Voisko joku jolla on Kia Ceed, kertoa kokemuksiaan kyseisestä autosta? Kävimme koeajamassa Kia Ceed 1,6 CRDi LX 5D:n. Se lähti kuin se kuuluisa hauki rannasta. Sen kokoisella dieselkoneella aika yllättävää.
kokemuksia Kia Ceed 1,6 CRDi :stä?
teenkö kaupat?
1224208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ittelläni on 1.6 bensakone mutta suosittelen ainakin toisten juttujen perusteella halpaa ja hyvää dieselautoa
samaa surkeaa sarjaa kuin muutkin kian ropposet,osta joku kunnon auto elikkä mikä muu tahansa merkki paitsi korealainen.eihän korealaiset osaa muuta tehdä kuin leluja.
Korealaiset ei ole yhtään sen huonompia
autontekijöitä kuin muutkaan.
Pösö,rellu,citikka jne. olivat taas häntäpäässä
autobildin raportissa.
Silti ihmiset ostaa edelleenkiin niitä.
Ihmetellä vaan täytyy.
http://www.hs.fi/kuva/1135228066879?orientation=horizontal
Japani ja Korea ovat aivan ylivoimaisia tuon laaturaportin mukaan.Kymmenen laadukkaimman listassa yksi euroopalainen
vuosiin eurooppalaisia tullut edes harkittua 20 000 euron luokassa,niin ovat menneet Aasialaiset menojaan.
Harkintaa saa käyttää. Kia:ssa on muitakin hienoja ominaisuuksia kuin se nopea lähtö:).
Ei pitempää kokemusta kuin koeajo ( 400 km )mutta itseni (ja muut perheen jäsenet) vakuutti niin, että auto tilattiin. Tulee EX ja saamme sen parin kolmen viikon kuluessa.
Nyt on 3500km takana crdi.llä. Suurempaa moitittavaa en ole löytänyt.
Sisämelu on aika kova moottoritie nopeuksilla, eli lähinnä rengas äänet. Johtuu kylläkin karheesta asfaltista. Heti kun tulee juuri laitettu asfaltti niin melu pienenee huomattavasti. Voi olla myös Michelin Energy renkaat hieman meluisat.
Sitten ole ihmetellyt myös pitkää hehkutus aikaa ennen kuin merkkivalo sammuu, 4-5sec. Toisaalta auto starttaa hyvin vaikkei hehkuta ollenkaan. Onkohan pitkä hehkutusaika asennettu talvea varten?
Toisaalta nämä voi antaa anteeksi kun auto kulkee minimaallisella polttoaine määrällä.
Monissa nykyautoissa hehkutus voi olla päällä jopa pari minuuttia vaikka valo on jo sammunut.
Autossasi ei ole mitään vikaa. Kyllä sen voi käynnistää lämpöisenä heti vaikka hehkuvalo vielä palaisi.
Itselläni takana reilut 1600 km 1,6 CRDi EX:llä enkä voi muuta kuin suositella. Kannattaa valita tuo EX-versio koska ilmastointi on siinä vakiona, LX:ään joutuu ottamaan lisävarusteena, samoin verhoilu on laadukkaampi. Omaani vaihdettiin 16-tuuman renkaat (Continental) aluilla ja kulkee kuin juna, melukin on lähes olematonta. Kulutus ollut sekalaisessa ajossa 5,0-5,5 l/100 km.
Continental on paras valinta, jos haluaa ehkäistä rengasmelua. Ylempänä joku valitteli Michelin Energyn melua mutta ei sekään huonoimmasta päästä ole. Dunlopit tai Bridgestonet alle niin sen jälkeen tietää mitä on rengasmelu.
Voin suositella lämpimästi! Hyvä auto tiellä ja taajamassa. todella pienellä kulutuksella menee ja voimaa 1.6 crdi:sä ihan riittävästi. Kivasti tuntuu ceediä menevän (yli 1300 auto jo myyty). Alusta toimii ja tilat mahtavat kun puhutaan c-segmentin autosta.