Taistelukalan poikasia

Ms.x

Meillä on nyt sitten bongattu tänään ainakin 7 pikkuruista mustasilmäistä taistonpoikasta ! :)

Ne on 200 litraisessa kelluvassa poikasakvaariossa, jossa on pistiaa kanssa kellumassa.
Tämä on ihka ensimmäinen kerta, kun meillä on kalavauvoja.
Munat otin kuplapesästä tiistaina, keskiviikkona nähtiin muutama muna pomppimassa, eilen torstaina löytyi kaksi minipikkuista. Ja tävään perjantaina siis löytyi seitsemän. Kovin montaa munaa en tarkoituksella pesästä ottanut.

Ensiruoaksi on wardleyn small fry, liquid food for all baby fish. Laitoin tipan sitä jo, mutta luulen että vielä on ruskuaispussin syömisvaihe ? Eikös se ollut vasta kolmen päivän päästä tämä poikasruoan aloittaminen ?
Tässä vaiheessa roikkuvat vain enimmäkseen pinnalla ja pyrähtävät pienen pyörähdyksen.

2

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Hienoa, itekkin tuossa odottelen taistoilta jälkikasvua, millasiin vesioloihin sulla teki kupla pesään... lämpötilan vaihtelut, virtaus pintakasvit jne. kaikki olennainen olisi tärkeätä saada tilastoihin!

      Sitten toinen kyssä, mistä saat Wardleyn tuotteita?
      Löytyisikö kilon purkkeja erilaisia pohjaruokia?
      - plekosipsit
      - katkapelletit
      jne...

      • Ms.x

        Mukavaa kun vastasit tähän mun juttuun. :)


        Tässä tietoa:
        Kutevat melkein joka viikko, edellyttäen että on hyvä paikka. Tosin keväällä oli pidempi kausi kun ei kutu maistunut.

        pH n.7,5
        GH 9
        KH 2-3
        Nitraatti pysyy vaan alhaisena. Viimeksi mittasin 16.6 ja arvo oli 1mg/l
        Nitriitti nolla
        Lämpötila 28

        Suodattimen vieressä on vähiten virtausta ja Yrmyn pesäpaikka. Siinä pistiat pysyy, kun rusolehdellä olen tehnyt esteen niille. Otin kuplapesästä muovilusikalla muutamia munia ja siirsin kelluvan poikasakvaarion puolelle tiistaina 26.6. Torstaina bongasin ekat poikaset, perjantaina laskin niitä 7. Wardleyn putkilosta olen antanut nyt pari kertaa päivässä tipan ruokaa. Tuntuu että ei voi laittaa enempää, on niin minejä.
        Kelluva allas on paikassa, jossa virtaus on vähäinen. Poikasilla on pistiaa suojanaan. En mä sinne mitään vallisneriaa vielä ainakaan laita, nuo pistiat on hyvä asia kuitenkin mielestäni. Välillä olen vähän huljutellut kellualtaan pinnan pistioita, ettei vaan sinne kertyis joku pinta ja vaikka sinilevä taas tulis kuvioihin.


        Mahtaako pistian juuristakin löytyä jotain mikroruokaa ?

        Ostin Puutorin akvaariosta sen ruokaputkilon. Netissäkin sitä oli, oliskohan ollut viherkalassa. ? Googlella löytyy. Noista kilon purkeista en tiedä.

        Sorry kun en aikaisemmin huomannut, että oli tullut vastaus.

        Kysy, jos haluat jostain asiasta tarkennusta vielä.
        Mites siellä kutupuuhat ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      111
      9398
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8986
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      18
      7855
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6244
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5358
    6. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      4459
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      7
      4376
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4345
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4233
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4163
    Aihe