Taistelukalan poikasia

Ms.x

Meillä on nyt sitten bongattu tänään ainakin 7 pikkuruista mustasilmäistä taistonpoikasta ! :)

Ne on 200 litraisessa kelluvassa poikasakvaariossa, jossa on pistiaa kanssa kellumassa.
Tämä on ihka ensimmäinen kerta, kun meillä on kalavauvoja.
Munat otin kuplapesästä tiistaina, keskiviikkona nähtiin muutama muna pomppimassa, eilen torstaina löytyi kaksi minipikkuista. Ja tävään perjantaina siis löytyi seitsemän. Kovin montaa munaa en tarkoituksella pesästä ottanut.

Ensiruoaksi on wardleyn small fry, liquid food for all baby fish. Laitoin tipan sitä jo, mutta luulen että vielä on ruskuaispussin syömisvaihe ? Eikös se ollut vasta kolmen päivän päästä tämä poikasruoan aloittaminen ?
Tässä vaiheessa roikkuvat vain enimmäkseen pinnalla ja pyrähtävät pienen pyörähdyksen.

2

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Hienoa, itekkin tuossa odottelen taistoilta jälkikasvua, millasiin vesioloihin sulla teki kupla pesään... lämpötilan vaihtelut, virtaus pintakasvit jne. kaikki olennainen olisi tärkeätä saada tilastoihin!

      Sitten toinen kyssä, mistä saat Wardleyn tuotteita?
      Löytyisikö kilon purkkeja erilaisia pohjaruokia?
      - plekosipsit
      - katkapelletit
      jne...

      • Ms.x

        Mukavaa kun vastasit tähän mun juttuun. :)


        Tässä tietoa:
        Kutevat melkein joka viikko, edellyttäen että on hyvä paikka. Tosin keväällä oli pidempi kausi kun ei kutu maistunut.

        pH n.7,5
        GH 9
        KH 2-3
        Nitraatti pysyy vaan alhaisena. Viimeksi mittasin 16.6 ja arvo oli 1mg/l
        Nitriitti nolla
        Lämpötila 28

        Suodattimen vieressä on vähiten virtausta ja Yrmyn pesäpaikka. Siinä pistiat pysyy, kun rusolehdellä olen tehnyt esteen niille. Otin kuplapesästä muovilusikalla muutamia munia ja siirsin kelluvan poikasakvaarion puolelle tiistaina 26.6. Torstaina bongasin ekat poikaset, perjantaina laskin niitä 7. Wardleyn putkilosta olen antanut nyt pari kertaa päivässä tipan ruokaa. Tuntuu että ei voi laittaa enempää, on niin minejä.
        Kelluva allas on paikassa, jossa virtaus on vähäinen. Poikasilla on pistiaa suojanaan. En mä sinne mitään vallisneriaa vielä ainakaan laita, nuo pistiat on hyvä asia kuitenkin mielestäni. Välillä olen vähän huljutellut kellualtaan pinnan pistioita, ettei vaan sinne kertyis joku pinta ja vaikka sinilevä taas tulis kuvioihin.


        Mahtaako pistian juuristakin löytyä jotain mikroruokaa ?

        Ostin Puutorin akvaariosta sen ruokaputkilon. Netissäkin sitä oli, oliskohan ollut viherkalassa. ? Googlella löytyy. Noista kilon purkeista en tiedä.

        Sorry kun en aikaisemmin huomannut, että oli tullut vastaus.

        Kysy, jos haluat jostain asiasta tarkennusta vielä.
        Mites siellä kutupuuhat ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      313
      8750
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      80
      5343
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      305
      4776
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      69
      3315
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2757
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2122
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2028
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2006
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1903
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1870
    Aihe