Nimismiehen tulot ?

Apteekkari vai nimismies

Miten nimismiehen tulot muodostuu ? Mistä hän saa palkkioita ja voiko toimia yrittäjänä ilman lupaa ?
Mikä on nimismiehen palkkaluokka, onko yli A 30 ?
Paljonko on vuositulot keskimäärin ja riippuuko asukasluvusta ?

3

1683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prokuraattori

      ei ole enää olemassakaan. Entiset nimismiehet ja apulaisnimismiehet saavat käyttää nimismiehen arvonimeä mutta virka se ei enää ole. Kun nimismiehen virat laukkautettiin muutama vuosi sitten, heistä tuli syyttäjiä, poliisipäälliköitä tai vouteja. Ainoastaan jossain osaa Lappia on vielä nimismiehen virkoja.

    • Palkannauttija

      Poliisihallinnossa otettiin 1.6.2003 käyttöön uusi palkkajärjestelmä. Palkkaan vaikuttavat etupäässä vaativuusluokka, suorituosa, olosuhdelisä ja kokemusosa. Eniten palkan suuruuteen vaikuttaa vaativuusluokka.

      Nimismiespiirien päälliköitä kutsuttiin nimismiehiksi. Kihlakuntauudistuksen myötä nimismiespiireistä tuli poliisilaitoksia 1.12.1996. Poliisin hallinnosta annetun lain 6a § mukaan kihlakunnanvirastoon voidaan valtioneuvoston päätöksellä perustaa harvaan asutuilla alueilla nimismiehen virka. Näitä nimismiehen virkoja on ilmeisesti Lapin ja Oulun lääneissä. Tällainen nimismies on yhdistetty poliisipäällikkö ja vouti (ulosoton päällikkö).

      Muistelen myös, että kihlakuntajärjestelmään siirryttäessä nimismiehen tai apulaisnimismiehen virassa olleille säilytettiin oikeus käyttää nimismiehen titteliä jatkossakin, mikäli heidät nimitettiin poliisipäällikön tai kihlakunnanvoudin virkaan. Tällainen nimismiehen titteli on arvonimen kaltainen.

      Valitettavasti en osaa sanoa, paljonko nimismiehen tai poliisipäällikön tulot ovat.

    • vähän yli

      10 000 E/kk bruttotulo nimismiehellä tai kaupungin poliisipäälliköllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1753
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1169
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1168
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      35
      797
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      734
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    10. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    Aihe