Mittasuhteiden säilyminen

?????

Jos kuva on otettu digikameralla koossa 2272x1704 (eli 4/3), niin voiko sitä silloin teettää koossa 15x10 (3/2)? Vääristyvätkö mittasuhteet?

Vai onko parempi ottaa 13x10 kokoisia?

4

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne vääristyy jos kuva venyy, ellei siitä rajaudu sitten ylimääräistä pois.

      10x13 on ihan onnettoman kokonen kuva, kannattaa ennemmin tilata 11x15 kokoinen, tai sitten itse rajailla kuva sellaiseksi, että sopii 10x15 kokoon.

      • Jenni Jee

        Kuvaa ei todellakaan venytetä, vaan ylhäältä tai alhalkta, yleensä kummastakin rajautuu osa pois.
        Paikallinen liike rajaa kuvan kohteen mukaan, eli päät eivät kakea vaan rajausta nostetaan tai lasketaan kuvan mukaan.

        Kiitos tässä yhtydessä heille. Kerran tilasin netistä , niin olivat päät jne. rajautuneet. Paikallinen on tässä ollut kyllä parempi.


    • Voikukkamies

      Jos alkuperäinen kuvasuhde on 4/3, niin silloin paperille tulostettavat kuvat ovat luonnollisesti tässä samassa muodossa. Elleivät ole, niin joku on mokannut pahasti. Ja yhtä lailla moka on tapahtunut, jos kuvavalmistamo on mennyt omin päin rajaamaan kuvista jotain pois.

      Mikäli alkuperäinen kuva on 2272x1704 (eli kuvasuhde 4/3) ja haluat välttämättä saada paperikuvan 2/3-muotoisena, niin silloin sinun tulee itse rajata kuvasta jotain pois kuvankäsittelyohjelmalla. Tämä onnistuu helposti rajaus- eli crop-työkalulla. Rajaa sen verran, että lopulliseksi kuvakooksi tulee 2272x1515, joka vastaa kuvasuhdetta 2/3.

      Valitettavasti näiden asioiden suhteen esiintyy vielä tänäkin päivänä runsaasti tietämättömyyttä. Jopa valokuvausliikkeiden myyjiltäkin kuulee toisinaan "neuvoja", jotka ovat ihan päin seiniä.

      • niitä kuvia

        lähetetään ihan liian suurina tiedostoina kuvien valmistajille. Hyvä perussääntö voisi olla, että kuvan rajaisi siihen senttikokoon, minä ne tilaa ja ennen rajausta esim Photoshopin asetuksiin laittaa 256 dbi/tuuma. JPEG tiedoston voi ihan hyvin pakata shopin numerolla 10. Siis yli 700 kilotavun tiedoston lähettäminen kymppikuvan tekemiseki ei paranna lopputulosta, ainoastaan hidastaa kuvatiedostojen lähettämistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe