Halpaa eloa

Tuolla alempana oli suorastaan kiivasluontoinen keskustelu ruokamenoista. Noh, kertokaapas kaikki mahdolliset vinkit, kuinka saada menot TODELLA pieniksi! Kuinka halpistella ja pihtailla rahaa, millaisista asioista luovutaan, miten ne korvataan joillain halvemmilla vaihtoehdoilla, kuinka saada ruokamenot perheelle vain kymppiin/pv!?!?!?
222672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

kiva tietää,että kuinka ne kymppiin saa!!!
mutta itse olen saanut ostokset kuriin,kun menen kauppaan,niin on 20e kukkaros ja hyvin suunniteltu lista mukana,niin eipä tule ostettua ylimääräistä,kun ennen ostelin kaikkea mahdollista,mutta välillä menee kyllä yli "budjetin",mutta onneksi välillä allekin jäädään.
niin ja meitä on kolme,kaks isoo ja yks pieni...
ja kun se yks pieni kasvaa,niin pakko sen kauppa-budjetinkin on kasvaa...
tuli vielä mieleen et jos kymppi saadaan riittämään niin et juostaan kaikki kaupat läpi ja ostetaan se halvin mahdollinen vaihtoehto,mutta sitten sopii kysyä että onko se jauheliha-paketti enää halvempi jos sen takia täytyy ajaa tois puolelle kaupunkia tai jos sen ostaa lähimmästä kaupasta... ;D

Äänestä

säästää. puuroa aamiaiseksi. valintavaraa on. kaurapuuroa, mannapuuroa, ruispuuroa jne.
keitä soppaa. esim. kesäkeittoa, kaalikeittoa, jauhelihakeittoa.
tee salaatteja. (tomaatti,kurkku, jäävuorisalaatti)
makaroonilatikkoa ja paljon porkkanaraastetta sekaan.
syökää perusruokana perunoita. tee porkkanakastiketta.
paista lettuja iltaruuaksi. seuraavana päivänä täytät letut vaikka vihanneksilla ruuaksi.
kyllä keinoja löytyy ja ruoka on oikeastaan aika halpaa jos viitsii itse tehdä.

Äänestä
  • sanoo oikeata puhetta miten halvalla todellakin voi saada ruokaa.

    Äänestä

  • sa... kirjoitti:

    sanoo oikeata puhetta miten halvalla todellakin voi saada ruokaa.

    Kyllä pienet pojat voivat syödä uskomattoman paljon. Meillä syödään todella perusruokaa - perunaa, riisiä, makaroonia, höystettynä sillä mihin on varaa - ainakin ketsuppiin.

    Vaikka kuinka pihistäisi, jättäisi limut, karkit, jogurtit, murot, sokerit väliin, niin aina menee vähintään 20 euroa kaupassa. Käydään joka tai jokatoinen päivä. Ihan perusruoka, maito, piimä, hiutaleet, leipä, perunat, tarjousjauheliha tekee jo parikymppiä. Vai käynkö tavallista kalliimmassa kaupassa?

    Äänestä

  • toimi! kirjoitti:

    Kyllä pienet pojat voivat syödä uskomattoman paljon. Meillä syödään todella perusruokaa - perunaa, riisiä, makaroonia, höystettynä sillä mihin on varaa - ainakin ketsuppiin.

    Vaikka kuinka pihistäisi, jättäisi limut, karkit, jogurtit, murot, sokerit väliin, niin aina menee vähintään 20 euroa kaupassa. Käydään joka tai jokatoinen päivä. Ihan perusruoka, maito, piimä, hiutaleet, leipä, perunat, tarjousjauheliha tekee jo parikymppiä. Vai käynkö tavallista kalliimmassa kaupassa?

    porkkanaraasteella ja kesäkurpitsaraasteella,samoin makkarakastiketta ym.
    Kaupasta kannattaa kantaa kotiin kaikki punalappuiset jutut.
    Onko leipomoa lähellä,sieltä saa halavemmalla leipää.
    Aina ei kannata leipoa itte. Eikä huvita.
    Googlaappa puutteenperän sivut,siellä oli ennen tosi vinkkejä!

    Äänestä

  • kastike?

    Äänestä

Kannattaa leipoa leivät yms. itse ja hyötykäyttää tähteet tarkkaan. Esim. aamupuuron jämät voi laittaa sämpylätaikinan joukkoon tai paistaa ne ja syödä sokerin ja maidon kera. En osta aamiaismuroja, vaan teen mysliä vaihtoehdoksi puuroaamiaiselle - kaurahiutaleita, rusinoita, maapähkinää ja joukkoon vielä vaikka itse kuivattua omenaa ja porkkanaa.

Kannattaa kerätä mahdollisimman paljon sieniä ja marjoja sekä kysellä saisiko jonkun puutarhasta ottaa maahan pudonneita omenoita tms. Olen joskus saanut poimintapalkaksi kymmenisen litraa mustaherukkaa, kun eräs tuttu vanhus ei jaksanut enää poimia pensaitaan tyhjäksi. Siitä määrästä tuli jo melkoisesti mehua! Mustaherukan lehdistä, maitohorsmasta ja mustikasta voi kuivattamalla tehdä yrttijuoma-aineksia ja säästyy muutama euro. Nokkonen ja voikukka ovat ilmaisia ruoka-aineita ja molemmat erittäin vitamiinipitoisia.

Salaatit ja yrtit voi kasvattaa itse ikkunalaudalla, esim. paprika tulee sillä tavalla paljon edullisemmaksi kuin kaupasta ostettuna. Jos asuu vesistöjen lähellä, kalastaen saa mukavaa ja edullista lisää ruokavalioon. Käytän paljon linssejä, kaaleja ja tarjouslihaa ruuanlaitossa - keittojen litrahintaa saa hilattua aika alas perunoitten, porkkanoitten ja kaalin määrää lisäämällä. Kaupasta saa myös edullisesti luita, niistä saa aikaa luusoppaa tai lihalientä eli älyttömän hyviä keitto- ja kastikepohjia.

Äänestä

söin kaks viikkoo aina ruisleipää ja makaroonia..voiko halvemmaks mennä. lapselleni kyl ostin aina kunnon ruokaa ja varusteet.

Äänestä

Ite ostan kaupasta lähes pelkästään aletuotteita eli saman tai seuraavan päivän ruokia puoleen hintaan. Pakkaseen vaan. On todella iso säästö.
Meillä minä ja kaksi murrosikäistä lasta, ruokaan menee noin 60-90 e viikossa. Joka päivä on pari lämmintä ateriaa ja normaalit aamu- ja iltapalat ja välipalat.

Äänestä

Aletiskit on in! Niistä löytää monesti vähintään -30 % alennuksella, välillä jopa -70 %. Ja pakkaseen vaan, siellä eivät mee miksikään. Ja sen olettekin jo varmaan ottaneet käyttöön, että ette osta niitä "merkki maksaa" tuotteita, vaan esim. euroshopper jne.

Ollaan saatu ruokakustannuksia myös alemmas kun ei käydä kaupassa kuin 1-2 kertaa viikossa. Eli suunnitellaan esim. koko viikoksi ruoat ja ostetaan kaikki samalla kertaa. Isommissa pakkauksissa ainekset on yleensä halvempia...paitsi ainakin margariinien ja maidon kohdalla voi olla toisinkin päin...kannattaa tarkastaa kilohinnasta tuleeko isompi pakkaus halvemmaksi. Tottakai joskus käy niin, että täytyy vielä kipaista maitotölkki tai leipäpussi hakemassa, jos ei riitä muuten.

