Ollan lähdössä turkkiin kahdeksi viikoksi ensi viikolla. Tuli vaan mieleen tässä, että kun meillä on kaksi pientä lasta 1v ja 2,5v, niin molemmat tarvisi rattaat lomakohteessa. Ei tuo esikoinen kovasti jaksa kuumalla ilmalla kävellä pitkiä matkoja. Alle 2vuotiaallahan saa olla yhdet lastenrattaat mukana, eikä niistä mene maksua, sen tiedän. Mutta miten on, jos otamme esikoiselle rattaat myös mukaan, joutuuko niistä maksamaan jotain lisämaksua? Onko kenelläkään kokemusta?
lastenrattaat
mukaan
101352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
sillä meillä on kaksoset aina menee rattaat ilman, miksi ei menisi jos lapsia on 2? Eikä siinä mitään ikärjaa olem yli 2 v vain tarvitsee oman lipun.
Niin minä vähän ajattelinkin. Jäi vain jotenkin häiritsemään se kun tuli luettua niitä matkaehtoj ja niissä matkaehdoissa lukee, se että alle 2v saa ilmaiseksi viedä ne rattaat. Niinhän se tietenkin on , ettei siinä mitään ikärajaa ole. Pakko ne rattaat on kummallekin kuitenkin ottaa. Ei siitä tule muuten mitään. Ei 2,5v vielä ilman rattaita pärjää, ainakaan reissussa. Tuplarattaita en kuitenkaan aio ottaa, ne olis ihan varmasti tosi epäkäytännölliset.
Kiitos vielä sinulle vastauksestasi!
Kannattaisi vaikka lainata kaksosten rattaat. On paljon helpompaa liikkua, kun on vaan yhdet rattaat mukana, eikä ne (peräkkäin istuttavat varsinkaan) vie enempää tilaa kokoontaitettuna kun jotkut isommat normaali rattaatkaan
paikanpäältä vai miten? Meillä on kyllä kaksosten rattaat, mutta ajattelin, että eivät mahdu hotellihuoneen ovesta sisään ja kun turkissa on niin kapeat jalkakäytävät ja epätasaiset kadut paikoitellen niin ehkä kuitenkin olisi parempi olla molemmilla omat rattaat. Onhan meitä kaksi työntäjääkin.
Turkkiin!!!
Herra Isä kuinka vastuuttomia vanhempia.
Kiitos vain tästä vastauksesta. Mutta miksen veisi lapsiani Turkkiin? Sinne kuitenkin mennään viikon päästä. Useasti ollaan siellä oltu. Esikoinen oli 9kk kun oli eka kerran siellä. Meillä meni loistavasti. Mulla ei ole Turkista mitään negatiivista sanottavaa. Ollaan oltu siellä myös ilman lapsia, mutta lapsen kanssa siellä on paljon mukavampaa. Palvelu on parempaa ja muutenkin huomioidaan lasten kanssa matkustavat turistit paremmin.
Älä tule puhumaan mistään vastuuttomuudesta sellaiselle ihmiselle, ketä et tunne.
Älä sinä ihmeessä mene Turkkiin. Se on sinun asiasi... Siellä on kuitenkin tosi paljon lapsiperheitä, jos et ole käynyt siellä, niin voisit käydä katsomassa, ehkä muuttaisit mielipiteesi...
Jos vielä voit kertoa, mikä siinä Turkissa on niin kamalaa? Ja millä tavalla se on vastuutonta viedä lapset sinne?
Mä itse olen ehdottomasti peräkkäin istuttavien rattaiden kannattaja. Pääsee helpommalla, kun ei ole kun se yksi tavara huolehdittavana, kaikki kassit ja nyssäkät pysyy kyydissä. Jos on kahdet rattaat, on nyssäköitä kahdessa paikassa ja tarvitaan kaksi ihmistä huolehtimaan niistä.
Mutta mä suosin muutenkin matkustusta vähin tavaroin, tärkeää on, että pakaaseja on lukumääräisesti vähän. Toinen huolehtii lapset, toinen tavarat. Siis vaan yksi matkalaukku ja yksi käsimatkatavara rattaat, jos niitä tarvitaan. Me matkustettiin viimeksi pelkästään käsimatkatavaralla ja sateenvarjorattailla, eli ei ollu mitään ruumaan laitettavaa, lentokenttä muodollisuudet sujui nopeasti.
Ne kuolaavat, kähmivät ja itseään rapsuttavat miehet Turkissa ovat ällöttäviä. Tuskin täällä saa edes sellaista kirjoittaa, mutta yritän:
turkkilaiset äijät hakevat nuoria turistityttöjä (joskus kovinkin nuoria) suhteeseen tai panopuuksi. en ikinä koskaan voisi kuvitella viatonta lasta sinne vieväni näkemään näiden irstaiden ja ällöttävien miesten edesottamuksia. ihmisoikeudet turkissa on jotain aivan muuta kuin toivoa sopii. muslimit ajattelevat lähes kaikesta toisin kuin suomessa on totuttu. onko tässä jo syytä kerrakseen. ei voisi koko maa vähempää kiinnostaa, en ole ollut, enkä mene. minulla on varaa maksaa matkoista hiukan enemmän, jotta pääsen tasokkaampaan maahan, jossa turistia arvostetaan.
kumma juttu. et ole ikinä ollut, etkä mene, mutta silti noin jyrkät mielipiteet :-) Mikä maa on sinulle tasokas? Turkki ei eroa mun kokemuksien mukaan mitenkään esimerkiksi Espanjasta, Tunisiasta, Kreikasta tai Kyproksesta. Mut noikaan ei varmasti ole sinun mielestä tarpeeksi tasokkaita maita?
Tiedätkö muuten, että lasten kanssa saa Turkissa todella hyvää palvelua, niin kuin jo aiemmin kirjoitin...
Etelän maista et sellaista miestä löydäkään, joka ei naisiin/tyttöihin päin katsoisi... Ja toi kuolaamisjuttu???
Jos sulla olisi edes omia kokemuksia tuosta asiasta,niin voisin ymmärtää tuon mielipiteen.. Mut hei, jokaisella on omat mielipiteet.
Jos pelkällä tyttöporukalla matkustaa, niin on varmasti erilainen kokemus, kun perheen/lasten kanssa matkustettaessa. Siihen en väitä vastaan..
Itse en ole ollut koskaan Turkissa enkä tuskin ikinä sinne matkustakaan. Omat matkat suuntautuu vähän kauemmas. Tunnen muutamia turkkilaisia miehiä ja myös naisia henkilökohtaisesti, voin kyllä yhtyä edelliseen kirjoittajaan aika tavalla. Ei meikäläisen paikka. Muutenkaan siellä ei ole kuin rantoja jossa maataan kuin sillit suolassa, itse matkustan paljon kauemmas pois, jossa rannallakaan ei ole kuin pari ihmistä, muut hotellin uima-altaalla..se on lomaa!