Kaupungista maalle muutto..

yksinäinen olo

Muutin pari vuotta sitten Treeltä Viialaan ja olo on aika yksinäinen...Täällä ei niin helposti tutustu ihmisiin kun asun melkein maalla mutta kaupungissa nykyään:-)Itselläni on 3 vuotias tyttö ja emme ole löytäneet tytöllekään vielä kaveria tosin emme ole hirveästi etsineet.Puistoissa ollaan käyty mutta aika usein on ollut sie jostain kumman syystä hiljaista.Kaupunkilainen kun oon en tie miten maalla
etsitään seuraa..Kaupungissa asuessani en tuntenut yhtään oloa yksinäiseksi mutta nytten tunnen.Kertokaa vinkkejä....

3

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystäviä kerhoista

      Itselläni oli aikanaan sama tilanne. Vein lapseni seurakunnan päiväkerhoon ja sieltä hän sai paljon ystäviä. Kun lapseni meni perhepäivähoioon, sai hän siellä lisää kavereita. Nämä hoitokaverit ovat siten olleet kavereita koko kasvuiän. Vähän isompana samat lapset oli leikkikoulussa ja lopulta oikeassa koulussa. Nyt nämä aikoinaan tutustuneet pienokaiset on aikuisiän kynnyksellä todella tärkeitä toisilleen, vaikka opiskelujen myötä jotkut muuttanut eri paikkakunnillelkin. Sama pätee aikuisiinkin. Älä kyhjötä kotona tai autiossa puistossa. Ottakaa osaa harrastuksiin, kerhoithin jne. Kyllä lapsen voi jättää muutamaksi tunniksi hotoon tai kerhoon, missä kavereita ja itse voit mennä vaikka mille harrastuskurssille. Kun lapsi saa kontakteja muuhunkin maailmaan, kasvaa hänestä sosiaalinen, muiden kanssa hyvin toimeen tuleva aikuinen.

    • Anonyymi

      Moikka!

      Hei haluan vinkata myös Maaseudun tukihenkilöverkon chatteja, jossa voi reaaliajassa keskustella toisten maalla asuvien kanssa maaseudulla asumisesta ja saada vinkkejä ja vertaistukea. Kaikki keskustelut käydään luottamuksella ja nimimerkein. Mukana keskustelemassa ovat koulutetut vapaaehtoiset maaseudun asukkaat sekä välillä myös asiantuntijavieraita.

      Mukaan pääset rekisteröitymällä Tukinettiin ja kirjautumalla sisään.
      Lue lisää & tule mukaan keskustelemaan:
      https://tukinet.net/toimijat/maaseudun-tukihenkiloverkko/

    • Anonyymi

      Älkää muuttako maalle jos teillä ei ole puolisoa/kavereita/autoa/saldo kunnossa. Jos olette muuten massasta poikkeavia persooni, .elämä voi olla maalla todella yksinäistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      34
      2366
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1956
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1242
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1227
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1056
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      65
      1039
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      940
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      937
    Aihe