Ja sitten, ennen oltiin k-kaupan plussakortti asiakkaita, mutta vaihdettiin s-markettiin, koska sieltä saa paremmat "bonukset". Ja kun vielä keskittää kaikki mahdolliset ostot, niin vuoden kertyneillä bonuksilla tekee tämmönen kolmihenkinen perhe viikon kesälomareissun kotimaassa :)

Ja jo aikaisemmissa teksteissä mainittu marjojen yms. poimiminen on sekä fyysisesti että taloudellisesti hyväksi. Meillä ei kerätä kuitenkaan talteen ku ne "tavallisimmat" ilmaiset eli mustikat, puolukat, sienet, potut ja raparperit sekä halvemmalla, kun itse poimii mansikat, vadelmat ja viinimarjat. Piha ei riitä kaikkien kasvattamiseen itse niin nuo jälkimmäiset haetaan tiloilta, joilta sopuhintaan saa.

Äänestä

Kaupassa katsotaan aina kilohintaa/ kpl hintaa. Ostetaan sitä halvempaa, ellei ole käytössä todettu toista paremmaksi. Esim. ostetaan kilohinnaltaan kalliimpaa leivän päälys kinkkua, koska siinä paketissa on ohuemmat siivut ja sitä kinkkua riittää suuremmalle leipämäärälle.

Kotona pakkasessa on aina melkein viikon ruoka. Jos kaupassa käydessä ei ole tarjouksia syödään pakkasesta aiemmin halvalla ostettuja. Kaikki ostettu liha pakastetaan ja käytetään sitä lihaa joka on ollut pisimpään pakkasessa.

Ostetaan esim. kanan rintapaloja (5-6 €/kg)ja suikaloidaan ne kotona ja saadaan kanan suikaleita jotka maksaa kaupassa 11-12€/kg.

Käytetään sesonki ruokia, koska ne on halvempia. Hyödynnetään kaikki tarjoukset, osta kolme maksa kaksi tuotteet. Ostetaan isoja käyttöpakkauksia, koska kyllä se perus ruoka sieltä kaapista katoaa.

Kaikkein suurin säästö tulee siitä kun TEHDÄÄN KAIKKI RUOKA ITSE. Itsellä on kaksi allergista lasta joille ruoka oli tehtävä aina itse. Nyt vanhempana allergioiden lievennyttyä on voinut ostaa joitain valmisruokia ja on huomannut eron ruokalaskussa.

Ja tietenkin ei saa mennä nälkäisenä kauppaan!

Äänestä

itse keskitetään aina ruokamenot kahteen kuntamme halvimmista kaupoista joista toinen on lidl.lidliin meillä menee aina sellainen 40-60e.. toisesta kaupasta haemme aina maidot,vaipat yms.. ja pesutarpeet ja sinne menee yleensä n.50-80 euroa. kaupassa käydään kerran viikossa/ kahdessa ja ostetaan aina sen parin viikon ruoat kerralla.rahaa pitää kuitenkin jättää säästöön maitoihin,tutteleihin yms..vältetään turhan ostelua hyvin harvoin esim ostetaan vaatteita kaupasta vaan kierrellään kirpputoreja.silti tuntuu että muutama ylimääräinen kymppi ei olisi pahitteeksi.aina joku loppuu ja ei olekkaan enää rahaa.joten en todellakaan ymmärrä miten pärjättäisiin kympillä per pv. (olemme 4 henkinen perhe jossa 3v ja 7kk vanhat lapset)

Äänestä
  • lidlistä:)

    Äänestä

kympillä voit itsekin laskea että maitoa tai korvaavaa kalkkia pitää ostaa. Leivälle on oltava joko rasvaa tai leikkelettä ja leipä alle. Lämmin ruoka vie kuudelle jo puolet tuosta budjetista vaikak mistä tekee tai sitten pitää ostaa sitä rasvaisinta sikanautaa josta yli puolet jää paistinpannuun..

Perusssääntö edulliseen ruokaan on että osta isoja pakkauskia jos ne ovat kilohinnaltaa edullisempia, aina ne eivät nimittäin ole. Opettele katsomaan mitä juuri lihasta jää jäljelle kun sen paistaa esim pienempi määrä laadukkaampaa lihaa tulee halvemmaksi tai sitä saa ainakin kunnon annoksen. Hyödynnä viimeist päivät ja pakastin kun osuu edullista kohdalle. Tee perusruokaa, einekset maksaa vaikka ranskikset ja lihapullat on kyllä n 4-5€ tälle sakille niin ei ne ruokaa silti ihan oikeasti ole..

