Jos on varasijalla yhteispistevalinnassa 33 ja koepistevalinnassa 14, niin kumpaa nuista kannattaisi ajatella? Jos joku peruu paikkansa, niin kummasta nuista otetaan tilalle?
Kiitoksia!
Kiitoksia!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä kysyit?
Eli siis olen varasijalla 33, jos otetaan huomioon koe todistus, mutta varasijalla 14, jos otetaan huomioon pelkkä koe. Varasija 14 kuulostaa mielestäni jo paljon paremmalta kuin varasija 33, mutta siinä onkin ongelma, koska en ymmärrä kumpi varasijatilanne minun kannattee pääasiassa ottaa huomioon, jos vaikka olis vielä mahkut päästä yliopistoon.
Mille alalle pyrit? Joillain aloilla valitaan varasijoilta pelkästään koe-kiintiöstä, joillain koe todistus-kiintiöstä.
Pystytkö sanomaan miltä aloilta pääsee tuon koekiintiön mukaan, kun siitä ei löydy mistään tietoa! Miten on yhteiskuntatieteellisillä aloilla tai humanistisilla?
tere. valinta riippuu siitä, että kummasta vapautuu paikka. esmes jos valintakoekiintiössä valittu luopuu paikasta ni uusi otetaan kyseisiltä varasijoilta. muutenhan olisi vain yksi varasijajono.