saako raskaana ollessa mennä esim. särkänniemen tai linnanmäen vekottimiin? onko millaisia rajotuksia? Jos mahan pohjasta ottaa joku laite onko haittaa??
Kiitoksia kaikille jotka viitsivät vastata ja tietävät asiasta=)
Kiitoksia kaikille jotka viitsivät vastata ja tietävät asiasta=)
Vastaukset 5
Vanhimmat
laitteissa yleensä kerrotaan varoitus, jos ei suositella raskaana olevalle. ainakin muistan lintsillä nähneeni ainakin raketin edessä sellaisen..
minä en osaa sanoa saako tai edes että kannattaako, mutta itse ainakin hurvittelin kolmatta ja neljättä lasta odottaessa ihan estottomasti särkänniemessä, kaikki silloiset laitteet taisi molemmilla kerroilla tulla kierrettyä.. viikot taisi olla jossain 16 tienoolla ja raskaus oli kaikin puolin sujunut ihan normaalisti, eikä siitä mitään haittaa ollut.. en muista että edes olisi supisteluja aiheuttanut..
omaa vointiaan kannattaa kuunnella tietysti ja aloittaa ainakin vähemmän hurjista menopeleistä;) ja jos kovin askarruttaa, voihan asiasta kysäistä esim lääkäriltä tai terveydenhoitajalta..ja tiedustella huvipuiston henkilökunnalta rajoituksista.
mutu-tuntumalla kuitenkin sanoisin että pidä hauskaa fysiikkasi sallimissa rajoissa:):):)
kun mieli tekis niin kovasti hurvittelemaan:)
laitteissa on suurimmassa osassa,eli niissä parhaissa, merkinnät ettei suositella raskaana oleville.mutta mietinkin että tarkoittaako se niitä joilla jo mahaa on vai kaikkia?kun järki jotenkin sanoo ettei kovin ison mahan kanssa edes mahdu niihin turvapuomin takia eli olisi syytä välttää kun se niin kireelle menis sitten tai jotain..tai toisaalta onko se kielletty raskauden alusta asti vaikkei mahaa olekkaan,kun ajattelin että laitteet vemppuvat miten sattuu ja turvapuomi hakkaa mahaan jokaista niin sama on jos joku potkisi mahaan ...?niin että saakos nyt sitten ollenkaan mennä..mieli tekis niin kovasti!!
Lähes kaikissa laitteissa oli varoitus, ettei suositella raskaana oleville. No ei tietty possujunissa yms, mutta niissä "aikuisten" laitteissa kyllä..
Ei oltu lähdetty erittelemään onko mahaa jo näkyvissä vaiko ihan raskauden alussa.
Itse varsinaisena hurjapäänä, katselin vain toisten menoa laitteissa :o) Ehtiihän sitä sitten taas ensi kesänä. Hiukan harmitti, etten mihinkään laitteeseen päässyt, mutta mitään riskiä vauvan suhteen en kyllä lähtis ottamaan.
Lisäyksenä vielä, että viikkoja vasta 5 5. Toisaalta mun mieskään ei tosiaan olis mua mihinkään laitteeseen päästänyt.
Heip, kävin lintsillä jussia edeltävällä viikolla rv12 oli silloin menossa. Ja kävin myös niissä laitteissa jossa lukee "ei suositella raskaana oleville". Koska mulla on koko ajan ollu kaikki ok,ei eroa entisiin olohin juuri lainkaan. Ja se joka luulee että olen vastuuton nyt, niin kerrottakaoon että lintsin asiakaspalvelu kehoitti käyttämään omaa harkintaa lähettämissään turva ohjeissa jotka netitse sain. Samat ohjeet sain myös neuvolasta kysyessäni. Laitteiden turva ohjeissa on eroja, esim särkäniemessä saa mennä viikinkilaivaan, ja litsillä ei. Varoituksilla ja ohjeilla huvipuistot pesevät kätensä jos sattuu onnettomuus. Lähinnä kyse on iskuista, nopeista jarrutuksista, törmäyksistä, "vatsan varassa roikkumisesta",tärinä tms. jotka voivat aiheuttaa keskenmenon... Kuoppainen mökki tie on kesällä myös tosi paha, sekin kun täristää ;) Että omaa oloa,järkeä yms. kannattaa käyttää myös tässä asiassa. :)