Kasvikset maksaa aina ja jos ne ja hedelmät jättää pois niin lasku pienenee. Vitamiinit häviää jne mutta onko se sitten tärkeeä? osta vitamiinipurkki tilalle.. Tsin jos ostat säkin porkkanaa niin siitä riittää moneen ruokaa ja raasteeksi kyllä ja edullisesti. lanttu ja nauris saattaa olla kilohinnaltaan alle potun soppaa tehdessä jne.

Kaiken ydin on se, että opit katsomaan kilohinnan ja todella arvoimaan kuinka hyvää vatsan täytettä se on milläkin hinnalla. Toisaalta jos säästää lihassa esim 200g ja ostaa sen tilalle pakastekasviksia niin niitä saa tolkuttoman säkin.

Itse myös tiedän valita ostopaikkani sen mukaan mitä haen. Jossakin kun on edullista jokin ja toisess atoinen, vaikka meillä yksi marketti ja lähikauppa joka on yllättävän lähellä onkin ne pääasialliset ostospaikat.

Lisäksi kun tekee maittavaa ruokaa joka todella täyttää vatsan ja leipää lisäksi niin välipalojen tarve pienenee huomattavasti. Hedelmissäkin kun osta avain yhtä sorttia kerrallaan niin kulutu son kohtuullinen sillä ei kukaan viitsi jyrsiä neljää omenaa päivässä (tai viitsii meillä yksi, mutta se on poikkeus..) jne. Ja kun ostaa aina sitä hedelmää joka on kauden tuote niin sen saa ainakin paikallisesta marketista reilusti alle euron kilo, muovikassiin mahtuu sellainen 5kg appelsiinia ja omenoita vähän enemmän... Ja kun hedelmän hinta kallistuu niin tilalle tulee jotain muuta.

On aika turhaa sanoa että esim makaroonilaatikko on halpaa ruokaa sillä se on halpaa jos sen tekee purkki nötkötistä tai siitä halvasta sikanaudasta ja tarjousmakaroonista, mutta jos sen tekee rasvattomasta lihasta joss asidekudos on pieni, munamaito kenties jopa ruokakermaa ja päälle juustoraaste niin hinta voi olla jo nelin jopa viisinkertainen ja samaa ruokaa kumpikin on tekevinään..

Vaikka sen voi oikeastaan myös yleistää että sopat on aika edullista ruokaa aina ja laatikot jos ei ala kikkailla niiden kanssa.

Kaali on muuten juuri nyt halpaa (LA oli täällä 45cent/kg) joten kaalisalaattia tiskiin ja ruokaan myös, makukin on todella mainio kun ei vielä lehdet puudu ja ole paksuja.

Yhdessä perheessä keikattiin laskua kun ostettiin vain tummaa leipää ja mehua ruualle maidon sijaan. Tummaa leipää kun syö puolet vaalean määrästä ja hinta on sama kilolta, mutta paino aika eri. Mehukannu maksaa saman kuin litra maitoa, mutta mehua tulee 7-8l.. Konstit on monet ja vesi olisi ollut vielä parempi vaihtoehto.

Äänestä
  • mistä kasvaville luille kasvuaineita? Ja naisten pitää juoda maitoa tai hoitaa kalkin saanti muuten. Osteoporoosi on kamala sairaus.

    Äänestä

millä ihmeellä itse voitte hyvin ja lapsenne kasvaa, pysyy terveenä ja voi hyvin jos syötte riisiä, makaroonia, perunaa ja puuroa? Välillä jotain halpis jauhelihaa!
Eikö kukaan ole kuullut, että lihaa, maitotuotteita ja kalaakin tarvittaan ja kasviksia?!
Todella jalo taito!
Itse en, eikä lapseni pysyisi terveenä ja hyvin voivana tuollaisella köyhällä ravinnolla.

Äänestä
  • Meillä ei tulla toimeen kympillä päivässä. Ja kaupassa menee 2 kertaa viikossa noin 45-50€. Ja tohon summaan ei sitten osteta mitään herkkuja tai erikoisuuksia. Pelkkiä perusraaka-aineita!

