ois noin finaalissa että ei ota latausta vastaan, vaikkei tämä uskon asia olekkaan.
Ei starttaa? Akku tyhjä
10
7067
Vastaukset
- 666
Akku täysin paskana. Osta uus akku tai pyyä naapurilta apuvirtaa.
- Apua kaipaava
Ihmetyttää vain kun se tuollain yhtäkkiä ilman minkäänlaista varoitusta purkaa akun alle viidessä minuutissa ja vaikka käy latauslenkin ajamassa niin ei edes sen verran varaa että keskuslukitus jaksais toimia? No jokatapausessa naapurilta apuvirtaa että saa auton tulille ja uutta akkua hakemaan!
- Mitään
ihmeellistä! Kokemusta on kun akku menee kerralla sököksi. Tallista startilla käyntiin ja parin kilometrin päästä kun sammutti ni ei mitään eloa. Kenno tai pari kun menee oikariin ni siin se on.
- Jhezus
Jos autosi purkaisi ehjän akun 5 minuutissa, niin savu siellä jostain nousisi. Eikä se autosi kulkisi jos se ei latais.
Uusi akku vain. Hae vaikka biltemasta uusi ja enää ei tarvitse huolehtia pariin vuoteen.
- 3 ohmin akku
Myös 03 Megane 1.6, ei starttaa, akku antaa oikosulkuvirtaa mittarilla 4 ampeeria, starttiin trvitaan muutamia satoja, kuollu se on ei voi mitään.
- Megane 03
Sama homma, aamulla keskuslukitus juuri jaksoi avata ovet, siihen se jäi. Takaovia ei saanut ollenkaan edes kiinni, akku aivan sökönä. Uuden kun vaihtoi taas toimii...
- MMarja
Meganessa akku meni tyhjäksi, ovet ei aukee, miten saa ovet auki ? Onko jokin kohta mihin voi lätkä avaimella avata?
- DGC
Tämä vastaus tulee nyt varmaan aika myöhässä, mutta avainkortissa on myös mekaaninen avain joka irtoaa vetämällä ja kuskin ovenkahvan takaosa on irtonainen, kampea se irti ja sen alla on lukkopesä.
- Anonyymi
DGC kirjoitti:
Tämä vastaus tulee nyt varmaan aika myöhässä, mutta avainkortissa on myös mekaaninen avain joka irtoaa vetämällä ja kuskin ovenkahvan takaosa on irtonainen, kampea se irti ja sen alla on lukkopesä.
Kiitos vinkistä .oli akku aivan loppu .pidetään peukkuja huomiseen yritykseen .ps hyvää syksyn alkua Vuokista.
- Akkumies
Vaihda hyvä mies uusi akku ja lopeta itkeminen!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031687- 2101527
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58835En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k50787Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49775Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58725Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5722