sekä etu-että takapuolella. Ja takapuolesta valuu oikein jotain visvaa ja on paha ihottuma siellä. Ja koko alapää kuin tulessa ja kutiaa ja ihottumaa myös siellä. Kaikenlaisia kuureja saanut, mutta mikään ei auta. Ei ole kiva olla koko ajan töissäkään alushousut märkänä, kun sitä visvaa valuu ja sehän näkyy jo päällyshousuistakin, että märkää on. Lääkärit vaan voivottelee. Mitä teen??
Paha hiivatulehdus
5
1306
Vastaukset
- ..hmm...
On kyllä jo kauhia hiivatulehus. Sen on täytyny päästä aluksi jo todella pahaksi sen ku se nyt vaivaa kokoajan. Se muutes haiseeki ihan kauhialle. Jos käyt vessassa niin se haju jää sinnekki. Jokainen jolla on ollu hiivatulehdus niin tietää se hajun mistä se tullee. Hyi samperi.. En pahalla tätä kirjoita, mutta itelläki on ollu hiivatulehdus ja miehelläni on tosi tarkka nokka niin se sano, että mikä helkkari tuolla vessassa haiseepi. Olin että ei taivas! En ois uskonu ku omaan nenään se ei silleesti haissu.
Itse en syö vaaleaa leipää enää laisinkaan ja huomasin, ettei ole hiivaa esiintyny sen jälkiin. Ei ollenkaan. Sehän vaalia leipä hiivottaa koko kehon ku tarpeeksi syö.- Ei täällä vaan.
Sairastan hiivaa, mutta minulla ei ole juuri minkäänlaisia vuotoja, valkoisia tai keltaisiakaan. Kroonisessa vuosia kestäneessä hiivassa voi käydä näinkin.
Ja silloinkin kun on jotain housuun lirahtanut, niin ei siinä mitään erikoisempaa hajua ole ollut.
Mutta aloittajalle voisin sanoa että Betadine-voide saattaa helpottaa kutinaan varsinkin yöllä, tosin se sotkee ja värjää paikkoja joten sänkyyn pitää laittaa joku pyyhe persausten alle. En mene takuuseen siitä että on turvallista käyttää usein tai paljon tätä jodivalmistetta, mutta ilman sitä olisin itse mennyt jo hirteen!
- itsekin testannut
Sain äidiltäni kirjan ruokasoodan ihmeistä ja siitä käy ilmi mitä moninaisemmat asiat mihin ruokasoodasta on apua.
"Ota puolen tunnin kylpy vedessä,johon on lisätty puoli kupillista ruokasoodaa.Se poistaa hiivasienen tuossa tuokiossa.
Sopii täydellisesti myös lapsille,koska heidän herkkä ihonsa ei siedä kovia kaupallisia tuotteita."
Ammetta meillä ei ole,mutta ostin itselleni sellaisen lasten vannan,johon laskin lämmintä vettä ja puoli kupillista soodaa ja liotin alapäätäni vedessä puoli tuntia,tein tällä liuoksellä myös emätin huuhtelua ja toden totta siihen jäi hiiva sillä kertaa,onneksi!!- Täti Suorasuu
Jätä sokeri pois niin hiiva lähtee.
- kakam
Itselläni ollut 5 vuoden ajan hiiva. Todettiin krooniseksi. Gynekologi antoi kuukautisten jälkeen aina popsittavan tabletin, suun kautta otettavan.( 4 viikon välein)Niitä syödään koko vuosi. Ja voide on aina kaapissa (säilyy pitkään) . Aluksi käytin voidetta , että paha hiiva rauhouittuisi. Nyt ei ole tarvinnut voidetakaan. Sitä laitetaan pariksi päiväksi , jos tuntuu kuivalta. Hiiva ei ole ollut nyt puoleen vuoteen. Ja maitohappobakteereita on hyvä käyttää silloin tällöin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä631782- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1281277- 1401064
- 101917
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten339849Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50653Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j65625