    Äänestä

  • ihmettelin! kirjoitti:

    Meillä ei tulla toimeen kympillä päivässä. Ja kaupassa menee 2 kertaa viikossa noin 45-50€. Ja tohon summaan ei sitten osteta mitään herkkuja tai erikoisuuksia. Pelkkiä perusraaka-aineita!

    Meillä on 3 henkinen perhe ja viikossa menee tuo 60-70 euroa ruokiin. Ostan myös perusruoka-aineita, mutta esim. lihat aina vähärasvaisina ja paljon juureksia ja kasviksia. Jos lapsemme olisi vanhempi (nyt 3 v.) ja heitä olisi enemmän, kasvaisi ruokalaskummekin sitä mukaa. Olen laskeskellut että kulumme ovat aika pienet jo siitäkin syystä, ettemme osta valmismehuja/ruokia, limsaa, sipsejä yms. herkkuja lainkaan.

    Välipalaksi lapsi on mukisematta hyväksynyt esim. palan lanttua, kyssäkaalia tai porkkanan ja hyvin on maistunut. Toki meillä syödään esim. itse tehtyjä mehukeittoja ja marjakiisseleitä vaniljajäätelön tai puurojen (kaura ja manna)kanssa. Makeakin maistuu paremmalta kun sitä ei syö joka päivä.

    Äänestä

  • Pakko tulla toimeen, kun ei ole rahaa. Kun nykyisin on näitä pätkätöitä, osa-aikasuutta ja työttömyyttä, niin taitaa olla aika yleinen ongelma yrittää tulla toimeen parilla sadalla kuussa.

    Minä kirjoitin tuonne ylemmäs, että aina menee parikymppiä kauppaan, vaikka kuinka vähän yrittäisi ostaa. Kyllähän me kalaakin ostetaan joskus: tonnikalaa purkissa. Ja maitoa ja piimää. Ja kasviksia: perunoita, porkkanoita, sipuleita.

    Täytyy vaan yrittää kaapia mahdollisimman paljon ruokaa mahdollisimman vähällä rahalla, koska mikään ei ole kamalampaa kuin nälkäinen lapsi.

    Äänestä

  • perheen koosta! kirjoitti:

    Meillä on 3 henkinen perhe ja viikossa menee tuo 60-70 euroa ruokiin. Ostan myös perusruoka-aineita, mutta esim. lihat aina vähärasvaisina ja paljon juureksia ja kasviksia. Jos lapsemme olisi vanhempi (nyt 3 v.) ja heitä olisi enemmän, kasvaisi ruokalaskummekin sitä mukaa. Olen laskeskellut että kulumme ovat aika pienet jo siitäkin syystä, ettemme osta valmismehuja/ruokia, limsaa, sipsejä yms. herkkuja lainkaan.

    Välipalaksi lapsi on mukisematta hyväksynyt esim. palan lanttua, kyssäkaalia tai porkkanan ja hyvin on maistunut. Toki meillä syödään esim. itse tehtyjä mehukeittoja ja marjakiisseleitä vaniljajäätelön tai puurojen (kaura ja manna)kanssa. Makeakin maistuu paremmalta kun sitä ei syö joka päivä.

    se mistä juttu lähti liikkeelle oli kuusihenkinen perhe jolal oli saman kokoinen lasku kuin teillä eli puolita omasi niin olet heidän kuluissaan ja toisaalta teidän ruokatavoilla lasku olisi kuudella tupla..

    Tai eihän se ihan suoraan mene että kaksinkertainen sakki syö tuplasti kalliimmin jne sillä pakkauskoothan on eri hintaisia kilo yms hinnoiltaan.

    Mielestäni teillä on ihan kohtuullinen ruokalasku kolmelle varsinkin kun kasvikset on kalliita suurimman osan vuotta.

    Äänestä

  • eiköhän jokaisessa taloudessa ruuan perusaineena ole juuri se riisi, makaroni tai peruna? Puuro puolestaan on varsin tarpeellinen os apäivää ja korvaa hyvinkin useamman leipäsiivun eli on makuasia syökö puuroa vai leipää kunhan viljaa pupeltaa ja tietysti onhan sillä väliä mitä se puurokin on..

    Lihan laatu on meillä ainakin todella tärkeä jotta rasvaa ei kanneta kotiin turhaan saati jotakin sidekudosta jossa ei ole ravintoa. Kala ja kana paitsi että ovat hyvää ovat todella tärkeä osa terveellistä ruokavaliota. Ja kumpikaan ei ole koskaan halpaa, joskus vähän edullisempaa kylläkin..

    Maitotuotteiden hinta viikossa on aika hurja vaikak sitä ei joka välissä lipittäisikään. Meillä oikeastaan jokaisen maitomäärä on tarkkailtavana että sitä saadaan tarpeeksi plus juustot sun muut päälle. ja taas kassa kilahtaa ihan kohtuudella..

    Kasvikset tuntuvat olevan harvassa jos ruuassa säästetään ja s onkin tehokkain tapa pihdata kauppalaskuss asamoin kuin hedelmissä. Kumpikaan ei pitkään ole kovin kannattavaa. Kun meillä molempiin menee enemmän kuin lihatuotteisiin niin on ainakin huomattavaa että sairastaminen ei kuulu tapoihin eli koko kuudella hengellä on alle kymmenen päivää infektiotauteja tänä vuonna. Lisäksi siihen joku räkätauti joita tulee ja menee kaikkialla.

    Joskus kun aikoinaan on ollut tiukkaa niin olen muistellut mitä syötiin ystävälläni joka oli todella vähävaraisesta kodista eli siellä venytettiin joka penniä. Noin on säästöä löytynyt tiukassa paikassa, mutta ei todellakaan pitkän päälle! ja toisaalta se on ihan maittavaa ruokaa tosin juuri tuo kasvisosuus puuttuu kokonaan.. Omassa lapsuudenkodissani kun keittiöammattilainen pisti hieman toisenlaista evästä tarjolle..

    Äänestä

  • mapee kirjoitti:

    se mistä juttu lähti liikkeelle oli kuusihenkinen perhe jolal oli saman kokoinen lasku kuin teillä eli puolita omasi niin olet heidän kuluissaan ja toisaalta teidän ruokatavoilla lasku olisi kuudella tupla..

    Tai eihän se ihan suoraan mene että kaksinkertainen sakki syö tuplasti kalliimmin jne sillä pakkauskoothan on eri hintaisia kilo yms hinnoiltaan.

    Mielestäni teillä on ihan kohtuullinen ruokalasku kolmelle varsinkin kun kasvikset on kalliita suurimman osan vuotta.

    Kuusi henkeä ei kyllä pitkälle pötkisi meidän eväillämme, se on selvä. Toisaalta, jos heillä ei ole varaa ostaa sen suuremmalla rahasummalla, nostan hattua emännän keittotaidoille!

    Meillä itse asiassa ruokalaskua alentaa sekin, että pystyn kasvattamaan omalla maalla kasviksia. Esim. kesäkurpitsasta saa vaikka mitä ja se kasvaa kuin unelma. Minulla on pakastimessa aina esim. herneitä ja juureksia (höyrytettyinä puolikypsiä) joita olen ostanut sesonkiaikaan, jolloin ne ovat edullisimmillaan. En itse asiassa osta hedelmiäkään kovin usein, koska pihalla on omenapuita ja juureksistakin saa hyvin c-vitamiinia. Ostan siis välipalajuurekset tuoreina.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jalo taito kirjoitti:

Tuolla alempana oli suorastaan kiivasluontoinen keskustelu ruokamenoista. Noh, kertokaapas kaikki mahdolliset vinkit, kuinka saada menot TODELLA pieniksi! Kuinka halpistella ja pihtailla rahaa, millaisista asioista luovutaan, miten ne korvataan joillain halvemmilla vaihtoehdoilla, kuinka saada ruokamenot perheelle vain kymppiin/pv!?!?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu